V Litvínově otevřeli vodíkovou stanici a hned testují autobus s palivovými články
Nízkopodlažní elektrický autobus s vodíkovými palivovými články od Mobility&Innovation Production může být v Mostě a Litvínově testován díky nové čerpací stanici. Foto DPML

Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol zahájila ve spolupráci s městy Most a Litvínov pilotní provoz vodíkového autobusu od slovenské společnosti Mobility&Innovation Production.

Reklama

Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol zahájila ve spolupráci s městy Most a Litvínov pilotní provoz vodíkového autobusu od slovenské společnosti Mobility&Innovation Production.

Vodíková stanice v Litvínově - Záluží na čerpací stanici Benzina je druhou, která vznikla pod taktovkou Bonett. První je v Praze na Barrandově, která spustila provoz letos na jaře. Dopravní podnik hlavního města Prahy by měl stanici na Barrandově využívat k tankování vodíkového autobusu ŠKODA H'CITY, ten by měl vyjet na linku 170 s cestujícími v červenci. Bonett postavil obě čerpačky pro společnost ORLEN Unipetrol a zajišťuje i jejich servis.

V rámci České republiky dnes již veřejné vodíkové stanice existují, pouze Litvínov, Barrandov a Mstětice u Čelákovic dokážou certifikovaným způsobem plnit vozidla na profesionální úrovni pod tlakem 700 bar a lze je využít i pro autobusy a nákladní vozy.

Tlak a kapacita zásobníku stanice v Litvínově

Použitá profesionální technologie je klíčová pro rychlost plnění. „V Litvínově i Praze natankuje osobní vůz do plné nádrže během čtyř až pěti minut,“ říká Václav Holovčák, člen představenstva skupiny Bonett Group.
 
Tlak je jedním z parametrů rozhodujících o kvalitě služby. V zásobnících litvínovské stanice je nadstandardní až 950 bar. To je výhodou nové stanice – u jiných stanic při nižším tlaku může natankování jednoho vozidla do plné kapacity nádrže trvat až desítky minut. Zásadní je také velikost zásobníků. Pokud není dostatečně velká, může dojít k vyčerpání zásobníku a před plněním dalšího vozu je potřeba počkat na jeho opětovné doplnění.

Novou vodíkovou stanici hned vyzkouší v praxi. Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol zahajuje ve spolupráci s městy Most a Litvínov pilotní provoz vodíkového autobusu, který vyvinula slovenská společnost Mobility&Innovation Production s.r.o. „Vodíkový autobus bude zařazen do provozu na vybraných linkách ve městech Most a Litvínov od čtvrtka 29. června do neděle 9. července,“ uvedl Daniel Dunovský, ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova. První dny bude autobus v provozu v Mostě, následně se přesune do Litvínova a poslední den testování bude opět v Mostě.

Most a Litvínov se stanou jedněmi z prvních měst v České republice, kde byl nasazen vodíkový autobus do běžného provozu na pravidelných linkách. „Vodík vnímáme jako jeden ze zásadních nástrojů pro splnění dekarbonizačních cílů. ORLEN Unipetrol nám zprovozněním vodíkové stanice otevřel ideální příležitost pro testování vodíkového autobusu na Mostecku. Bude-li zkušební provoz úspěšný, začneme činit konkrétní kroky k tomu, abychom do konce roku 2024 získali takový autobus do vozového parku našeho dopravního podniku,“ řekl Marek Hrvol, primátor statutárního města Most.

Na pilotním provozu spolupracují obě města se skupinou ORLEN Unipetrol, která autobus zprostředkovala a finančně podpořila. „Zodpovědně se podílíme na rozvoji nové technologie, která bude brzy hrát důležitou roli v energetickém mixu pro plnění cílů čisté mobility a dekarbonizace, které jsou součástí bezemisního rozvoje Evropské unie i České republiky,“ vysvětlil Tomáš Herink, člen představenstva společnosti ORLEN Unipetrol. "Vodíková technologie je ideálním doplněním bateriové elektromobility pro rozvoj nízko emisní a bezemisní osobní, hromadné i nákladní dopravy jak na silnici, tak na železnici.

Nízkopodlažní elektrický autobus s vodíkovými palivovými články vyvinula slovenská společnost Mobility&Innovation Production s.r.o. Má celkovou délku 7 982 cm, šířku 2 550 cm a výšku 2 940 cm. Jeho maximální kapacita je až 68 cestujících, z toho 20 míst je k sezení. Plně klimatizovaný autobus ujede na vodík až 350 km a dalších 100 km na baterii. O pohon autobusu se stará elektromotor Siemens Elfa s celkovým výkonem 125 kW a točivým momentem 1 019 Nm. Elektromotor je napájen dvojicí akumulátorů s celkovou kapacitou 70 kWh. Celková kapacita čtyř vodíkových nádrží je 10,5 kg a jejich doplnění trvá 10 minut.

29. 6. – 2. 7. 2023 bude autobus nasazen na mimořádné spoje linky č. 17. Časy odjezdů a další harmonogram na webu DPML


V Litvínově otevřeli vodíkovou stanici a hned testují autobus s palivovými články
Vodíková stanice v Litvínově - Záluží na čerpací stanici Benzina je druhou, která vznikla pod taktovkou Bonett. První je v Praze na Barrandově. Foto Bonett