Aktuální informace z oblasti informačních systémů.
Z VH ADSSF ve Františkových Lázních. Foto BUSportál.

"Chceme-li v dohledné budoucnosti usnadnit lidem cestování v rámci veřejné dopravy např. pouze s jednou Národní dopravní kartou (NDK), tak se bez zákona o veřejné dopravě neobejdeme, " říká Jan Kotík z ČSAD SVT Praha. (Z VH ADSFF ve Františkových Lázních.)
"Chceme-li v dohledné budoucnosti usnadnit lidem cestování v rámci veřejné dopravy např. pouze s jednou Národní dopravní kartou (NDK), tak se bez zákona o veřejné dopravě neobejdeme, " říká Jan Kotík z ČSAD SVT Praha. (Z VH ADSFF ve Františkových Lázních.)
"Vystoupení se zaměřilo na budování Integrovaného dopravního systému (IDS) v ČR na bázi bezkontaktních čipových karet (BČK) s využíváním clearingu. Kvůli neexistenci zákona o veřejné dopravě si prakticky každý kraj vytváří tento zákon sám pro sebe. Musí si totiž takříkajíc „za pochodu“ vytvářet pravidla, standardy a zajistit si jednoznačný výklad zákonů, vyhlášek (např. týkající se DPH, elektronické peněženky,..) a to tak, aby všichni účastníci postupně zapojovaní do IDS věděli, jak se k němu mají chovat - jednotně hlavně vůči cestujícím. Stojí to nemalé náklady, které by se podstatně omezily, kdyby výše uvedený zákon byl na světě (čím bude později, tím přibudou další náklady související s propojením jednotlivých IDS). Chceme-li v dohledné budoucnosti usnadnit lidem cestování v rámci veřejné dopravy např. pouze s jednou Národní dopravní kartou (NDK) , tak se bez něj neobejdeme, " informuje RNDr. Jan Kotík z ČSAD SVT Praha s.r.o. a seznamuje s některými konkrétními poznatky, vyplývajícími ze zavádění clearingu v rámci budování IDS v ČR:

1. Praha a Středočeský kraj

Praha a Středočeský kraj využívá k budování a rozvoji Středočeské integrované dopravy (SID) a Pražské integrované dopravy (PID) i částečnou podporu z EU v rámci programu CONNECT. Zde mezi všemi dopravci, vydavateli BČK zařazenými do clearingu, jsou podepsány vzájemné dohody o jejich akceptaci a dobíjení a dále rovněž mají smlouvy s provozovatelem clearingového centra CARDS EXCHANGE - ČSAD SVT Praha, s.r.o., vítězem výběrového řízení „Optimalizace dopravní obslužnosti s výhledem jednotného integrovaného systému ve veřejné hromadné dopravě osob ve Středočeském kraji. Na základě jednání mezi zástupci ČD, ROPIDu a Dopravního úřadu Středočeského kraje došlo k zásadní změně při zapojování dalších dopravců do clearingu v SID a PID. V červnu 2006 vybaví Mikroelektronika ČSAP Nymburk a OAD Kolín odbavovacími zařízeními (upravená USV 24C), která budou schopná akceptovat BČK jak typu Classic, tak DESFire. Od 1.7. bude odstartován pilotní projekt včetně clearingu, přičemž cestující budou nově využívat BČK DESFire. Pokud nevzniknou komplikace, budou postupně upravena odbavovací zařízení USV 24C u všech dosavadních 8 dopravců tak, aby mohla akceptovat BČK DESFire (dohodnutá cena úpravy 1 zařízení je cca 3.500,-Kč). Současně s tím začne zapojování dalších dopravců do clearingu již s výše uvedeným novým vybavením. V současné době v těchto krajích probíhají vývojové práce související s kvalitativním rozvojem IDS (připravuje se návrh bezpečnostního projektu s využitím SAM modulů, zvažuje se, zda má smysl zřízení kartového centra pro nahrávání aplikací na BČK a jejich vydávání, dokončuje se clearing předplatných kupónů a navrhuje se způsob statistického vyhodnocování všech dat z odbavovacích zařízení prostřednictvím clearingu pro účely optimalizace IDS a pro dotační účely, atd.).

2. Plzeňský kraj

Město Plzeň prostřednictvím PMDP vypsalo výběrové řízení na zavedení a provoz „Zúčtovacího centra Plzeňské karty“. ČSAD SVT se stalo vítězem tohoto tendru. Zde je na rozdíl od Středočeského kraje vydavatelem „Plzeňské karty“ pouze PMDP a ostatní dopravci tohoto IDS mohou zatím tuto BČK typu Classic pouze akceptovat, nikoli dobíjet. Využívat Plzeňské karty budou moci cestující i v zařízeních spravovaných Magistrátem Plzně (ZOO, plavecký bazén,…) s automatickým uplatněním slev např.žákovských uznávaných v dopravě.

3. Kraj Vysočina

V Kraji Vysočina jsou zapojeny do clearingu pouze společnosti TRADO BUS a TRADO-MAD, ke kterým se od 1.5.06 připojí další dopravci slupiny ICOM. Ostatní dopravci tohoto kraje, i když jsou technicky připraveni, čekají na IDS, zvláště jeho tarifní politiku. Co se týče pravidel, účastníci clearingu je mají obdobná jako ve Středočeském kraji, ale zatím jen na bázi BČK typu Classic.

4. Liberecký kraj

V Libereckém kraji poskytla programové vybavení pro clearing mezi dopravci společnost EM-TEST, přičemž všichni jsou vybaveni odbavovacími zařízeními této společnosti. Také firma TRANSCENTRUM Mladá Boleslav ze Středočeského kraje je rovněž zapojena do tohoto clearingu. Princip je stejný jako ve Středočeském kraji na bázi BČK typu Classic.

5. Královéhradecký kraj

V tomto kraji připravuje společnost OREDO clearing na bázi BČK typu Classic mezi 2 společnostmi vybavenými rozdílnými odbavovacími zařízeními, konkrétně od Mikroelektroniky a EM -TESTU.

6. Pardubický kraj

Zde se čeká na výsledek výběrového řízení týkajícího se vybavení odbavovacími strojky v DPM Pardubic. S clearingem počítají v 1.fázi pro okres Pardubice na bázi BČK typu Classic.

7. Národní dopravní karta (NDK)

Další postup při řešení standardů NDK byl posunut koordinační skupinou na konec letošního roku díky nejasnostem kolem bezpečnostního projektu IN-karty ČD založené na technologii DESFire. Další informativní schůzka skupiny se koná 3.5.2006.

8. Ověření interoperability

Zástupci Dopravního úřadu Středočeského kraje si nechali prověřit vzájemnou interoperabilitu dvou nejrozšířenějších odbavovacích systémů na bázi BČK typu Classic. Proběhla úspěšně, což potvrdily obě dodavatelské společnosti EM-TEST a Mikroelektronika a co se týče clearingu i ČSAD SVT Praha,s.r.o.

9. Stručně k dalším informačním systémům

  • Zastávkový informační systém (ZIS)

    V Praze a Středočeském kraji je již na několika nádražích a v nové odbavovací hale Ruzyňského letiště provozován ZIS firmy APEX v součinnosti se společností CHAPS. ZIS umožňuje informovat vizuelně i akusticky cestující ve veřejné dopravě o aktuální situaci na konkrétní zastávce. Systém porovnává jízdní řád se skutečnou dopravní situací monitorovanou sledováním polohy vozidel pomocí satelitního navigačního systému GPS. Data o poloze autobusů jsou přenášena z vozidla pomocí radiokomunikačního adaptéru s modulem GSM/GPRS do Centrálního dopravního a informačního střediska (CEDIS).

  • Centrální dopravní a informační středisko (CEDIS)

    V CEDIS se data zpracují a mohou se doplnit o jízdní řády všech druhů doprav. Informace o časových odchylkách autobusů od jízdního řádu se přenášejí v reálném čase pomocí Internetu (Intranetu) na aplikační počítač na zastávce nebo nádraží. Cestující mají možnost sledovat informace o aktuální dopravní situaci na velkoplošném barevném zobrazovacím panelu. Nevidomí, slabozrací a tělesně postižení, kteří jsou vybaveni povelovým vysílačem, si mohou vyžádat informaci v akustické podobě.

  • Samoobslužný informační stojan s DIS-2

    Ve čtyřech stanicích metra na autobusových nádražích a v nové hale Letiště Ruzyně byly nainstalovány nové typy samoobslužných informačních stojanů. Programové vybavení DIS-2 veřejné osobní dopravy pro tento stojan umožňuje obsluhu informačního stojanu i nevidomými a slabozrakými uživateli a obsahuje dopravní informace v libovolných až šesti kombinacích elektronických jízdních řádů:

    - Autobusové jízdní řády ČR a SR
    - Vlakové jízdní řády ČR a Evropa
    - Letové řády ČSA
    - Jízdní řády městských hromadných doprav
    - Do kiosku lze umístit reklamy ( texty i obrázky ) podle přání (R-manager)

    Jízdní řády jsou získávány z centrálního informačního systému (CIS JŘ), přičemž aktualizaci dat si provádí zákazník prostřednictvím Internetu ručně nebo automaticky. Samoobslužný informační stojan lze využívat nejen pro sdělování informací o dopravě, ale může pomoci návštěvníkům města najít hotel, doporučit vybrané restaurace apod. MPSV akceptovalo takovéto ovládání pro nevidomé a slabozraké občany a připravuje jednotnou úpravu všech stávajících cca 400 stojanů rozmístěných ve svých institucích, např. Úřadech práce, v celé ČR.

  • ABRA – dopravní moduly ADONIS

    Co se týče budoucnosti informačního systému ADONIS pro dopravní společnosti se ČSAD SVT Praha, s.r.o. v rámci zlepšení služeb zákazníkům spojila se společností Aktis, a.s., jež patří na českém trhu k největším producentům účetního software. K ověřeným účetním modulům společnosti Aktis s obchodní značkou ABRA, jež zahrnují oblasti finančního účetnictví, personalistiky a mezd, řízení vztahů se zákazníky a další se od roku 2007 bude dodávat také software určený pro dopravní společnosti s názvem ABRA – dopravní moduly ADONIS, který zahrnuje tyto oblasti:

    - řízení nákladní dopravy (včetně zakázek, plánování, zpracování ZPV a spedice)
    - řízení osobní dopravy se SW pro zpracování jízdních řádů, turnusů a dat pro CIS
    - evidence vozidel (včetně hospodářských listů a technické údržby)
    - opravárenství, čerpací stanice, CCS apod.
    - elektronická kniha jízd

    Ukázka produktu ABRA za účasti představitelů obou firem se uskuteční v Praze v červnu. Zájemci se mohou hlásit do 26.5.06 na kristlova@svt.cz.


"Od 1.6.06 přijde do kin nový film „Všechno nejlepší“, jehož mediálním partnerem je i ADSSS a BUSportál. Jízdenky pro předprodej AMSBUS s reklamou na tento film budou distribuovány na konci dubna společně s plakáty. Cestující s touto jízdenkou získají slevu na vstupenku ve všech multikinech v ČR ve výši 20,-Kč, " informoval RNDr.Jan Kotík.
RNDr.Jan Kotík na VH ADSSF 29.3.2006