
Semináře se zúčastnilo přibližně 120 účastníků, především organizátoři IDS, participující dopravci v IDS, zástupci krajských úřadů, magistrátů, městských úřadů, představitelé projektových a výzkumných ústavů.
Semináře se zúčastnilo přibližně 120 účastníků, především organizátoři IDS, participující dopravci v IDS, zástupci krajských úřadů, magistrátů, městských úřadů, představitelé projektových a výzkumných ústavů.
V hotelu Technik Lázní Bohdaneč uskutečnil Institut Jana Pernera ve spolupráci s Ministerstvem dopravy pod záštitou náměstka ministra dopravy V. Kocourka XV. seminář IDS.
Náměstek ministra V. Kocourek hovořil v obecné rovině o hospodářských a politických aspektech veřejné dopravy se zaměřením na IDS.
Karel Kavalec, odborný garant, který seminář moderoval, seznámil účastníky s obsahovou náplní semináře a se současnými problémy souvisejícími s provozováním IDS v České republice. Především zmínil Zelenou knihu EK, konstituované nové Nařízení EP a Rady EU, a věcný záměr připravovaného zákona o veřejné dopravě. Dále pak problematiku městského mýtného, nevyužívání projektů „PPP“ (public-private-partnership) v ČR a stav projektu Galileo. V průběhu semináře v samostatném příspěvku hovořil o účasti Českých drah v IDS České republiky.
A. Stejskal, předseda České asociace organizátorů veřejné dopravy (ČAOVD) informoval o činnosti tohoto sdružení v roce 2007; počet členů je nyní 8 (ROPID, KORDIS JMK, Koordinátor ODIS, KIDS KK, KORID LK, OREDO, KOVED ZK, BID).
S úvodními příspěvky vystoupili M. Pichl s odboru dopravní politiky a životního prostředí MD o úloze státu při podpoře veřejné dopravy, M. Vančura z CDV o strategii rozvoje IDS, M. Brich z CDV o významu dopravní statistiky a prognóz v rozvoji IDS a Z. Strádal z Czech Consult o ekonomických aspektech realizace nadregionální integrace.
S dominujícími referáty na semináři vystoupili K. Kořínková, která rozvedla problematiku Zelené knihy EK, F. Vichta, z odboru veřejné dopravy MD se zabýval novým Nařízením EP a EK se zřetelem k výběrovým řízením v dopravě a J. Nálevka, ředitel odboru veřejné dopravy MD, seznámil účastníky se zkušenostmi s výběrovými řízeními v dopravě. K problematice výběrových řízení v dopravě reagovali svými příspěvky L. Hnulíková, ředitelka odboru osobní dopravy a přepravy GŘ ČD, S. Jakešová, vedoucí odboru dopravy KÚ Libereckého kraje, J. Holec, ředitel KORDIS IDS JMK a J. Jeřábek z odboru dopravy KÚ Ústeckého kraje.
Významnou částí semináře byly informace P. Beneše, (BC-Doprava) o optimalizaci veřejné linkové autobusové dopravy na území Libereckého kraje s možností jejího využití pro libovolné území ČR, J. Veselého (jednatele KORDIS IDS JMK) o záměru realizování městské rychlodráhy v Brně, V. Jánoše (FD ČVUT) o přínosu aplikace integrálního taktového grafikonu při dopravní obsluze území a P. Břečky, (KPM Consult) o aplikaci telematických systémů ve veřejné dopravě. Rovněž odezněl stručný příspěvek J. Zemana o vztahu veřejné dopravy a životního prostředí.
Stabilní místo na semináři mají informace o současném stavu vývoje a řešení aktuálních problémů IDS v ČR, příp. v zahraničí. O současné situaci Integrované dopravy Libereckého kraje (IDOL) referovala S. Jakešová, o IDS Jihomoravského kraje (IDS JMK) J. Holec, o IDS Moravskoslezského kraje (ODIS) A. Stejskal a rámcově o Pražské integrované dopravě (PID) J. Šimůnek z ROPID, včetně sledování vozidel v reálném čase.
Předmětem zahraničních IDS byl současný stav rozvoje celostátních IDS Nizozemska a Dánska, a IDS v předměstí Toronta. Tuto zajímavou informaci podali I. Kocian a R. Šuffner z Accenture.
Samostatnou částí semináře byly informace o současném stavu vývoje elektronických plateb ve veřejné dopravě na bázi čipových karet. Byly zde zmíněny stav přípravy na zavedení Pražské karty, výsledky projektu Telematika ve veřejné dopravě, zkušenosti z používání multifunkční městské karty, podpora na centrální zajištění kompatibility kartových systémů a zkušenosti z regionálních clearingů v České republice. Tuto problematiku prezentovali J. Matějec z SDT, L. Novotný z Mikroelektroniky, R. Orság, ředitel EM-TEST, J. Pomikálek z KB, I. Pekař z KIOMATIC a J. Kotík s M. Bartůškem z ČSAD SVT Praha.
Na závěr semináře byly přijaty závěry a doporučení, jejichž text bude uveřejněn společně s prezentacemi přednášejících na webových stránkách www.perner.cz.
Konání XVI. semináře IDS se v příštím roce předpokládá opět v tomto ročním období, pravděpodobně ve dnech 18. - 20. 5. 2009, pokud nebude tento termín ovlivněn nepředpokládanými okolnostmi. Seminář bude, jako obvykle, zaměřen na aktuální problémy IDS a zabezpečení dopravní obslužnosti v České republice, tj. na stav dopravní legislativy, financování, na možnost využívání k financování fondů EU a rovněž na aplikaci dopravní telematiky v regionální dopravě.
Jaroslav Gabriel, Ministerstvo dopravy



