Rok s novým formátem BUSportálu, dva roky v redakci...
Možná že je svět nejkrásnější z koňského hřbetu, ale ze sedadla řidiče autobusu je to také moc pěkné ... (foto Dopravák).

... půldruhého milionu zobrazených stran v roce 2005. Z čeho máme radost (to hlavně) a co nás mrzí (to už méně).
... půldruhého milionu zobrazených stran v roce 2005. Z čeho máme radost (to hlavně) a co nás mrzí (to už méně).
Čas od času se najde příležitost k bilancování, a to i na BUSportálu. Před dvěma léty touto dobou jsem dostala redigování strany www.busportal.cz jako další svoji pracovní náplň - v současnosti již tvoří náplň téměř úplnou. Před rokem byl změněn systém, pod kterým je BUSportál provozován spolu s designem webu. Dlužno poznamenat, že změna byla k loňskému Novému roku, a to ze dne na den a až na opravdové drobnosti proběhla bez závad. Děkuji v této souvislosti všem inzerentům, kteří hned od počátku dali stranám, ze kterých měli možnost vidět pouze demoverzi, důvěru a tím kromě finanční podpory pomohli dotvořit jejich image.
Co se za rok podařilo ? Zvednout návštěvnost tak, že musíme platit za uveřejnění ve statistice Navrcholu :-) V listopadu 2005 právě tato statistika vykazuje na 130 000 zobrazených stran při 30 000 unikátních návštěvách. Polovina přístupů je "bez odkazujících stran", to znamená, že je BUSportál volán přímo napsáním adresy nebo ze záložky oblíbené. Děkujeme ! Nadále je naším odkazovačem č.1 Seznam, kde jsme stabilně umístěni na nejvyšších místech podle vyhodnocení "jyxo rank". Dalším povzbuzením jsou i přístupy mj. z Google, kde je BUSportál vždy mezi prvními stranami při hledání jak cestovních, tak i technických informací.
Při tvorbě nového formátu byla uvažována možnost do budoucna dopřát čtenářům možnost diskuse pod články. Nedošlo k tomu a je otázkou, zda je to třeba. Svoje diskutéry si BUSportál nalezl zejména ve čtenářích K-reportu, v jehož debatách je často umístěn i odkaz a na obdobných stranách na Moravě a na Slovensku. Milé je, že odkazy na BUSportál se vyskatují i na zahraničních debatních serverech, zejména francouzském. To je inspirací do budoucna - v materiálech rubriky Autobusy, kde obrázky a typové označení lákají svou mezinárodností, uvažujeme o krátkých úvodních informacích v angličtině.
BUSportál děkuje všem dopravním fandům, kteří svými příspěvky či inspirativními dotazy pomáhají rozšiřovat spektrum informací. Těší mne spolupráce s velmi mladými lidmi, mezi nimiž se nachází více autobusových příznivců, než by se dalo očekávat.
Práce na BUSportálu mi dala i možnost seznámit se s poměrně stabilizovanou skupinou dopravních novinářů, od nichž čerpám inspiraci, aniž bych byla jakoukoliv konkurencí a kteří přiznávají, že na aktuálnost BUSportálu žádné papírové médium nemá. Těší mne i občasná spolupráce s renomovaným časopisem Doprava a silnice, kde mají moje příspěvky "papírovou" příležitost. Největším mediálním spolupracovníkem BUSportálu je ovšem Dopravák, noviny ADSSF. Spolu s jeho šéfredaktorkou Jarmilou Chromou jsme nalezly optimální způsob spolupráce a vzájemné podpory, který neoficiálně trvá bezmála dva roky a oficiálně přes rok.
Velkou radostí a také i dobrodružstvím byla pro BUSportál spolupráce na první autobusové výstavě v Česku Coach Progress v Praze Letňanech jako na něčem novém a nevyzkoušeném - podílet se na zavedené věci umí každý... Vypadá to, že první malý český BUSWORLD vykročil i přes všechny překážky a nedostatky dobře a už se těším na ten druhý. Ten velký belgický BUSWORLD jsem měla to štěstí navštívit také a byla to paráda - snad jsem to dokázala na BUSportálu také zprostředkovat stejně jako zážitky z nitranského Autosalónu.
Také jsem se nechala inspirovat několikerými výzvami k tomu, abych se pro lepší souznění s autobusovou tématikou dále vzdělávala. Proto jsem využila současné legislativní možnosti a rozšířila si řidičské oprávnění z osobního auta na autobus. Nebylo to snadné, ale určitě užitečné. Původní záměr udržet si kondici jako občasný běžný řidič sice pro nedořešené pojištění externisty nevyšel, ale zato jsem se už svezla v běžném provozu kromě autoškolní sedmistovkové Karosy SETROU TOP Class, SOR LH 12, Karosou Arway, VOLVO 9700 a okolo dvora v Probo Transu i ŠKODOU 706 RTO.
Každá činnost, která nemá zázemí ve státním sektoru, si na sebe musí vydělat. Tady lze jen poděkovat za spolupráci inzerentům zejména z řad autobusových výrobců, servisů, ale i dopravců a ostatním při tvorbě BUSportálu. Může je těšit, že BUSportál se stal médiem obecně povědomým u čtenářů, kteří jsou pro ně bezesporu cílovou skupinou. Nový formát dává inzerentům také možnost kdykoliv si prohlédnout počty zobrazení a prokliků jejich prezentací.
A co mne mrzí ? Velké úsilí, se kterým musím získávat informace pro cestující od dopravců, ačkoliv to je zcela nekomerční záležitost, o prezentaci komerční nemluvě. Dopravci mají v tom, jak být viděni, až na vyjímky (viz BUSportál) velké rezervy a reklama dopravce na vlastní služby je stále ještě spíše raritou než pravidlem. Ale i tady se situace pomalinku zlepšuje snad i se vzrůstajícím renomé BUSportálu.
Stále mám více nápadů než se daří realizovat - věřím proto, že bude BUSportál informovat i bavit svoje čtenáře i v budoucnu. Od vás potřebuji málo - zejména abyste BUSportál četli :-)

Dagmar Braunová (dabra)