Volvo Trucks otevírá továrnu na výrobu baterií v Belgii
Volvo Trucks bude vyrábět baterie pro elektrická nákladní vozidla v Gentu v Belgii. Zkrátí to mimo jiné dodací lhůty zákazníkům. Foto Volvo Trucks

První závod na montáž a výrobu baterií v belgickém Gentu bude dodávat baterie pro plně elektrická těžká nákladní vozidla Volvo Trucks.

První závod na montáž a výrobu baterií v belgickém Gentu bude dodávat baterie pro plně elektrická těžká nákladní vozidla Volvo Trucks.

"Tato investice ukazuje naše pevné odhodlání elektrifikovat nákladní dopravu. Do roku 2030 bude nejméně 50 procent všech nákladních vozidel, které celosvětově prodáváme, elektrických a do roku 2040 budeme uhlíkově neutrální společností,“ říká Roger Alm, prezident společnosti Volvo Trucks.
 
V nové továrně na výrobu baterií budou články a moduly od společnosti Samsung SDI sestaveny do bateriových sad, které jsou šité na míru pro řadu těžkých elektrických vozidel Volvo Trucks: Volvo FH, Volvo FM a Volvo FMX. Sériová výroba začne ve třetím čtvrtletí letošního roku.
 
Každá sada baterií má kapacitu 90 kWh a zákazník si může vybrat pro své nákladní vozidlo umístění až šesti sad baterií (540 kWh). Počet baterií závisí na konkrétním požadovaném dojezdu a nosnosti.

Zařazení montáže a výroby baterií do výrobního procesu zkrátí dodací lhůty a zajistí vysoce výkonné baterie a zároveň zvýší cirkulaci, uvádí Volvo Trucks v tiskové zprávě.

Baterie Volvo Trucks jsou navrženy tak, aby mohly být později repasovány, renovovány a znovu použity. Samotná elektrárna je napájena ze 100% obnovitelnými zdroji.
 
S výrobou tří vysoce výkonných plně elektrických modelů těžké řady, se kterou Volvo Trucks v Evropě letos začíná, nabídne Volvo Trucks po celém světě celkem šest modelů elektrických nákladních vozidel, které pokrývají vše od městské distribuce a odvozu odpadu až po regionální dopravu a stavební práce.
 
Sériovou výrobu elektrických nákladních vozidel jsme zahájili již v roce 2019 a máme vedoucí postavení na trhu v Evropě i Severní Americe. S rychlým rozvojem nabíjecích sítí a zlepšováním technologie baterií jsem přesvědčen, že ve velmi blízké budoucnosti uvidíme rychlou transformaci celého odvětví nákladních vozidel,“ říká Roger Alm.

Volvo Trucks otevírá továrnu na výrobu baterií v Belgii
Volvo Trucks bude nabízet od letošního roku tři řady a šest modelů elektrických nákladních vozidel. Foto Volvo Trucks