Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technika

Fotovoltaické zařízení má být integrováno do autobusů a nákladních vozidel jiných výrobců. Dodá energii různým systémům vozidel, snižuje emise CO2 a spotřebu paliva. Německá společnost již získala partnery jako jsou Scania, Mitsubishi Europe nebo mnichovský dopravce MVG.

Společnost Sono Motors z Mnichova zajistila finanční prostředky ve výši 1,46 milionu EUR od Evropské výkonné agentury pro klima, infrastrukturu a životní prostředí (CINEA) na pokrok ve vývoji vlastní solární technologie. Projekt SEAMLESS-PV byl schválen Evropskou komisí a jeho cílem je během čtyř let vyvinout automatizované zařízení pro fotovoltaické (PV) výrobní zařízení, zaměřit se na industrializaci nových výrobních procesů a prokázat efektivitu nákladů a shodu s požadavky trhu a standardizačními rámci v různých odvětvích. Sono Motors poskytne své odborné znalosti do vozidel. Společnost Sono Motors obdržela první splátku ve výši 532 441, a to během probíhající kampaně #savesion pro financování svého solárního elektrického vozidla Sion, jehož předsériovou výrobu plánuje na léto 2023. Do kampaně se zapojilo přes 8 tisíc lidí a to buď přímo rezervací vozu Sion (podle Sono Motors eviduje více než 40 tisíc rezervací) nebo poskytnutím vkladu. V průběhu kampaně již obdržela platební závazky ze svých komunitárních a jiných zdrojů v hodnotě přibližně 45 milionů eur a podle svého vyjádření může dosáhnout až na přibližně 100 milionů eur. Tato částka má pokrýt velkou část investic až do předsériové výroby solárního elektromobilu Sion v roce 2023. Sion nyní prochází náročným testování na dráze Applus IDIADA ve Španělsku. „ Několik tisíc příznivců již učinilo z této kampaně jednu z největších v Evropě a vysílají jasný signál, že chtějí Sion, dostupnou alternativu k objemným a drahým e-SUV. Také, že revoluce mobility šetrná ke klimatu v Evropě je potřebná a žádoucí. Zároveň věříme, že částka v nových rezervacích vysílá investorům silnou zprávu a od oznámení kampaně jsme obdrželi pozitivní zpětnou vazbu. Pokračujeme v jednání s potenciálními investory a věříme, že dosáhneme cíle a budeme pokračovat v programu Sion. Potřebujeme poslední impuls, více myšlenkových vůdců, abychom povstali a společně bojovali za tuto revoluci ,“ říká Laurin Hahn, generální ředitel a spoluzakladatel Sono Motors. Vlastní solární technologie Sono Motors v rámci projektu SEAMLESS-PV bude integrována do vozidel jiných výrobců, jako jsou autobusy, přívěsy, nákladní automobily a obytné vozy. Dodává energii různým systémům vozidel, snižuje emise CO2 a spotřebu paliva. Společnost již získala 23 partnerů, jako jsou Scania, Chereau, Rhenus Logistics, Mitsubishi Europe a mnichovský poskytovatel veřejné dopravy MVG. Sono Motors také oznamuje, že má celkem 50 udělených nebo přihlášených patentů, z nichž 42 se týká vlastní solární technologie. Silný růst patentů – z 10 v listopadu 2021 – pomáhá udržet pozici Sono Motors jako průkopníka v inovacích solárních technologií.

person rebus  date_range 30.01.2023

Během února vyjede postupně do provozu ve Šlesvicku-Holštýnsku 22 elektrických autobusů vyrobených v maďarském závodě v Komárom. Dceřiná společnost Autokraft pořídila pro náhradní autobusovou dopravu za vlaky také komfortní autobusy Neoplan Skyliner.

Regionální autobusová divize DB Regio Bus Nord německé státní železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) uvede v únoru do provozu 22 čistě elektrických 12metrových autobusů BYD ve Šlesvicku-Holštýnsku, nejsevernější spolkové zemi Německa. Vozidla montovaná v Komárom v Maďarsku budou v provozu v Bad Segebergu, St. Peter Ording, Heide, Meldorf a Eutin pod hlavičkou subdodavatele DB Regio Bus - Autokraft GmbH - a v barvách organizátora dopravy NAH.SH ze Šlesvicka-Holštýnska. Autobusy jsou součástí 49 autobusů DB Regio Bus, které objednala u BYD v loňském roce na základě rámcové smlouvy uzavřené v roce 2021; 22 vozidel bude provozovat divize DB Regio Bus Nord a 27 kusů DB Regio Bus Mitte. Autobusy BYD pro DB jsou vybaveny železo-fosfátovými bateriemi, v podmínkách SORT poskytuje 422 kWh baterie podle výrobce dojezd přes 400 kilometrů na jedno nabití. Ve vozech s 33 sedadly je zabudován výrobcem vyvinutý integrovaný řídicí systém 6v1 pro ovládání trakčních baterií, elektromotorů, řízení pohonu a dalších primárních elektronických komponent. Kromě toho je součástí výbavy také kamerový systém sledování mrtvého úhlu, ekologická klimatizace s chladivem CO2 a systém řízení vozového parku s názvem FleetLink, který v reálném čase monitoruje provozní data vozidel pro efektivní provoz. Kromě WiFi jsou k dispozici také USB porty u každého sedadla. Do roku 2024 vyjede na silnice ve Šlesvicku-Holštýnsku celkem 37 bateriových elektrických a 11 autobusů na vodík. Bateriové autobusy dodá Ebusco a s palivovými články CaetanoBus. Celkově Regio Bus očekává v roce 2023 příjezd 171 elektrických a vodíkových autobusů, do roku 2026 díky rámcovým dohodám uzavřeným v posledních dvou letech s BYD, Ebusco, MAN a CaetanoBus stovky dalších. DB Regio Bus je největším poskytovatelem veřejné dopravy v Německu, pod záštitou společnosti v současnosti jezdí více než 11 500 autobusů pro téměř třicet různých autobusových dopravců. Cílem společnosti je být do roku 2040 klimaticky neutrální a bez konvenční nafty. Dieselové autobusy DB Region Bus kupuje pro dálkové linky. Dceřiná společnost Autokraft pro linku X85 mezi Lübeckem a Fehmarnem, která nahrazuje vlakovou dopravu severně od Neustadu, kde se renovuje a rozšiřuje železniční trať, zajišťuje novými dvoupodlažními autobusy prémiové třídy. Jako náhradu za vlaky pořídila šest autobusů Neoplan Skyliner. Dvoupodlažní autobusy v designu NAH.SH nabízejí od 8. ledna vysoký jízdní komfort. Vozidla s panoramatickými okny na střeše mají 75 míst k sezení a čtyři prostory se skupinovými stolky. Vozidla jsou bezbariérová, s nízkopodlažním nástupem přes rampu, velký víceúčelový prostor v dolním podlaží nabízí prostor až pro dva invalidní vozíky nebo kočárky a jízdní kola. Cestující mají prostor pro zavazadla v interiéru i na zádi vozů s přistupem zvenčí. Nechybí zadní nosič s pěti místy pro odvoz kol. Autobus má toaletu. Pět vozidel je v provozu, jedno další je v záloze.

person rebus  date_range 30.01.2023

Generální opravu trolejbusu Škoda 9Tr28HT ev. č. 105 pro město Teplice zajistí ZLINER. Hotovo by mělo být za 2,5 roku. ZLINER má s renovacemi vozidel dlouholeté zkušenost, slaví 30 let.

Teplice za kompletní opravu a znovu uvedení do provozu trolejbusu z roku 1980 zaplatí 9 899 999,99 mil. korun bez DPH (předpokládaná hodnota zakázky byla 9,9 mil. korun). Odborníci na renovace ze ZLINERu mají za sebou odkaz pro budoucí generace v podobě krásných zachráněných historických vozidel. V posledních letech provedli generální opravy několika vozidel. Pro Dopravní podnik města Brna renovovali Karosu ŠM11 nebo autobus Škoda RTO, pro Plzeňské městské dopravní podniky trolejbus Škoda 14Tr a autobus Škoda 21 Ab, pro Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova trolejbus Škoda 15Tr. Na konci roku 2022 předali libereckému Boveraclubu autobus Praga RND z roku 1947. K vidění je ve stálé expozici Technického muzea v Liberci. Společnost ZLINER , která slaví 30 let od svého vzniku, se zabývá opravami a rekonstrukcí historicých vozidel. Od roku 1996 je dealerem Karosy, nyní IVECO CR, a prodává autobusy této značky.

person rebus  date_range 30.01.2023

Poskytovatel logistických služeb DB Schenker plánuje do roku 2026 pořídit od MAN celkem 100 těžkých eTrucků. První vozidla MAN eTruck mají být podle podepsané smlouvy předána v první polovině roku 2024.

MAN hodlá vyrábět první MAN eTrucky v malé sérii v první polovině roku 2024 na výrobní lince v sídle společnosti v Mnichově. Po podpisu smlouvy je DB Schenker prvním pilotním zákazníkem. Společnost chce získat praktické zkušenosti co nejdříve. To také zahrnuje nastavení vlastní dobíjecí infrastruktury, inteligentní plánování tras a další digitální služby od MAN Digital Solutions, jako je eManager, ServiceCare a MAN Driver App. DB Schenker je proto podporován 360° poradenstvím od MAN Transport Solutions, včetně analýzy trasy, strategie nabíjení, plánování dobíjecí infrastruktury a optimalizace poptávky po energii. Prvními MAN eTrucky pro DB Schenker mají být objemové tahače návěsů, „takzvané ultra tahače návěsů“, uvádí MAN. Vozidla budou mít výšku návěsu kolem 950 mm, což by mělo umožnit přepravu objemných přívěsů s vnitřní výškou 3 metry. Deset MAN eTrucků, které DB Schenker obdrží v roce 2024, budou ultratahače. Ostatní vozy, které mají být dodávány v letech 2025 a 2026, budou kombinací ultratahačů a nákladních vozů s výměnnou nástavbou. Výroba budoucích eTrucků je v MAN připravována od roku 2021 v MAN eMobility Center, protože při náběhu elektromobility budou sjíždět konvenční dieselové a elektrické nákladní vozy z jedné montážní linky. Základní komponenty eTrucků se budou v budoucnu vyrábět v Norimberku. MAN zde vyrábí vysokonapěťové baterie – v současnosti stále v malosériové výrobě, ale od začátku roku 2025 se budou baterie vyrábět ve velkých sériích. Za tímto účelem společnost v příštích pěti letech investuje do tradičního výrobního závodu na spalovací motory přibližně 100 milionů eur. Výrobce užitkových vozidel také dostává podporu od bavorské zemské vlády, která přislíbila příspěvek ve výši přibližně 30 milionů eur na financování energetického výzkumu a technologií na období 2023 až 2027. DB Schenker bývá mezi prvními, kdo si objednává nová nákladní vozidla, platí to například pro Mercedes eActros, Volta Zero od Volta Trucks, H2 trucky od pronajímatele Hylane nebo eTrailery od Trailer Dynamics. O MAN eTruck neuvádí zatím MAN žádné bližší technické údaje.

person rebus  date_range 30.01.2023

Portugalský výrobce autobusů získal v mezinárodním tendru smlouvu na dodání 30 elektrických autobusů od provozovatele veřejné dopravy CARRIS v Lisabonu.

Autobusy e.City Gold, modernizovaná verze stejného modelu, který byl uveden do provozu v Lisabonu v roce 2019, poskytnou oproti původní lepší autonomii a umožní jezdit na delší trasy se stejným nabitím. Pro bezpečnější jízdu budou vybaveny novými asistenčními systémy podpory řízení, uvedl portugalský výrobce. Dosud má CARRIS v provozu 15 kusů Caetanobus e.City Gold. Dvanáctimetrové elektrické autobusy mají kapacitu pro 71 cestujících, dojezd 170 km a průměrná doba nabíjení je 5 hodin. Kapacitu baterie v nových autobusech CaetanoBus neuvádí. Zakázka v hodnotě 12,7 milionu eur zahrnuje také 16 nabíjecích stanic od společnosti Siemens. Autobusy i nabíječky se budou vyrábět v Portugalsku. „ Tato objednávka autobusů povzbudí portugalský průmysl ve velmi kritické chvíli, nejen kvůli výrobě 30 autobusů na území státu, ale také kvůli výrobě příslušných nabíječek v Portugalsku ,“ prohlásil Nuno Lago de Carvalho, obchodní ředitel výrobce. „ Jsme hrdí, že je CaetanoBus nejlépe umístěnou společností v tak konkurenčním mezinárodním tendru “.

person rebus  date_range 27.01.2023

Do výběrového řízení ČSAD Havířov na nákup 15 nízkopodlažních autobusů nabídlo Iveco přes svého dealera KAR Group městský typ autobusu IVECO STREETWAY, který vyrábí v Turecku.

ČSAD Havířov bude od roku 2024 provozovat dopravní obslužnost v Havířově na základě nové desetileté smlouvy . Podle podmínek města má být doprava zajišťována 48 vozidly. Podle dopravce jde však pouze o minimální počet, reálně bude vozidel potřeba výrazně více. " Systém městské dopravy v Havířově je velmi rozvětvený a s několika požadovanými kategoriemi vozidel a je nutné mít zároveň provozní zálohu ve všech těchto kategoriích. Platí však podmínka nízkoemisních vozidel ," uvedl Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy dopravní skupiny 3ČSAD. " Náš stávající moderní vozový park vykryje v prvních letech zakázky převážnou část potřebných vozidel. Proto jsme nyní soutěžili "jen" 15 ks 12metrových vozidel. Tato ještě doplníme o nový kloubový vůz. V průběhu zakázky pak budeme průběžně obnovovat vozidla ve všech kategoriích tak, abychom dodrželi podmínky průměrného stáří ." Do výběrového řízení na městské nízkopodlažní (LF) autobusy se přihlásily kromě KAR group také SOR Libchavy, Scania Czech Republic a BusPlan Import (který byl vyloučen). Nízkoemisní autobusy STREETWAY budou jezdit na bioCNG. " BioCNG pohon máme garantován od našeho dodavatele zemního plynu, přičemž jde o % příměs bio složky k běžnému zemnímu plynu. Plnění pak bude probíhat na našem zařízení v rámci areálu ČSAD Havířov a.s. ," doplnil Jakub Vyvial. Většina nových vozů by měla být dodána letos, dva kusy v pololetí příštího roku. Tři nové autobusy STREETWAY jsou nově v provozu také v Krnově .

person rebus  date_range 26.01.2023

Dopravní společnosti De Lijn dodá IVECO BUS v první polovině roku 2024 první elektrické kloubové autobusy z řady E-WAY. Vyrábět se budou v Turíně.

IVECO BUS podepsala rámcovou smlouvu s vlámskou vládní dopravní společností De Lijn o prodeji první série 65 plně elektrických městských kloubových autobusů E-WAY. Zakázka má hodnotu 48 milionů eur a je financována z investičních zdrojů De Lijn. IVECO BUS získala ve výběrovém řízení nejlepší hodnocení a může dodat do Belgie celkem až 500 elektrických autobusů. Vozidla budou nasazena v několika městech ve Flandrech, přičemž dodávky začnou v roce 2024 a potenciálně budou pokračovat po dobu šesti let. Půjde o největší flotilu kloubových elektrických autobusů IVECO BUS v provozu. V provozu je zatím 800 autobusů E-WAY, které ujely 42 milionů km. K dispozici jsou ve 4 různých délkách s nočním pomalým nabíjením nebo rychlým nabíjením pomocí pantografu. 18m dlouhé kloubové autobusy pro De Ljin budou vybaveny unikátní vysoce výkonnou baterií sestavenou v novém závodě FPT Industrial ePowertrain v Turíně, prvním uhlíkově neutrálním výrobním závodě a který je zaměřen jen na výrobu řady elektrických pohonných jednotek skupiny Iveco. De Lijn zvolil nabíjení zástčkou CCS2 v depu, autobusy ujedou více než 300 km na jedno nabití. „ De Lijn poprvé objednává kloubové e-busy ,“ uvádí generální ředitelka De Lijn Ann Schoubs. „ Kloubové autobusy jsou důležitou součástí našeho vozového parku. Vzhledem k tomu, že mohou přepravit více než 110 zákazníků, jsou ideální pro vyřazení více aut z provozu ve špičce. Abychom naše zákazníky ještě více motivovali k využívání veřejné dopravy, dbáme u těchto kloubových e-busů také na další komfort a bezpečnost pro naše cestující a řidiče. “ Vozy s příjemným světlým interiérem se sedadly z umělé kůže a relaxační podlahovou krytinou z imitace dřeva, budou vybaveny optimalizovanou klimatizací, USB nabíječkami, LED osvětlením, 3 XL obrazovkami s informacemi v reálném čase a elektrickou rampou pro kočárky a invalidní vozíky. „ Významně jsme investovali do vývoje kompletní řady produktů a služeb mobility bez emisí. Tato nová dohoda – která navazuje na nedávnou smlouvu se společností Busitalia a zvyšuje počet našich objednaných elektrobusů až na 2 000 pro 60 zákazníků ve 14 různých evropských zemích – potvrzuje, že naše nabídka je široce oceňována a že naše strategie je vítězná, “ řekl Domenico Nucera, prezident Bus Business Unit, Iveco Group. De Lijn je vlámská vládní společnost, která zajišťuje veřejnou dopravu autobusy a tramvajemi ve Flandrech. Jejích služeb využije ročně asi 3,5 milionu lidí. Na svůj provoz dostává dopravní podnik příspěvky od Vlámského kraje, hlavního akcionáře. Druhým zdrojem příjmů je prodej jízdenek. Síť De Lijn má přibližně 1 000 linek a 36 000 zastávek. Více než 50 linek zajišťuje v bruselském regionu. Dohromady autobusy a tramvaje ročně uskuteční přibližně 11 milionů jízd. Vlastní vozový park tvoří 2 250 autobusů a 400 tramvají. Další autobusy mají soukromé společnosti, které působí jménem De Lijn, ty tvoří polovinu autobusových kilometrů. S téměř 8 000 zaměstnanci je De Lijn jedním z největších zaměstnavatelů v zemi. Pro soukromé dopravce pracuje více než 2 000 lidí. Prostřednictvím Blue-bike podporuje kombimobilitu. Cestující mohou na poslední část své cesty spojit jízdu autobusem nebo tramvají se sdíleným kolem.

person rebus  date_range 25.01.2023

Celkem osm nových vozů SOR NS 12 doplnilo vozový park Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou, postupně nahradí dosluhující autobusy.

Na základě nadlimitní otevřené soutěže na začátku roku 2020 uzavřel DPMLJ rámcovou dohodu o dodávce dvaceti autobusů SOR NS 12 v celkové hodnotě 103 milionů korun bez DPH se SOR Libchavy. Cena za vozidlo je 5,15 milionů Kč bez DPH. Rámcová smlouva na nákup nových dieselových nízkopodlažních dvounápravových, třídveřových autobusů určených byla podepsána v únoru 2020. Ve stejném roce do běžného provozu v Liberci vyjely čtyři vozy, v roce 2021 jich bylo osm. V závěru roku 2022 byl pak obsah smlouvy naplněn dodáním posledních osmi autobusů, které dopravní podnik objednal v březnu 2022 . „ Naším společným cílem bylo, aby vozidla co nejdříve vyjela do ostrého provozu na linky městské dopravy a zkvalitnila nabízenou službu cestujícím, ale i práci řidičům “, uvedl Michal Zděnek, předseda představenstva DPMLJ. Nové autobusy řady SOR NS 12 jsou vybaveny dieselovým pohonem. Každé z dodaných vozidel má ve své výbavě klimatizaci, USB zásuvky, kamerový systém nad dveřmi, kamery pro sledování přední a zadní části vozidla. Součástí výbavy je také zařízením monitorující počty cestujících. „ V dopravním podniku se snažíme pravidelně obnovovat část vozového parku. Jsem rád, že i přes složitou finanční situaci, se to podařilo. Pro vedení města i dopravní podnik je důležité, aby byl zachován co nejvyšší komfort pro cestující veřejnost ,“ řekl Petr Židek, náměstek primátora města Liberce a předseda dozorčí rady dopravního podniku. Všechny nové autobusy řady SOR NS12 vyjíždí denně na různé linky MHD.

person rebus  date_range 25.01.2023

Od letošního roku Bivab a subdodavatel GotlandsBuss převezmou provoz veřejné dopravy na největším ostrově v Baltském moři. GotlandsBuss proto objednal 39 autobusů IVECO na biopaliva HVO100 a bioplyn.

V letech 2009 až 2020 GotlandsBuss provozoval všechny školní a pravidelné linky, od června 2023 jako subdodavatel pro Bivab. Z 66 nových autobusů bude 39 od dodavatele IVECO Wetlandia. Tyto autobusy se budou podílet na školní, meziměstské, městské a dopravě na vyžádání po celém ostrově. Zbytek vozů by měl dodat EvoBus/Daimler Bus Vetlanda. GotlandsBuss si IVECO Crossway před objednáním v provozu nejdříve vyzkoušel. " Zkušební jízda autobusu Crossway dopadla dobře. Byli jsme pozitivně překvapeni, jak silný byl motor i komfortem. Líbila se nám jednoduchost designu a pocit kvality. Příjemný byl i prostor pro řidiče a testovací jízdy nám potvrdily, že se autobus pro náš provoz dobře hodí ," říká Göran Hult, generální ředitel GotlandsBuss. Objednávka zahrnuje tři IVECO 70C Rapido (29 míst) a třináct IVECO 70C Feniks s 31 místy (nástavba na podvozku IVECO), čtyři IVECO Crossway LE City 12 metrů (37 míst) a 19 IVECO Crossway LE Line 13 metrů (49 míst). " IVECO nabízí široký výběr autobusů. Zajímavé jsou zejména s 29 a 31 sedadly, protože tyto mohou být postaveny pouze na podvozku IVECO. Neexistuje žádný jiný výrobce podvozků, který by mohl nabídnout podvozek o hmotnosti 7,2 tuny a který by dokázal postavit autobus této velikosti, takže máme výhradní práva a nabízíme něco jedinečného. Jsou také dobrou volbou, pokud jde o vozidla na plyn, která také vstoupila do hry v této zakázce, " říká Adam Djupfeldt, obchodní manažer Wetlandia. GotlandsBuss měl požadavek, aby 100 procent pohonu autobusů tvořila biopaliva, z toho 70 procent bioplyn. Bioplyn se vyrábí v místních podmínkách na Gotlandu.

person rebus  date_range 24.01.2023

Od února bude na příměstských linkách v italském regionu Piemont v provozu 50 autobusů IVECO Crossway. Dalších 40 přijede do konce roku 2023.

Nová vozidla vyrobená v České republice byla oficiálně představena v sídle GTT v Turíně v pondělí 23. ledna. Slavnostního ceremoniálu se za IVECO BUS zúčastlili Giorgio Zino, obchodní ředitel IVECO BUS Europe a Gianluca Annunziata, nový generální ředitel pro italský trh. Autobusy pořídila Gruppo Torinese Transporti (GTT) ze 40 % z vlastních zdrojů a z 60 % díky přispění regionu Piemont a Metropolitní oblasti. Celá dodávka posílí příměstskou dopravu, 30 vozidel bude nasazeno na linkách v okolí města Ivrea, ležícím na sever od Turína, 20 bude přiděleno do depa GTT v Canale, které obsluhuje celou oblast města Alba na jihu. Nové autobusy Crossway s klasickým městským modrým lakem s motory Euro 6E jsou schopny nabídnout významné ekologické výhody. Nahradí starší autobusy GTT s motory Euro 2, a zaručí tím snížení emisí o cca 95 %. Vozy jsou vybaveny elektricky ovládanými hydraulickými plošinami pro snadný přístup osob se zdravotním postižením. Obnova vozového parku příměstských autobusů bude pokračovat na jaře příjezdem dalších 42 nových Crossway na metan, které budou jako vůbec první jezdit na meziměstských linkách v jihozápadní a severní oblasti provincie, kde jsou depa vybavena čerpacími stanicemi. Do konce roku 2023 bude 50 % flotily GTT určené mimo město mladší než 3 roky a celkové průměrné stáří vozového parku bude přibližně 5 let. Obnova byla zahájena v roce 2019 uvedením do provozu prvních 42 vozidel, ke kterým se do konce roku 2023 přidá dalších 92 vozidel, celkem tedy 134 nových autobusů. V IVECO CR ve Vysokém Mýtě vloni vyrobili rekordních 4 767 autobusů , Itálie je spolu s Německem největším trhem.

person rebus  date_range 24.01.2023
Reklama
Škoda
Reklama
BUSE
Reklama
BUSE
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací