Spedition Schanz je průkopníkem elektrické silniční dopravy v Německu

Na německé dálnici A5 mezi městy Langen a Weiterstadt jezdí od května letošního roku nákladní vozy na elektrický pohon z trolejí.
Na německé dálnici A5 mezi městy Langen a Weiterstadt jezdí od května letošního roku nákladní vozy na elektrický pohon z trolejí.
Firma Spedition Schanz přepravuje zboží z Odenwaldu do Frankfurtu po dálnici A5 několikrát denně. Hybridní Scanii R 450, která využívá trolejové vedení nad pětikilometrovým úsekem dálnice, provozuje už od května.

Generální ředitelé Spedition Schanz Christine Hemmel a Kerstin Seibert jsou nadšeni, že jako první v Německu obdrželi nákladní vozidla Scania pro elektrifikovanou dálnici. "Když se nás zeptali, zda se chceme do projektu přidat, dvakrát jsme nepřemýšleli," říká Hemmel. "Naše společnost Schanz myslí na životní prostředí."

Seibert dodává, že rodinný podnik vždy toužil po tom, zkusit něco nového. „Technologie elektrifikovaných silnic vypadá velmi slibně a jsme rádi, když se dozvíme více o tom, jak to celé funguje v praxi,“ říká.

Thomas Schmieder sedí za volantem hybridního vozidla Scania, kterému říkají EL-LEON. Je jedním ze tří řidičů ve Spedition Schanz, kteří byli vyškoleni na tento nový typ vozu. Právě kvůli němu se ucházel o práci ve společnosti Schanz. "Četl jsem, že se Spedition Schanz bude účastnit pilotního projektu a okamžitě mne to začalo zajímat." Elektromobilita prochází vzrušujícím vývojem. Podle mne je v ní budoucnost a já chci být její součástí.“

Scania je výhradním dodavatelem pro testovací provoz financovaný německým ministerstvem životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti. V nadcházejících měsících budou pro tento projekt v Hesensku dodána další čtyři hybridní vozidla značky Scania.

Provoz elektrifikovaných silnic v Hesensku doplní další dva pokusy ve Šlesvicku-Holštýnsku a Bádensku-Württembersku. „Tyto testy určí, zda je technologie v reálných provozech životaschopná a lze ji použít pro přepravu zboží s nízkými emisemi uhlíku a hlukem,“ říká produktový manažer Stefan Ziegert, Sustainable Transport Solutions, Scania Deutschland Österreich. „Budeme hledat odpovědi na otázky kolik CO2 lze ušetřit, jak fungují vozidla za různých podmínek, kolik energie musí být dodáno nejen k provozu, ale také k nabíjení baterií, atd.“

Scania


Spedition Schanz je průkopníkem elektrické silniční dopravy v Německu
Thomas Schmieder za volantem hybridního vozidla Scania EL-LEON.