Letošní cyklosezóna s DÚKapkou
Poslední říjnový víkend vyjely cyklobusy v DÚK naposledy v roce 2023. Foto České středohoří

V rámci Dopravy Ústeckého kraje přinesla letošní cyklosezóna několik novinek, kraj má k dispozici jejich vyhodnocení. Jak čísla ukazují, počet zakoupených jízdenek pro kola oproti loňsku narostl téměř o tisíc.

V rámci Dopravy Ústeckého kraje přinesla letošní cyklosezóna několik novinek, kraj má k dispozici jejich vyhodnocení. Jak čísla ukazují, počet zakoupených jízdenek pro kola oproti loňsku narostl téměř o tisíc.

Jako první byl v DÚKapce spuštěn prodej jízdenek pro kolo, a to hned ze začátku turistické sezóny. Cyklojízdenku bylo možné v DÚKapce zakoupit ve dvou variantách. První byla přestupní jízdenka s platností 60 minut a cenou 25 Kč. Taková jízdenka byla ideální při cestě na na cyklovýlet, kdy cyklista k jedné ze svých cest tam či zpět využil veřejnou dopravu. Druhou variantou byla celodenní jízdenka pro kolo, která byla vhodná k delším výletům a cestující vyšla na pouhých 50 Kč. S touto jízdenkou mohli cyklisté cestovat celý den bez omezení a mohli využít kterýkoliv spoj s možností přepravy jízdních kol.

Další inovací v aplikaci DÚKapka, kterou pro Ústecký kraj vyvíjí společnost CHAPS, byla možnost rezervace místa pro kolo, která se spustila v polovině května. Rezervaci bylo možné vytvořit pouze pro vybrané spoje, které umožňují rozšířenou přepravu jízdních kol, a to nejpozději den před plánovanou cestou. Rezervovat své místo pro kolo si cyklisté mohli například na obou lodních linkách, na vlakových linkách T2 a T8 nebo na sedmnácti cyklobusových linkách. S rezervací místa pro kolo cestující nemuseli řešit, zda se do daného spoje vejdou – své místo měli předem jisté.

Mezi nejoblíbenější linky z pohledu rezervací patřila u vlaků linka T2 – Cyklovlak Českého Švýcarska, na které bylo během sezony vytvořeno celkem 93 rezervací. U autobusových linek si největší oblíbenost získala linka 433 Děčín - Sněžník se 64 rezervacemi. Oblíbená byla také lodní linka T91Ústí n. L. – Litoměřice – Mělník nebo linka T8 Ústí n. L. – Moldava, na každé z nich bylo vytvořeno více než 20 rezervací.

Celkově lze letošní cyklosezónu zhodnotit jako velice úspěšnou. Nejenže prodeje ve sledovaném období byly v celkovém součtu vyšší skoro o jeden tisíc prodaných jízdenek, z 37 732 se zvýšily na 38 458, ale pokud si cestující zakoupil celodenní jízdenku pro kolo, pravděpodobně svou cyklojízdenku využil minimálně ke dvěma cestám. Například letošní září se může díky pěknému počasí pyšnit skoro dvojnásobným počtem jízdenek oproti loňskému roku, z 3 813 se prodeje zvýšily na 6 651 ks. I přestože byla možnost nákupu jízdenky pro kolo v DÚKapce novinkou, nákup cyklojízdenek skrze DÚKapku tvořil 6,4% z celkových prodejů. Při porovnání počtu prodaných jízdenek v DÚKapce a počtu vytvořených rezervací, využilo možnost rezervace místa pro kolo zhruba 11,7% cyklistů s DÚKapkou – celkem bylo vytvořeno 289 rezervací.

Pro DÚKapku to byla úspěšná první cyklosezóna a věříme, že si v příštím roce nalezne mnoho dalších nových uživatelů. Cestování s DÚKapkou je pohodlné jak pro cyklisty a jejich výlety, tak pro každodenní cestování,“ shrnul radní pro dopravu Marek Hrabáč.


Letošní cyklosezóna s DÚKapkou
S DÚKapkou je cestování s kolem po Ústeckém kraji jednodušší. Vyzkoušet můžete v turistické sezóně 2024. Foto Ústecký kraj