Letiště London Gatwick zahajuje elektromobilitu s Irizar
Irizar ie tram pro Letiště Gatwick na vizualizaci. Foto Irizar e-mobility

Prvních 14 elektrických autobusů na druhém největším letišti ve Spojeném království bude vozit cestující z parkovišť na terminály. Půjde o model Irizar ie tram o délce 18 metrů.

Reklama

Prvních 14 elektrických autobusů na druhém největším letišti ve Spojeném království bude vozit cestující z parkovišť na terminály. Půjde o model Irizar ie tram o délce 18 metrů.

Ikonické vozidlo společnosti Irizar ie tram, které se designem podobá tramvaji, pro přepravu na letiště bude mít vysokou kapacitu a snadný přístup. Pro větší pohodlí a funkčnost budou vozy vybaveny nosiči zavazadel. Poháněny budou bateriemi Irizar nejnovější generace a nabíjeny pomocí ultrarychlého pantografického systému za necelých šest minut, poté ujedou požadovaných 35 km. Vyšší bezpečnost zajistí digitální kamerami vpředu a v zadní části.  

Irizar e-mobility rozšiřuje podpisem smlouvy s letištěm London Gatwick na dodávku 100% elektrických autobusů svá řešení elektromobility ve Spojeném království. 50 elektrických autobusů od španělského výrobce jezdí v několika městech. Go-Ahead London uvedla do provozu 20 z nich na lince 358 mezi Crystal Palace a Orpingtonem v Londýně loni v létě. Již dříve nasadil 28 autobusů do BRT sítě Fastrack v Nort Kentu. V obou případech jde o 12 metrů dlouhé autobusy.

S ročním počtem cestujících 43 milionů je Londýn Gatwick druhým největším letištěm ve Spojeném království a jedním z deseti největších letišť v Evropě. Je to klíčová součást národní infrastruktury, která pohání národní i regionální ekonomiku tím, že generuje hrubou přidanou hodnotu 5,5 miliardy liber a podporuje více než 76 000 pracovních míst (2023). Z letiště létá téměř 60 leteckých společností do více než 150 kratších a více než 50 dálkových destinací. S deklarovanou kapacitou 55 letů za hodinu je Londýn Gatwick nejefektivnějším letištěm s jednou ranvejí na světě.

Letiště se nachází 45 km jižně od hlavního města Spojeného království a má mimořádně dobré dopravní spojení. Více než čtvrtina obyvatel Anglie (15 milionů lidí) – včetně celého Londýna – je vzdálena necelou hodinu jízdy po silnici nebo železnici. Šestiletý program udržitelného růstu v hodnotě 2 miliard liber zahrnuje ambiciózní plán stát se do roku 2030 letištěm s nulovými čistými emisemi a zvýšit kapacitu zavedením stávající severní ranveje letiště do běžného provozu. Společnost Vinci Airports vlastní 50,01% podíl na letišti a Global Infrastructure Partners spravuje zbývajících 49,99 %.