V Brně opět pořádají prázdninový kurz pro řidiče tramvají
Dopravní podnik města Brna přes letní prázdniny opět pořádá kurzy pro řidiče tramvají.

Oblíbené jsou kurzy hlavně u vysokoškoláků. Během července a srpna se naučí řídit, složí zkoušky a od září vozí cestující. Od samého počátku pobírají mzdu, směny si pak vybírají podle svých preferencí.

Oblíbené jsou kurzy hlavně u vysokoškoláků. Během července a srpna se naučí řídit, složí zkoušky a od září vozí cestující. Od samého počátku pobírají mzdu, směny si pak vybírají podle svých preferencí.

Takový je scénář prázdninového kurzu pro řidiče, který Dopravní podnik města Brna připravuje i na letošní rok. Největší zájem je o něj mezi vysokoškoláky, loni se jich přihlásilo deset. Kurz na tramvaj mohou absolvovat i uchazeči o práci v hlavním pracovním poměru.

Letní tramvajový kurz je určený pro všechny zájemce o řízení tramvají. Oproti ostatním kurzům během roku o něj mají větší zájem studenti vysokých škol, kteří si o prázdninách udělají řidičské oprávnění a od září pak profesi vykonávají. Během semestru si služby volí tak, jak potřebují. Kurz je ale otevřený všem uchazečům, i těm, kteří mají zájem o hlavní pracovní poměr. Důležitou informací je fakt, že už během kurzu jsou placeni,“ vysvětluje Miloš Havránek, generální ředitel Dopravního podniku města Brna.

Spojenost je tak na obou stranách. U studentů, kteří získají zodpovědnou a stabilní brigádu, i u dopravce, který si vysokoškoláky nemůže vynachválit. „Se studenty máme dlouhodobě velmi dobrou zkušenost. Teorii i praxi si velmi rychle osvojí, jsou vstřícní, flexibilní a zapálení. Na problémy narazíme jen minimálně. Často se stává, že si řízení ponechávají jako brigádu i po ukončení vysoké školy, po nástupu do stálého zaměstnání. Měli jsme tu i případy, kdy v podniku zůstali a třeba se posunuli na jiné pozice,“ řekl Jan Seitl, dopravní ředitel DPMB.

Pro brněnský dopravní podnik aktuálně jezdí 24 vysokoškoláků, což je o 10 více než loni. Někteří z nich po čase dokonce přešli na zkrácený nebo plný úvazek. Jedním z nich je i Lukáš Kučera, který studuje Pedagogickou fakultu Masarykovy Univerzity v Brně a pozici řidiče tramvaje vykonává od září loňského roku. „Práce mi vyhovuje úplně ve všem. Baví mě, mám možnost si domluvit konkrétní dny, kdy můžu jezdit a vždy se mi tady snaží vyjít vstříc – i přesto, že se mi každý semestr mění rozvrh a tím i dny, kdy můžu pracovat. Ostatní brigády už jsem opustil a jezdím od začátku roku na zkrácený úvazek,“ říká Kučera, posila brněnského dopravního podniku.

Podmínkou pro přihlášení do kurzu je minimální věk 21 let a řidičské oprávnění skupiny B. Zájemci o letní kurz by se měli hlásit na osobní oddělení do poloviny května. Ještě před zahájením školení je nutné úspěšně absolvovat nástupní psychologické vyšetření a lékařskou prohlídku. Následně projdou 35denní teoretickou výukou a praktickým výcvikem. Na závěr je čeká složení praktických a teoretických zkoušek. Dotazy a přihlášení do kurzu na osobním oddělení podniku – kariera@dpmb.cz nebo telefonicky 543 171 222, 543 171 235.

Dopravní podnik města Brna zaměstnává 1400 řidičů. Jejich průměrná měsíční mzda včetně přesčasů činí  44 792 Kč.