Tři oříšky pro dopravce podle ČESMAD BOHEMIA

Nákladní vozidla a autobusy zajišťující mezinárodní dopravu musí mít příští rok novější tachografy. Zvyšují se tarify mýtného pro nákladní vozidla. Autobusoví dopravci v závazku veřejné služby řeší změny v odměnách řidičů za čekání mezi spoji, které znamenají zvýšení nákladů na mzdy.

Nákladní vozidla a autobusy zajišťující mezinárodní dopravu musí mít příští rok novější tachografy. Zvyšují se tarify mýtného pro nákladní vozidla. Autobusoví dopravci v závazku veřejné služby řeší změny v odměnách řidičů za čekání mezi spoji, které znamenají zvýšení nákladů na mzdy.

Jestli někdo již nyní ví, že pro něj rok 2025 nezačne příznivě, jsou to silniční dopravci. Mohou si už nyní rozbalit tři oříšky, které jsou pro ně nachystány, říká ČESMAD BOHEMIA.

První oříšek už delší dobu řeší mezinárodní dopravci. Zásadní problémy čekají ty z nich, kteří ještě nemají ve svých vozidlech vyměněné tachografy staršího data výroby. A nemusí jít pouze o staré analogové tachografy. Do konce roku musí být vyměněné i tachografy digitální, montované do vozidel v období od 1. 5. 2006 do 14. 6. 2019. Povinná výměna zařízení určeného ke sledování a kontrole dob řízení a odpočinku řidiče stojí od 25 do 35 tisíc korun. První fáze výměn končí 31. prosince. Do 18. srpna 2025 pak se musí vyměnit i digitální tachografy druhé generace montované do vozidel v období od 15. 6. 2019 do 20. 8. 2023. ČESMAD BOHEMIA upozorňuje, že tato výměna se týká všech vozidel provádějících mezinárodní dopravu včetně autobusů. Nesplnění této povinnosti může vést k vysokým sankcím a zejména k zadržení vozidla na cestě i s možným zabráněním v další jízdě.

Oříšek druhý je méně nápadný. Po té, co se v březnu zvýšily v rámci promítnutí poplatků za produkci CO2 mýtné sazby o 15 %, přichází 1. ledna další zvýšení mýtného, tentokráte o 5 %. Vyšší mýtné tedy opět zdražuje dopravní služby, neboť dopravcům meziročně narostly i všechny ostatní náklady počínaje mzdami, přes nakupované služby, pojištění nebo třeba pneumatiky. Masivní inflaci a zvýšené vstupy dodnes všichni dopravci do cen pro zákazníky plně nepřenesli a mnohé z nich trápí cash flow. To vše se děje v době, kdy objem zakázek v dopravě ještě nedosáhl předcovidové úrovně a zprávy z důležité německé ekonomiky nejsou pro český byznys příznivé. Jedná se o úpravu tarifů pro nákladní vozidla, tarify pro autobusy zůstávají beze změny.

Třetí oříšek leží před autobusovými dopravci v závazku veřejné služby. Od poloviny letošního roku se jim po navýšení odměny pro řidiče za čekání mezi spoji nečekaně zvýšily náklady na mzdy. Odměny za čekání jsou od 1. července navázány na minimální mzdu, která v příštích letech podle rozhodnutí vlády poroste rychleji než průměrná mzda. Od nového roku přestane existovat pojem zaručené mzdy, na nějž jsou navázány ceny za dopravní výkon placené některými objednateli, typicky kraji. Dopravci tak žádají objednatele, aby s nimi jednali o změnách smluv, podle nichž své služby poskytují a které mají zajistit ekonomickou rovnováhu mezi smluvními stranami. Valorizační mechanismy v desetiletých smlouvách se změnami legislativních podmínek nemohly počítat a budou nedostatečné. To se týká všech smluv.

Zdroj: ČESMAD BOHEMIA