Vídeň se připravuje na autobusy poháněné vodíkem
Testováním vodíkového autobusu Hyundai ElecCity, prvního nízkopodlažního autobusu FCEV s 700barovou technologií, zahajuje Wiener Linien "vodíkový" rok. 12,3 metru dlouhý autobus s palivými články uveze až 79 cestujících a byl vyvinut ve spolupráci se slovinským výrobcem TAM pro evropský trh. © Wiener Linien Simon Wöhrer

Dopravní podnik Wiener Linien v létě uvede do provozu dvacet nových autobusů CaetanoBus na vodík a deset elektrických minibusů Rampini s palivovými články. Už nyní testuje vodíkový autobus s plnícím tlakem 700 barů od korejského výrobce Hyundai. Vodík si město vyrábí samo.

Dopravní podnik Wiener Linien v létě uvede do provozu dvacet nových autobusů CaetanoBus na vodík a deset elektrických minibusů Rampini s palivovými články. Už nyní testuje vodíkový autobus s plnícím tlakem 700 barů od korejského výrobce Hyundai. Vodík si město vyrábí samo.

Vídeň výrazně pokročila v realizaci své vodíkové strategie. Dopravní podnik od léta postupně nasadí dvacet autobusů na vodíkový pohon. Linku 39A v severozápadním městském obvodu Döbling začne obsluhovat deset vodíkových vozidel H2.City Gold od portugalského výrobce CaetanoBus, které využívají palivové články Toyota. Tankování dvanáctimetrových bezbariérových autobusů obstará vodíková čerpací stanice v areálu podnikových autobusových garáží v městské části Leopoldau.

Změny se od poloviny roku dočkají i linky 2A a 3A v centru města. Elektrobusy, kterým skončila životnost, nahradí deset minibusů Hydron od italského výrobce Rampini. Jeho vozidla pohání nejen vodík, ale i elektřina, a jsou tak prvními minibusy s touto technologií. Tankování a nabíjení bude možné v areálu vídeňského distributora energií Wiener Netze v městské části Simmering.

Dopravní podnik využije pro tyto dva nové modely autobusů městskou vodíkovou infrastrukturu. „Vyrábíme regionální vodík, z Vídně pro Vídeň. Pokrýváme celý hodnotový řetězec: Wien Energie vyprodukuje vodík z obnovitelných zdrojů energie, Wiener Netze ho použije k tankování autobusů dopravce Wiener Linien a ty bezpečně a bez emisí dovezou cestující do cíle,“ říká Monika Unterholzner, zástupkyně generálního ředitele městského koncernu Wiener Stadtwerke, pod který uvedené podniky spadají.

Vídeňští cestující mají nicméně možnost svézt se vodíkovým vozidlem už dříve. V březnu dopravní podnik zahájil několikatýdenní testování autobusu na vodíkový pohon společnosti Arthur Bus. Kromě toho představil první nízkopodlažní vodíkový autobus s plnícím tlakem 700 barů od korejského výrobce Hyundai. Bezemisní vozidlo o délce 12 metrů, jehož palivový článek o výkonu 90 kW zajišťuje energii potřebnou k pohonu elektromotoru o výkonu 180 kW, vzniklo v úzké spolupráci se slovinským výrobcem TAM. Po dobu tří let bude sloužit Wiener Linien jako testovací autobus. Vodíková technologie s tlakem 700 barů je v Evropě jedinečná, ostatní výrobci autobusů zpravidla spoléhají na tlak 350 barů. Systém s tlakem 700 barů umožňuje uložit více vodíku, a tím dosahovat delšího dojezdu, který údajně dokonce převyšuje konvenční dieselové autobusy. Vodíková čerpací stanice v garážích Wiener Linien v Leopoldau, kterou vybudovala společnost Wiener Netze, dokáže zajistit tankování tlakem 350 i 700 barů.

 


Vídeň se připravuje na autobusy poháněné vodíkem
Systém tankování tlakem 700 barů umožňuje uložit více vodíku, a tím dosahovat delšího dojezdu, který dokonce převyšuje konvenční dieselové autobusy. © Wiener Linien Simon Wöhrer