Od 10. dubna se z Prahy dostanou cestující bez přestupu do Štětína. V letní sezóně pak až na baltské pobřeží, do měst v Západním Pomoří přijede spoj z Florence za necelých 10 hodin. Obnovuje se též linka do Srbska.
Od 10. dubna se z Prahy dostanou cestující bez přestupu do Štětína. V letní sezóně pak až na baltské pobřeží, do měst v Západním Pomoří přijede spoj z Florence za necelých 10 hodin. Obnovuje se též linka do Srbska.
Noční prodloužená linka zahrne Budapešt, Bratislavu, Brno, Prahu i Pražské Letiště, Drážďany, Letiště Berlin-Brandeburg i centrum Berlína, aby dorazila ráno do Štětína. V letní sezoně od 2. čevna do 7. září bude spojení doplněno o baltské pobřežní letoviska Kolobrzeg, Ústronie Morskie, Sarbinowo, Mielno a Koszalin. Z Brna autobus odjíždí směrem do Polska ve 20:40, z Prahy Florence ve 23:30, do Štětína spoj přijede v 7:15, do Kolobrzegu v 9:10.
Štětín získává první přímé spojení nejen s Českem a Slovenskem, ale i s Maďarskem. Zavedením linky se rozšiřuje možnost cestování do maďarským měst Gyoru a Budapešti.
FlixBus s oznámením nového spojení téměř vždy nabídne i cestovatelské tipy:
Štětín – město s československou stopou
Přístav Štětín v ústí Odry patřil k významným místům s přístupem k moři pro naše území. Nesl dokonce přezdívku "československý Hong Kong", odkud naše námořní lodě vyplouvaly do světa až do roku 1958. Dnes láká turisty moderní nábřeží s charakteristickými "zdvihosaury" – pestrobarevně přemalovanými přístavními jeřáby. Nabízí pouťové atrakce i oceánské centrum s vyhlídkou.
Mezi hlavní památky patří zrekonstruovaný hrad pomořanských vévodů s úchvatným výhledem na město a cihlová katedrála svatého Jakuba. Milovníky historie potěší muzeum v historické radnici, kde lze v suterénu ochutnat i řemeslné pivo vařené podle tradičních receptur.
Moderní tvář severního Polska
Štětín nezůstává jen u historie. Centrum Dialogu Přelomy pod náměstím Plac Solidarnosti mapuje polské dějiny 20. století a sousední sněhobílá budova Štětínské filharmonie od španělských architektů je skutečnou perlou moderní architektury. Pro rodiny s dětmi město nabízí několik zábavních center jako Kids arena, Tarzania nebo Water Factory, a dokonce i celoročně otevřený Ski Park.
Baltské pobřeží – odpočinek pro tělo i duši
Od června bude linka pokračovat až k oblíbeným letoviskům na baltském pobřeží – Kolobrzeg, Sarbinowo, Ustronie Morskie, Mielno a Koszalin. Tato destinace získává na popularitě mezi českými turisty díky cenové dostupnosti, blízkosti i jako příjemná alternativa k přehřátým jižním letoviskům.
Široké písečné pláže jsou ideální pro rodiny s dětmi, a pokud by počasí nepřálo, region nabízí bohatý alternativní program. Největší polské lázeňské město Kolobrzeg láká k procházkám po velkolepém mole a k využití léčivých procedur.
Bělehrad je brána orientu
Z Prahy do Bělehradu bude spoj jezdit ve čtvrtek a v neděli, opačným směrem v úterý a pátek. Autobus vyjíždí z Prahy v 16:35, zastavuje v Brně (19:10), Vídni (21:05) a Budapešti, aby ráno v 6:30 dorazil do Bělehradu. Zpáteční cesta začíná ve 23:30 z Bělehradu s příjezdem do Prahy ve 13:15.
Historické skvosty města
Srbsko a Bělehrad nabízejí nádech exotiky nedaleko střední Evropy. Dominantou města je pevnost Kalemegdan tyčící se nad soutokem Sávy a Dunaje, dokumentující vývoj obranných staveb od 1. do 18. století. Návštěvníci zde mohou obdivovat Římskou studnu, Velký sklad střelného prachu či Vojenské muzeum. Kalemegdanské schodiště nabízí úchvatný výhled na soutok řek a moderní čtvrti města.
Čtvrť Zemun funguje jako "město ve městě" se svým vlastním charakterem. Dominuje jí Miléniová věž na vrchu Gardoš, známá také jako Věž Jánoše Hunyadiho, odkud se otevírá panoramatický výhled na metropoli.
Gastronomické zážitky
Na nábřeží Dunaje se koncentrují nejzajímavější gastronomické podniky. Srbská kuchyně propojuje chutě Středomoří, Turecka a slovanského Balkánu. K místním specialitám patří vydatná polévka čorba, listové těsto burek s různými náplněmi či oblíbená pljeskavica. Milovníci masa ocení restaurace zvané Roštilj. Dezerty jako přesladká baklava nezapřou turecké kořeny. Srbové si zakládají na své kávové kultuře a širokém výběru pálenek, především rakije.
Praktické informace
Přestože Srbsko není členem EU, pro české občany stačí k návštěvě běžný občanský průkaz, s nímž lze v zemi pobývat až 90 dní bez víza. Před cestou je vhodné ověřit aktuální podmínky vstupu na stránkách MZV.