V ČR se za půl roku otevřelo dalších 20 CNG stanic

CNG stanice každý pohodlně dohledá v nových aplikacích pro chytré telefony.
CNG stanice každý pohodlně dohledá v nových aplikacích pro chytré telefony.

Všechny CNG stanice lze najít v mapách mobilních aplikacích RWE Energo, Pražské plynárenské, ŠKODA Auto a také podrobně v mapě na webových stránkách plynárenského svazu CNG4YOU: http://www.cng4you.cz/stanice/informace-na-cesty/mapa-cng-stanic.html.

Na konci listopadu loňského roku dosáhl počet CNG stanic v České republice první stovky a za půl roku je otevřeno pro veřejnost už 20 dalších stanic. Pozvolný, již více než 3 měsíční růst ceny pohonných hmot, nahrává investorům a prodejcům stlačeného zemního plynu (CNG). Také nové modernější tankovací pistole naleznou řidiči v současnosti už na 2 plnících stanicích v ČR. Jednoduchý způsob manuálního tankování CNG si tak mezi prvními v Evropě vyzkoušeli již řidiči v Plzni a Českých Budějovicích.

Mezi posledními CNG stanicemi zahájily například letos provoz stanice v Brně, dvě stanice ve Frýdlantu nad Ostravicí, v Jičíně, Chomutově (Otvicích), Chrudimi, Kotojedech u Kroměříže, Rožnově pod Radhoštěm, Trutnově, ve Vysočanech u Hrušovan aj. Šest společností, které postavily nebo provozují více než 75 procent CNG stanic (Bonett Gas Investment, E.ON Energie, Pražská plynárenská, RWE Energo, Vemex a Vítkovice Machinery Group) se letos chystají otevřít další. Během nejbližších týdnů se otevřou další stanice v Havlíčkově Brodě, Hradci Králové, Hodoníně, Karviné, Klatovech, Liberci, Mělníku, Mirošovicích, Pardubicích – Dražkovicích, v Praze na Balabence, v Horních Počernicích a Malešicích, v Plzni, Třeboni, Turnově, Vrchlabí, Vsetíně, Železné Rudě a dalších. Nejvíce CNG stanic má dnes Středočeský kraj, Praha a kraj Jihomoravský. Praha spolu se Středočeským krajem dokonce dosáhne společně brzy počtu 35 CNG stanic. Do roku 2020 bude v ČR v provozu více než 200 veřejných CNG stanic.

Cena benzinu u čerpacích stanic za poslední 3 měsíce stoupla již téměř na 30 Kč/litr, nafta na 28,50 Kč/litr. Naopak CNG lze u velké části plnicích stanic nyní u nás natankovat CNG už za cenu 17-18 korun za m3 (odpovídá 1 litru benzinu). „CNG jde nyní proti současnému trendu pozvolného zdražování ropných paliv. Stlačit náklady za palivo CNG se dá již výrazně pod hranici 1 Kč za kilometr,“ říká Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS).

V ČR měsíčně přibývá 400-500 CNG vozidel a jezdí již více než 14 tisíc vozidel. Je to nejméně 30 krát více než před 10 ti lety. 

Registrace nových CNG vozidel 2015 v ČR:

1,19 procent ze všech osobních automobilů

2,86 procent ze všech lehkých užitkových vozidel

26 procent ze všech autobusů

Zdroj: Český plynárenský svaz


V ČR se za půl roku otevřelo dalších 20 CNG stanic
V ČR se za půl roku otevřelo dalších 20 CNG stanic