Termíny letních školních prázdnin v Evropě a kde natankovat po cestě k moři?

Začátek i konec letních prázdnin opět přinese dopravní komplikace. Tankování se prodraží v Itálii i Chorvatsku. Příznivé ceny jsou v Bulharsku, Rakousku, Maďarsku nebo Slovinsku.

Začátek i konec letních prázdnin opět přinese dopravní komplikace. Tankování se prodraží v Itálii i Chorvatsku. Příznivé ceny jsou v Bulharsku, Rakousku, Maďarsku nebo Slovinsku.

Termíny letních školních prázdnin tradičně nejsou v rámci Evropské unie jednotné. Čeští školáci a středoškoláci si budou zaslouženého volna užívat od 29. června do 1. září. Podobně tomu bude v Belgii, Irsku a na Slovensku. Nejdříve začaly školní prázdniny v Lotyšsku, a to 3. června. Velmi podobné to mají v Itálii, kde byl prvním prázdninovým dnem již 8. červen. To bavorští školáci a studenti středních škol si počkají až do 29. července, prázdniny jim však skončí až 9. září. Ovšem nejdéle si budou letního volna užívat školáci na Maltě, a to až do 25. září. Zde navíc trvají prázdniny celé tři měsíce. Podobně je tomu v Portugalsku.  

S letními školními prázdninami začíná i hlavní sezona dovolených. Miliony motoristů budou nejen přejíždět naším kontinentem ze státu do státu, ale i poznávat krásy a zajímavosti svých vlastních zemí. Mnoho lidí také využije dnů volna a příznivého počasí k návštěvě svých blízkých. Často též vyrazí na své chaty či chalupy. Zkrátka vypukne každoroční stěhování národů. A kočovat budou i Češi. Na silnicích a dálnicích celé Evropy bude rušno po celé letní období, nicméně se zvýšeným provozem, a tedy i nemalými dopravními komplikacemi, bude třeba počítat v období začátku a konce školních prázdnin. Motoristé si znovu připomenou nekonečné kolony pomalu se vlekoucích vozidel, které nejednou na dlouhé desítky minut a v případě vážnějších nehod na celé hodiny zcela znehybní. V každém případě se vyplatí vyhnout se cestování v době, kdy v dané zemi začínají či končí školní prázdniny. Termín, kdy vyrazíme na dovolenkový pobyt, či se z něho naopak budeme vracet, se určitě vyplatí pečlivě naplánovat. A také je dobré předem zjistit, kde může začít doprava váznout, a raději si v předstihu připravit záložní objízdnou trasu pro případ vážnějších komplikací. V některých německých spolkových zemích začínají prázdniny až na konci července. Během posledního červencového víkendu mohou tranzitující motoristy překvapit nekonečné proudy pomalu se vlekoucích vozidel nejen v Německu. A srpen je měsícem, kdy se tradičně celá Francie stěhuje ze severu na jižní pobřeží. Na samém počátku tohoto měsíce i v jeho závěru je proto třeba se v zemi galského kohouta smířit s nemalými dopravními komplikacemi. 

Chystáte se letos na dovolenou k moři a budete cestovat vlastním automobilem? Podle aktuálních dat Evropské komise si v oblíbených přímořských destinacích za pohonné hmoty výrazně připlatíte. Například v Chorvatsku je benzín oproti Česku v průměru dražší o více než 2 koruny a 70 haléřů za litr. Tradičně nejdražší je palivo v Itálii, kde litr nafty aktuálně stojí přes 39 korun a litr benzínu pak skoro 42 korun. Natural 95 je tak o více než 8 korun dražší než v Česku. Při natankování plné 50litrové nádrže si tak český turista připlatí 420 korun.

Ceny pohonných hmot v posledních měsících kontinuálně rostou. Zdražil hlavně Natural 95, jehož cena výrazně poskočila nahoru začátkem dubna, od kdy je benzín opět dražší než nafta. Přesto Česká republika patří v rámci EU přibližně ke třetině nejlevnějších zemí. Podle aktuálních údajů Evropské komise ze začátku června je Česko osmou nejlevnější zemí u benzínu a jedenáctou u nafty. Průměrná cena nafty v tuzemsku je podle Evropské komise 32,57 Kč/l, litr Naturalu 95 pak stojí 33,50 Kč. Ve srovnání s průměrem EU je nafta levnější o necelé 3 koruny, zatímco benzín skoro o 5 korun.

Výrazně vyšší ceny mají pohonné hmoty v oblíbených turistických destinacích. V tradičním cíli mnoha Čechů, v Chorvatsku, stojí litr nafty 34,91 Kč a litr Naturalu 95 36,22 Kč. Benzín je tak v průměru skoro o 2 koruny a 80 haléřů dražší než v Česku. K nejdražším zemím však tradičně patří Itálie. Nafta stojí v Itálii aktuálně v průměru 39,12 Kč/l, zatímco benzín 41,90 Kč/l. Český motorista si tak připlatí 8 korun a 40 haléřů na každém litru, což dělá u plné 50litrové nádrže rozdíl 420 korun. Drahé je také Řecko, kde stojí nafta 36,45 Kč/l a litr benzínu dokonce více než v Itálii, a to 42,31 Kč. „Motoristům, kteří se v létě chystají na jih k moři, lze proto doporučit, aby dotankovali před vjezdem do drahých cílových destinací. Příznivé ceny hodně podobné těm českým jsou v Rakousku, Maďarsku i Slovinsku. Litr nafty je v Rakousku dokonce levnější o více než 60 haléřů než v Česku. Na Slovensku pak stojí nafta skoro stejně jako v Česku, v průměru je levnější o 5 haléřů. Natural 95 je ale na Slovensku dražší o více než 3 koruny.

K tradičně nejlevnějším zemím patří Bulharsko, kde je cena litru benzínu i nafty v přepočtu několik desítek haléřů pod hranicí 30 korun. V případě nafty je pak absolutně nejlevnější Lucembursko s cenou 29,19 Kč/l. Vůbec nejdražší nafta v celé EU je pak dle dat EK ve Spojeném království (39,76 Kč/l) a nejdražší Natural 95 v Nizozemsku (44,35 Kč/l).

Autoklub ČR a Platforma VIZE 0 připravily pro české motoristy, kteří se letos vydají na dovolenou do zahraničí, specializované webové stránky s přehledem informací, jak cestovat bezpečně a v pohodě.

Autoklub ČR, Axigon, Platforma Vize 0


Termíny letních školních prázdnin v Evropě a kde natankovat po cestě k moři?
Termíny letních školních prázdnin v Evropě a kde natankovat po cestě k moři?
Termíny letních školních prázdnin v Evropě a kde natankovat po cestě k moři?