Stezky z lásky
V Česku startují Stezky z lásky. Foto Agnieszka Velecká

V Česku odstartoval celorepublikový dobrovolnický projekt na opravu turistických cest a čistění lesa. Společně s Klubem českých turistů má podporu RegioJet a Kofoly.

V Česku odstartoval celorepublikový dobrovolnický projekt na opravu turistických cest a čistění lesa. Společně s Klubem českých turistů má podporu RegioJet a Kofoly.

U Bocanovic na frýdecko-místecku se v pátek 26. května poprvé sešla parta dobrovolníků, která se rozhodla  postavit lávku přes potok a vybudovat chodník na podmáčené stezce. Odstartoval tak celorepublikový dobrovolnický projekt Stezky z lásky zaměřený na obnovu turistických tras, opravu studánek, útulen a čištění lesa. Iniciátory celého projektu jsou Klub českých turistů (KČT), RegioJet a Kofola. V letošním roce se podobných akcí v různých koutech České republiky uskuteční zhruba deset, v příštím roce jich bude přibývat. Zapojit se mohou všichni, kdo mají společnou lásku - hory a přírodu a chtějí jí dát kus sebe a svého volného času, a zároveň poznat stejně naladěné nadšence. Přihlásit se je možné prostřednictvím webu: https://www.stezkyzlasky.cz/.

Za poslední roky, kdy v lesích řádil kůrovec a častěji do lesů zajížděla těžká technika, utrpěly některé turistické trasy značné poškození, často i nevratné. Rozsah poškozených tras odhadujeme až na 10%, což může být asi 4 000 km pěších tras. Liší se to podle regionů. V oblastech zasažených kůrovcem bude problémů více než v ostatních. Téměř všude na celém území ČR je ale možné najít úseky tras, které si zaslouží nějaké zlepšení” říká Jiří Homolka, předseda Klubu českých turistů.

Obnovy se dočkají stezky po celém Česku

Místa, kde budou dobrovolnické akce probíhat, vybírá Klub českých turistů. Navrhovat je ale mohou i samotní turisté, a to prostřednictvím webu https://www.stezkyzlasky.cz/. Cílem projektu je tak nejen upozornit na lokality, které potřebují naši péči, zapojit veřejnost do dobrovolnických brigád, ale i navrhnout další místa, kde například může vzniknout alternativní stezka vedle asfaltové cesty. Nominovat místa, která si zaslouží obnovu, a zlepšit tak své okolí, může doslova každý z nás.

Projekt byl zahájen v Bocanovicích u Jablunkova, kde díky zapojeným vznikla nová lávka. První akce pro veřejnost proběhla na chatě Kusalíno ve Vsetínských Beskydech, kde členové Turistického oddílu mládeže a další dobrovolníci čistili žlutou turistickou trasu a studánku u turistické útulny. Další dvě akce se budou konat 17. června - ve Vyšních Lhotách u Ostravy proběhne oprava kamenného chodníčku ke studánce Korýtko a plánuje se i celkové zkrášlení jejího okolí. V Českém Švýcarsku se ten samý den uskuteční úklid ohněm poničené rozhledny Vlčí hora. V červnu a červenci pak mohou lidé dorazit na jih Moravy, kde se bude v okolí řeky Rokytná překládat turisticky značená trasa a provádět její proklestění.

Práce, zábava, ale i občerstvení čeká na přihlášené

Zájemci o účast se na akce mohou přihlásit prostřednictvím webového formuláře. „Na každou akci se může lišit počet lidí, které pro práci potřebujeme. I činnosti se budou lišit - někde uvítáme více silných chlapů, protože budeme pracovat se dřevem, jinde zas chystáme drobnější aktivity a čištění okolí, které jsou vhodné doslova pro každého. Na místě budou koordinátoři, kteří celou akci povedou jak po organizační tak technické stránce,” vysvětluje Pavel Přílepek, předseda Rady značení KČT. Pro účastníky bude zajištěno ubytování na turistických chatách, během dne dostatek jídla, pití a také Kofoly, večer pak společná zábava u ohně.

Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet, který je jedním z iniciátorů projektu, říká: „Jedna věc je oprava stezek, druhá věc je oprava našich duší. Obrovské množství lidí se cítí osamělí, příroda jim pomáhá najít rovnováhu. Náš projekt jim může najít i nová přátelství, opravdová, nikoliv digitální.”

Jannis Samaras, náčelník společnosti Kofola ho doplňuje: „My Češi jsme národem turistů a Kofola k turismu jednoznačně patří. Jsem proto rád, že se na podobném projektu můžeme podílet. Stezky z lásky vznikly jako společná iniciativa tří subjektů, ale věřím, že mají daleko větší potenciál spojovat. Těším se, až se za nějaký ten čas ohlédneme a uvidíme nesmazatelnou stopu v podobě opravených cest a mnoha zážitků a přátelství z dobrovolnických brigád. Míst, která potřebují naši péči, je v Česku dost a já jsem přesvědčen, že kde je vůle, je i cesta.”

KČT je jeden z nejstarších a nejznámějších českých turistických spolků, který vznikl 10. 6. 1888 a letos slaví 135 let své existence. Sdružuje zájemce o turistiku a pobyt v přírodě, pořádá turistické akce pro členy i veřejnost, značí turistické trasy všech typů, vydává mapy a časopis TURISTA, provozuje síť turistických chat a chrání přírodu. Registruj přes 33 tisíc členů, kterým poskytujeme zajímavé členské výhody a slevy.