Na Svitavsku má zlepšit veřejnou dopravu #ZkusBus
#ZkusBus na Svitavsku. Foto Pardubický kraj

Pardubický kraj, CITYA a regionální dopravce BusLine zahájili 13. května pilotní projekt hromadné dopravy na zavolání. Flexibilní způsob cestování je zatím možný mezi obcemi Svitavy, Opatov, Opatovec, Dětřichov, Koclířov, Kamenná Horka, Hradec nad Svitavou, Radiměř a Vendolí. Pokud se provoz osvědčí, rozšíří se do dalších regionů kraje.

Pardubický kraj, CITYA a regionální dopravce BusLine zahájili 13. května pilotní projekt hromadné dopravy na zavolání. Flexibilní způsob cestování je zatím možný mezi obcemi Svitavy, Opatov, Opatovec, Dětřichov, Koclířov, Kamenná Horka, Hradec nad Svitavou, Radiměř a Vendolí. Pokud se provoz osvědčí, rozšíří se do dalších regionů kraje.

 Jak #ZkusBus funguje: V aplikaci dostupné na Google Store a Apple Store si na pár kliknutí objednáte minibus, který pro vás přijede na takzvanou „virtuální zastávku“ nacházející se ve vaší blízkosti podle aktuální polohy. Protože se jedná o veřejnou hromadnou dopravu, sdílíte cestu s lidmi, kteří se v daný čas a v daném směru potřebují také přepravit. Chytrý algoritmus #ZkusBus vypočítává nejefektivnější trasu. Služba je k dispozci v pracovní dny mezi 8 a 20 hodinou. Provoz pouze v rámci Svitav není možný, #ZkusBus nemá plnit roli městské hromadné dopravy či konkurovat svitavskému Senior Taxi. Posláním #ZkusBusu je zajistit obyvatelům okolních obcí snadnou cestu do regionálního centra za lékařem, na úřad, nákupy a další aktivity.

Technologie CITYA už více než rok a půl úspěšně funguje v Říčanech u Prahy a v obcích okolo Říčan. Během našeho působení jsme tam odvozili desítky tisíc cestujících s průměrnou obsazeností čtyři až šest míst a průměrným hodnocením jízd pět hvězdiček z pěti. Z dat zároveň vidíme, že jsou naše služby nejvíce oblíbené u rodičů s dětmi. Na skvělé výsledky z Říčan chceme navázat i na Svitavsku. Z naší dopravní analýzy nám vyšlo, že Svitavy jsou pro spuštění operativní veřejné dopravy v Pardubickém kraji skvělý začátek. Nabízí nejvhodnější podmínky a existující veřejná doprava zde potřebuje doplnit flexibilnější alternativou. Mám radost, že našimi technologiemi můžeme vytvářet příznivější podmínky pro život místních a také pro udržitelnou a kvalitní veřejnou dopravu,” říká CEO CITYA Dominik Janík.

"Jedná se o pilotní a dovolím si dodat, že i unikátní projekt, kterým chceme lidem nabídnout alternativu ke klasickým autobusům. Ty mají pevně dané jízdní řády, takže nejsou flexibilní co se zastávek i času týče. Navíc je jejich provoz drahý, takže se ekonomicky nevyplatí na méně využívaných trasách ‚vozit vzduch‘. Proto je tu #ZkusBus, kde si jízdní řády uzpůsobíte sami. Kolik vás bude cesta stát, uvidíte dopředu v aplikaci. Garantujeme její výši bez jakýchkoliv dalších poplatků na straně zákazníka. Cílíme nejenom na seniory mířící na úřad či k lékaři, ale i mládež dojíždějící na kroužky či maminky na mateřské dovolené, které se potřebují dostat z okolních obcí do Svitav. První měsíc od zahájení služby budete moci využívat #ZkusBus zcela zdarma. Po tomto úvodním zkušebním režimu bude cena jízdenky činit zhruba 40 až 45 Kč, a to i jednoho rodiče se dvěma malými dětmi,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš s tím, že pokud se provoz osvědčí, chce Pardubický kraj tuto formu dopravy nabídnout i do dalších částí regionu.

Zkušební provoz bude trvat od 13. května do 13. října. Pak dojde k vyhodnocení dat a celého fungování #ZkusBusu.

Busline zajišťuje pro projekt vozidlo s řidičem. „V okolí Svitav nasazujeme vozidlo Ford Turneo. Kromě místa pro řidiče má sedm sedadel pro cestující. Auto je vybaveno klimatizací, z obou stran pojízdnými dveřmi, otočnými sedadly, prostorným kufrem pro kočárek, dětskou sedačkou a dalšími věcmi zpříjemňující komfortní jízdu. Značnou výhodou pro nás je, že řidič nemusí být držitelem řidičského oprávnění skupiny D, stáčí mu pouze klasické B a průkaz taxislužby. Společnost Busline Pardubicko disponuje potřebnou licencí k provozování taxislužby,” sdělil zástupce dopravce Jakub Hanzlík.

Odbavení probíhá zcela mimo řidiče, který od zákazníků nepřijímá žádné peníze. Do auta mohou nejenom kočárky, ale i domácí mazlíčci. Vše si objednává cestující přes aplikaci, v autě není žádný odbavovací systém a řidič se může plně soustředit na svoji činnost.

Tzv. poptávkovou dopravu podporuje Ministerstvo dopravy. V současné době je v meziresortním připomínkovém řízení legislavní úprava, která její zavádění podpoří.


Na Svitavsku má zlepšit veřejnou dopravu #ZkusBus
Pro #ZkusBus využívá BusLine Ford Turneo, který má sedm sedadel pro cestující. Auto je vybaveno klimatizací, z obou stran pojízdnými dveřmi, otočnými sedadly, prostorným kufrem pro kočárek, dětskou sedačkou a dalšími věcmi zpříjemňující komfortní jízdu. Foto Pardubický kraj