Vláda schválila slevy pro studenty a seniory ve vlacích i autobusech

Návrh Ministerstva dopravy na 75 % slevy pro studenty do 26 let a seniory od 65 let ministři v úterý 27. března odsouhlasili. Slevy platí od změn jízdních řádů 10. června.
Návrh Ministerstva dopravy na 75 % slevy pro studenty do 26 let a seniory od 65 let ministři v úterý 27. března odsouhlasili. Slevy platí od změn jízdních řádů 10. června.
Záměr na bezplatnou dopravu ve vlacích pro seniory starší 65 a studenty do 26 let vychází z programového prohlášení vlády. Původní návrh na bezplatnou přepravu jen ve vlacích Ministerstvo dopravy přehodnotilo a navrhuje zavedení vysoké slevy ve vlacích i autobusech bez poplatku a speciálního průkazu na všech spojích, včetně dotovaných kraji. Tento benefit bude platit pro všechny občany EU od změny jízdních řádů 10. června po celý rok. Dosavadní žákovské a studentské jízdné bylo omezeno jen na období školního roku. Dopravci budou moci na základě vlastních zjištění poskytování slev omezit, aby byl zachován komfort cestování. Cílem je zlepšit dostupnost veřejnou dopravou pro všechny občany.

Sleva 75 % bude vypočítána z obyčejného jízdného. Lidé starší 65 let, kteří dosud neměli státem garantovanou slevu, uspoří při cestování vlakem i autobusem. Nárok na slevu budou prokazovat občanským průkazem nebo jiným podobným dokladem. Děti do 15 let nebudou potřebovat žádný doklad, od 15 let se věk bude prokazovat občanským průkazem, studentským průkazem (ISIC)  nebo stávajícím žákovským průkazem. U studentů od 18 do 26 let bude potřeba prokázat studium, nárok se proto bude prokazovat studentským průkazem (ISIC) nebo stávajícím žákovským průkazem.

Na změnu systému není potřeba žádný zákon, slevy jsou nařizovány každý rok Cenovým výměrem Ministerstva financí. Kompenzace slev bude provádět Ministerstvo dopravy stejně, jako dosud u státem nařízeních slev na komerčních spojích. Dopravce musí uzavřít smlouvu o kompenzaci slev. Data o prodaných jízdenkách bude poskytovat prostřednictvím Celostátního informačního systému o jízdních řádech. Vypočtená výše ztráty bude dopravcům kompenzována na základě faktur.

Nařízení se vztahuje na všechny dopravce. Lze však uplatnit výjimky na spoje, které jezdí přeplněné a zhoršil by se komfort jízdy pro cestující platící plné jízdné. Podle ministra dopravy Dana Ťoka může přitáhnout do veřejné dopravy cestující mezi špičkami.  

Ministerstvo dopravy na kompenzace slev v komerčních spojích ročně vydává cca 240 mil. Kč. Odhad na připravované slevy je cca 6 miliard Kč ročně. Letos má dostat ministerstvo 3,26 miliardy z vládní rozpočtové rezervy.