Oslavy výročí 125 let městské hromadné dopravy v Plzni
Za 125 let plzeňského provozu dopravního podniku jezdilo na pravidelných linkách 1 604 vozidel. Foto Zdeněk Kresa

Plzeňské městské dopravní podniky chystají na nadcházející víkend 15. a 16. května velkolepé oslavy. Letos je tomu už 125 let, kdy v Plzni vyjely na pravidelnou linku první městské autobusy. V neděli odpoledne se můžete vydat také do Muzea dopravy ve Strašicích.

Plzeňské městské dopravní podniky chystají na nadcházející víkend 15. a 16. května velkolepé oslavy. Letos je tomu už 125 let, kdy v Plzni vyjely na pravidelnou linku první městské autobusy. V neděli odpoledne se můžete vydat také do Muzea dopravy ve Strašicích.

Významné výročí si město připomene v sobotu 15. června ve vozovnách na Karlově a na Slovanech. Připraven bude opravdu bohatý program, ale největším tahákem určitě budou prohlídky nové vozovny na Slovanech, která bude poprvé přístupná veřejnosti. Obě vozovny návštěvníkům otevřou své brány v 10 hodin a vstup bude zdarma.

Hlavní program je plánovaný v autobusové a trolejbusové vozovně na Karlově, kde proběhne slavnostní zahájení a pro návštěvníky budou připraveny komentované prohlídky, výstava historických i provozních autobusů a trolejbusů, ukázky dynamického dispečinku, panelové výstavy o PMDP, soutěže pro děti i dospělé a zajímavé rozhovory. Na akci dorazí i známý herec a velký fanoušek veřejné dopravy Václav Kopta. Chybět nebudou ani fotoboxy, kde si každý návštěvník bude moci nechat udělat speciální fotografii na památku. Z vozovny navíc budou vyjíždět k hlavnímu nádraží a zpět historické trolejbusy.

Na letošní rok připadá velmi významné výročí, a to 125 let městské hromadné dopravy v Plzni. Jsem rád, že se nám podařilo zorganizovat tomu odpovídající oslavy a návštěvníkům se otevře nejen vozovna na Karlově, ale i nová vozovna na Slovanech. Ta byla dokončena teprve v minulém roce a veřejnosti se tak otevře vůbec poprvé," říká generální ředitel PMDP Jiří Ptáček.

V nové vozovně na Slovanech budou pro návštěvníky připraveny celkem tři varianty komentovaných prohlídek – měnírna, provozně-administrativní budova a haly odstavu a údržby. Vzhledem k omezené kapacitě prohlídek bude nutná registrace v den akce na informačním stánku. Dále bude k vidění výstava historických i provozních tramvají, ukázka technologických vozů, panelová výstava o rekonstrukci vozovny nebo tramvajový simulátor. Na okružní jízdy bude ze zastávky Vozovna Slovany ke Zvonu a zpět vyjíždět historická tramvaj.

V obou vozovnách bude možné zakoupit reklamní předměty z limitované edice PMDP a samozřejmě bude k dispozici také občerstvení.

Počítáme s tím, že se návštěvníci budou chtít podívat do obou vozoven a tomu jsme přizpůsobili i dopravu. Mezi vozovnami nebudou pendlovat jen historické autobusy, ale v intervalu 10 minut budou jezdit přes centrum i naše nejmodernější bateriové trolejbusy,“ říká dopravně provozní ředitel PMDP Miroslav Macháň.

Po celý den budou mezi vozovnami pendlovat historické autobusy, včetně autobusu Škoda 706 RO, který budou mít PMDP zapůjčený z pražského dopravního podniku. V intervalu 10 minut pak zajistí dopravu i bateriové trolejbusy Škoda 27 Tr, které budou jezdit po trase Vozovna Karlov – Jižní předměstí – U Práce – Mrakodrap – Pařížská – Hlavní nádraží – Železniční poliklinika – Slovany – Vozovna Slovany a zpět.

Sobotní program zakončí večerní jízda historických autobusů Škoda 706 RO, Škoda 706 RTO, Karosa ŠM 11 a Karosa B 931. Autobusy vyjedou ve 21.30 z náměstí Republiky, kde jízdu i zakončí přibližně ve 23.00. Vzhledem k omezené kapacitě je potřeba si předem pořídit vstupenku (Plzeňské vstupenky).

PMDP připravily program i na neděli 16. června, kdy do ulic Plzně vyjede konvoj historických i současných tramvají. Celkem 12 tramvají sveze zájemce z vozovny Slovany na Univerzitu, do obratiště Malesická a zpět na Slovany. Konvoj vyrazí přesně v 10.00 (vstupenky Plzeňské vstupenky).

Kompletní program je k dispozici zde.

Do oslav se zapojilo také Muzeum dopravy ve Strašicích. V sobotu svými historickými vozidly a na nedělní odpoledne připravilo doprovodný program ve Strašicích. Přímé spojení Plzně a Strašic bude zajištěno. Podrobnosti zde.

Jako první vyjely městské autobusy Škoda 505 a 550 v Plzni v březnu 1929, šlo o tři linky, v květnu téhož roku přibyla čtvrtá. O historii Elektrických podniků města Plzně si můžete přečíst zde.


Oslavy výročí 125 let městské hromadné dopravy v Plzni
Na oslavách v Plzni budou jezdit i historická vozidla z Muzea dopravy Strašice. Foto Zdeněk Kresa
Oslavy výročí 125 let městské hromadné dopravy v Plzni