Programu švýcarsko – české spolupráce. Konečný termín pro předložení záměru projektu Ekologizace autobusové dopravy z prostředků programu je 16. 7. 2010.
Programu švýcarsko – české spolupráce. Konečný termín pro předložení záměru projektu Ekologizace autobusové dopravy z prostředků programu je 16. 7. 2010.
Praha (30. června 2010) – V souladu s Rámcovou dohodou uzavřenou mezi Švýcarskou federální radou a vládou České republiky vyhlásilo Ministerstvo financí ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí v dubnu t.r. otevřenou výzvu k předkládání záměrů individuálních projektů pro oblast zaměření „Obnova a modernizace základní infrastruktury a zlepšení životního prostředí“. Město Ústí nad Labem využije tohoto programu na nákup 20 autobusů s pohonem na CNG a na výstavbu plnicí CNG stanice. Náklady na projekt by měly činit 58 milionů korun s tím, že předpokládaná finanční spoluúčast města by měla být ve výši maximálně 15 procent celkových nákladů. Uzávěrka pro předložení záměrů projektu Ekologizace autobusové dopravy z prostředků Programu švýcarsko – české spolupráce je již 16. 7. 2010.
Program švýcarsko – české spolupráce je zaměřený na snížení hospodářských a sociálních rozdílů v členských státech, které se k Evropské unii přidaly v roce 2004. Švýcarsko poskytne deseti novým členským zemím prostředky ve výši 1 miliardy švýcarských franků. Město Ústí nad Labem jako jedno z prvních využije výzvu, která určila pravidla pro financování jejich projektu „DPmÚL – Ekologizace autobusové dopravy“ z prostředků Programu švýcarsko – české spolupráce. Předpokládaná finanční spoluúčast města, která by měla být ve výši max. 15 procent celkových uznatelných nákladů, bude kompenzována úsporou provozních výdajů v MHD. „Jsme rádi, že v době úsporných opatření ve státním rozpočtu se najdou schopná vedení měst, která této výzvy využijí pro nákup ekologických autobusů a výstavbu plnicích stanic na stlačený zemní plyn,“ říká Markéta Schauhuberová, manažerka České plynárenské unie a dodává: „pokud je spolufinancování zajištěno z veřejných rozpočtů, např. státního, regionálních nebo místních, může být zahrnuto až 85 procent celkových oprávněných výdajů projektu, v případě projektů realizovaných nevládními neziskovými organizacemi dokonce až 90 procent a to už opravdu stojí městům za to výzvy využít.“
Konečný termín pro předložení záměru projektu Přechod prostředků veřejné dopravy na ekologičtější pohon včetně vytvoření příslušné infrastruktury je do 16. 7. 2010 do 14:00 hod., do 14.4.2012 se pak projekt musí realizovat. Minimální výše grantu pro jednotlivé individuální projekty je 1 mil. CHF.
O prostředky může požádat
  • státní příspěvková organizace
  • kraj
  • organizace zřízená nebo založená krajem
  • obec
  • svazek obcí
  • organizace zřízená nebo založená obcí
  • nestátní nezisková organizace
  • vzdělávácí nebo výzkumná instituce
  • organizace, která zajišťuje služby ve veřejném zájmu na základě veřejnoprávní smlouvy
  • dobrovolná nebo společenská organizace

Program švýcarsko – české spolupráce - žadatelé mohou klást dotazy prostřednictvím telefonického kontaktu na tel. čísle 267 994 449, nebo prostřednictvím emailové korespondence na libor.pacovsky@sfzp.cz. Odpovědi na všechny dotazy jsou zveřejňovány na internetových stránkách Ministerstva financí www.swiss-contribution.cz a na stránkách Státního fondu životního prostředí www.sfzp.cz/sekce/420/svycarske-fondy.

TZ ČPU