
Po Burgasu dodal španělský výrobce sólo elektrické autobusy do města Stara Zagora. Otevřely novou éru v 70 historii MHD ve stotisícovém městě. Jak se vám líbí?
Po Burgasu dodal španělský výrobce sólo elektrické autobusy do města Stara Zagora. Otevřely novou éru v 70 historii MHD ve stotisícovém městě. Jak se vám líbí?
V roce 2021 podepsal Irizar smlouvu s městem Stara Zagora ležícím v centrální části Bulharska na dodávku flotily 33 sólo autobusů Irizar ie bus. Prvních 18 bylo uvedeno do provozu 24. ledna na dvou autobusových linkách. Zbývající vozy dodá Irizar v následujících měsících.
Pro dobíjení autobusů instalovala společnost Jema Energy, součást skupiny Irizar, 18 nabíjecích bodů, každý pro nabíjení dvou autobusů současně. Pro obsluhu nabíjecí infrastruktury bylo zprovozněno několik trafostanic, které zatím energii odebírají ze sítě, ale ve městě se počítá s vybudováním solárního parku, který bude kromě jiného poskytovat energii pro autobusy.
Vozidla o délce 12 metrů s 26 sedadly mají kapacitu pro 72 cestujících.Díky velkým proskleným plochám, světlé podlaze a průhledným sedačkám působí interiér velmi vzdušně a příjemně. Provozovatel objednal čističku vzduchu eCo3 proti batekteriím a virům. Čtyřmodulové baterie s kapacitou 280 KWh umožňují ujet 240 km. Celková hodnota projektu je necelých 45 mil. BGN (cca 545 mil. Kč), z toho 85% zajistila evropská dotace a zbytek národní financování..







