Ústí nad Labem změní dopravní obslužnost do problémového Mojžíře
Město Ústí nad Labem a Městský obvod Ústí nad Labem – Neštěmice ve spolupráci s Dopravním podnikem města Ústí nad Labem mění od pondělí 31. července dopravní obslužnost do čtvrti Mojžíř, kvůli chování místních, převážně romských, obyvatel. Ilustrační foto

Do oblasti sídliště Mojžíř v Ústí nad Labem bude od 31. července jezdit místo trolejbusu na lince č. 57 autobus s celodenním nástupem jen předními dveřmi, na bezpečnost a pořádek budou dohlížet asistenti přepravy a městská policie.

 

Do oblasti sídliště Mojžíř v Ústí nad Labem bude od 31. července jezdit místo trolejbusu na lince č. 57 autobus s celodenním nástupem jen předními dveřmi, na bezpečnost a pořádek budou dohlížet asistenti přepravy a městská policie.

 

Statutární město Ústí nad Labem a Městský obvod Ústí nad Labem – Neštěmice ve spolupráci s Dopravním podnikem města Ústí nad Labem (DPMÚL) přistoupí ke změně dopravní obslužnosti do oblasti problémového sídliště Mojžíř. Jde o další krok ve snaze ochránit slušné obyvatele a cestující, řidiče MHD, vozidla Dopravního podniku a zároveň zklidnit situaci v této lokalitě, obývané v drtivé většině romskými obyvateli..

Trolejbusová linka číslo 57 je dlouhodobě nejvíce zatížena neplatícími cestujícími a řidiči odmítají ve stávajícím systému na lince jezdit. „Prakticky pokaždé musejí vozy projít generálním úklidem. Řidiči čelí agresi cestujících, jednu z našich řidiček cestující z Mojžíře nedávno poplivali,“ popisuje primátor Petr Nedvědický.

Od pondělí 31. července tak dojde na lince 57 ke zkrácení trasy. Nově bude oblast Mojžíře obsluhována autobusy pouze v úseku mezi zastávkami OD Květ – Mojžíř a zpět. „Věřím, že slušní cestující ocení, že budou cestovat v čistém voze a v bezpečí, byť to pro ně bude znamenat jeden přestup navíc. Obyvatel ostatních částí městského obvodu se změna téměř nedotkne. Dopravní obslužnost z a do Neštěmic bude nadále zajištěna standardně linkou číslo 51, která bude nově doplněna ještě linkou číslo 58 v celodenním provozu ze Skalky na Klíši a zpět,“ říká starostka městského obvodu Ústí nad Labem – Neštěmice Yveta Tomková.

Z důvodu maximální eliminace cestujících bez platného jízdního dokladu bude na lince platit celodenní nástup předními dveřmi. Na bezpečnost a pořádek ve vozidlech budou dohlížet asistenti přepravy a strážník městské policie. Pro zvýšení ochrany zdraví a majetku bude vozidlo vybaveno kamerovým systémem,“ doplňuje za DPMÚL výkonná ředitelka Simona Mohacsi.

Jízdní řády a další informace budou včas umístěny na dotčené zastávky, k dispozici budou také ve vozidlech, na webových stránkách www.dpmul.cz a sociálních sítích.

Změny v dopravě jsou součástí velkého balíku opatření, která se Mojžíře týkají. Neštěmická radnice dlouhodobě žádala v Mojžíři o zavedení nonstop nástupu předními dveřmi, což je u trolejbusů téměř nemožné, aniž by byl narušen celkový systém dopravy ve městě a návaznost dopravního spojení. „Děkuji zástupcům dopravního podniku a vedení města, že vyslyšeli naše dlouhodobé prosby a volání o pomoc, abychom ochránili slušné cestující. Bohužel jiná cesta už pro Mojžíř není,“ doplňuje starostka Yveta Tomková.

Jedná se souhrnně o tyto změny:

  • linka č. 57 bude jezdit v autobusové trakci, pouze v úseku Mojžíř – OD Květ – Mojžíř,
  • na lince č. 57 bude zaveden celodenní nástup předními dveřmi,
  • autobus bude vybaven kamerovým systémem, pro případ důkazní nouze,
  • v autobuse budou přítomni asistenti přepravy a příslušník městské policie,
  • dopravní obslužnost z/do Neštěmic bude zajištěna standardně linkou č. 51, která bude doplněna ještě linkou č. 58 v celodenním provozu ze Skalky na Klíši a zpět,
  • provoz noční linky č. 41 do Mojžíře bude omezen tak, že všechny spoje od 00:00 do 3:00 hodin pojedou z Neštěmic rovnou na Skalku a první spoj, který by zajistil návoz zaměstnanců na brzké ranní směny bude ve 3:10 ze Skalky přes Mojžíř.