Lyže, snowboardy, sáňky nebo dětské boby je možné v metru, tramvajích, autobusech nebo na lanovce přepravovat, ale je nutné dodržet podmínky dané přepravním řádem. Obecně platí, že zajištění bezpečné manipulace se zavazadlem a dohled na zavazadlo přísluší cestujícímu. O naložení a vyložení se musí postarat také sám cestující a musí dbát na to, aby nebyla ohrožena bezpečnost spolucestujících. Cestující by měl dbát na maximální ohleduplnost při přepravě rozměrných předmětů, jako jsou právě lyže, snowboardy nebo sáňky. V dopravních prostředcích je velmi často poněkud stísněný prostor a při vyšší obsazenosti vozidla je dobré brát ohled na další spolucestující především při nástupu a výstupu.
Lyže i snowboardy jedině v obalu!
Pokud chcete nastoupit s lyžemi nebo snowboardem do metra, tramvaje, autobusu nebo lanovky, musí být v obalu. V jednom obalu můžete přepravovat až dva páry lyží společně s hůlkami. Před uložením do obalu je dobré ještě lyže důkladně očistit, neboť při delší cestě zejména v teple autobusu sníh roztaje, a pokud jsou lyže uloženy nad hlavami cestujících, hrozí jejich znečištění. Navíc doporučujeme lyže, snowboardy a sáňky ve vozidle uložit pokud možno do stabilní polohy (případně je pevně držet), aby nedošlo ke zbytečným úrazům při náhlé změně rychlosti nebo směru vozidla.
Kolik zaplatím za přepravu lyží, snowboardů nebo sáněk?
Samozřejmostí je pořízení jízdenky pro osobu, která lyže, snowboard nebo sáňky přepravuje, pokud nepatří do kategorie, která může využít tarifní zvýhodnění. Pokud přepravuji jeden nebo dva páry lyží včetně lyžařských holí v jednom obalu neplatím nic, stejně jako v případě, že přepravuji snowboard.
Obecně platí, že pokud přepravuji zavazadlo, které nedosahuje rozměrů 25×45×70 cm nebo se jedná o tyčový předmět, který není vyšší než 150 centimetrů nebo nemá průměr 20 cm, nebo je to deska s rozměry méně než 100×100×5 cm, za zavazadlo platit nemusím. Pokud ovšem i jen jeden z uvedených rozměrů přesahuje, musím zaplatit částku stanovenou tarifem, tedy 16 Kč! Zde upozorňujeme, že časová a pásmová platnost jízdenky za zavazadlo je shodná s časovou a pásmovou platností jízdenky cestujícího, který zavazadlo přepravuje, maximálně však platí 300 minut!
Výhodu mají cestující, kteří mají zakoupenou jízdenku s platností 24 hodin a více, neboť ti mohou jedno zavazadlo podléhající placení přepravovat zdarma. Pokud mám pouze jízdenku na jednu jízdu, musím za přepravu sání nebo dětských bobů, pokud jejich rozměr přesahuje výše uvedené rozměry, zaplatit 16 Kč.
Kam vyrazit na běžky v Praze?
Praha nabízí několik lokalit, kam můžete vyrazit s běžkami a díky městské hromadné dopravě jste tam za několik málo minut. Na Praze 6 je velmi oblíbenou lokalitou obora Hvězda nebo nedaleká Ladronka, kde má běžecký okruh více než čtyři kilometry. Výkonnější jedinci mohou Hvězdu s Ladronkou zkombinovat, případně na Ladronce absolvovat několik okruhů. Výhodou je možnost občerstvení v restauraci Ladronka.
Opět je také zprovozněn Ski park pro běžecké lyžování na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli. V areálu si můžete půjčit veškeré potřebné vybavení a můžete lyžovat i za umělého osvětlení. Výhodou je i dobrá dopravní dostupnost, nejen autobusem, ale také vlakem S7 z hlavního či Smíchovského nádraží.
Máte to do zmiňovaných lokalit daleko? Nevadí, výborné podmínky jsou k dispozici například v Hostivařském lese v okolí přehrady, několik kilometrů tratí je k dispozici také v Kunratickém lese, kam vás zaveze přímo linka C pražského metra. Stačí vystoupit ve stanici Roztyly a po několika desítkách metrů obouváte lyže. Při cestách objevíte nejeden zajímavý pohled na Prahu. Obyvatelé severních částí města využívají k lyžování Ďáblického háje nebo Divokou Šárku. Na východě se dá dobře lyžovat v rozlehlém Klánovickém lese. Milovníci „úzkých“ prkýnek najdou nejednu zajímavou lokalitu, kde se za dobrých sněhových podmínek dobře sklouznout. Běžkařský výlet v Praze není třeba zvlášť plánovat, neboť městská hromadná doprava jezdí i o víkendech v poměrně krátkých intervalech.
Kam vyrazit na běžky za Prahou?
Nejbližším pražským pohořím jsou Brdy, na jejichž hřebenech jsou ideální podmínky pro běžecké lyžování. Pokud je v Praze jen pár centimetrů, které na běžky nestačí, na hřebenech už jsou většinou podmínky mnohem příznivější. K dopravě do této lokality jsou nejlepší autobusové linky odjíždějící ze Smíchovského nádraží. Kousek za Prahou bývají dobré podmínky v okolí Cukráku a Jíloviště, mnoho běžkařů také směřuje do oblasti Mníšku pod Brdy a Dobříše. Informace o této lyžařské lokalitě nabízí především web Brdská stopa (www.brdskastopa.cz).
Dalším regionem za Prahou, kde jsou pro běžkaře dobré podmínky, je Ladův kraj, neboť zde vznikl projekt Ladovská zima, v jehož rámci je upravováno několik běžkařských stop. V Říčanech a okolí jsou strojově upravovány tratě na Tehovském poli a dále cesta z Říčan na Klokočnou. V okolí Senohrab je upravován zhruba šestikilometrový okruh v okolí Vávrova palouku. V případě větší sněhové nadílky by měl být upravován také okruh, který je místními nazýván Malá Šumava mezi Mnichovicemi, Klokočnou a Struhařovem. Do Ladova kraje se dostanete vlakem nebo příměstskými autobusovými linkami odjíždějícími od stanice metra Háje. Samozřejmě také narazíte na stopy, které si příznivci běžeckého lyžování vyšlapou sami. Podrobnější informace najdete na www.ladovskazima.cz.
Pokud se vydáte na běžky do středočeského regionu, je dobré si trasu dobře naplánovat, neboť intervaly příměstských linek nejsou tak časté. Jste-li majiteli předplatného časového jízdného pro Prahu, stačí si přikoupit jízdenku v autobuse pro příslušný počet vnějších pásem, kam směřujete. Pokud jedete za Prahu lyžovat jednorázově, můžete si zakoupit jízdenku pro jednotlivou jízdu z centra až do cílové zastávky. Vyhledávač spojení najdete na http://pid.idos.cz.
Zdroj: ROPID