Bílý CNG a zelený Hybrid © BUSportál
představili zástupci IVECO CR 26.6.2012 v Praze.
představili zástupci IVECO CR 26.6.2012 v Praze.
S nabídkou ekologických technologií seznámili partnery a média obchodní ředitel Irisbus pro trh v ČR a SR Jan Kimla a vedoucí produktového marketingu Roman Koblása. Už podruhé jsme se osobně potkali s novou marketinkovou manažerkou Katarinou Kutlikovou.
Výrobce autobusů Iveco Irisbus stejně jako ostatní největší světoví hráči na trhu se zabývá vývojem a výrobou vozidel šetrných k životnímu prostředí. Cestujících se pak přímo dotýká zvyšování bezpečnosti a pohodlí a provozovatelů ekonomika provozu. Prioritou je pro výrobce v dieselovém segmentu norma EURO 6 a EEV. Už dlouhodobě je Iveco Irisbus hlavním evropským výrobce CNG autobusů (Citelis). Celkem bylo vyrobeno 4500 autobusů na stlačený zemní plyn (CNG), jde o 1500-1800 Citelisů za rok. Ve Francii a Itálii jde o tisíce vozů, ve Španělsku a Řecku o stovky, v oblasti bývalého Československa je to 190 autobusů, v ostatních státech východní Evropy se počítají CNG busy na desítky. Výrobce deklaruje emise u CNG lepší než EEV a EURO 6 a nižší hlučnost CNG motorů. je třeba zdůraznit, že v rámci skupiny je k dispozici výroba motorů IVECO.
Iveco Irisbus představuje i v ČR s nabídku sériového hybridního autobusu Citelis. Zajímavostí je bezesporu, že sériový hybrid výrobce vyvinul již v roce 1995, v souvislosti s dieselelektrickou technologií byl zmíněn mj. Europolis v roce 2003, autobus na palivové články Cityclss v roce 2006 a aktuální Citelis Hybrid představený v roce 2010 ve Francii. Doplňujeme informací o projektu Hynovis, kde šlo patrně o studii, která byla realizována jediným vozidlem se zajímavou přední dvojnápravou s malými koly a dále se nevyvíjela. Sériová technologie znamená, že má autobus vlastní "elektrárnu" - generátor a pohon je pak částečně jako elektrobus. U Citelisu Hybrid pak jde při jízdě o kombinaci elektropohon - diesel viz obrázek. Do 30% činnosti brzd se jedná o režim rekuperace, dále pak nastupuje klasický proces autobusového brzdění. Rekuperační brzdění může mít i ovládání pod volantem jako retardér. K provozu podrobněji viz graf a jeho popis. Elektrovýzbroj je na střeše, pohled na horní část ze země je tedy velmi podobný jako na CNG bus (v místě lahví je elektrovýzbroj), také váha je oproti CNG busu jen nepatrně vyšší. Partnerem Iveco Irisbus je společnost BAE SYSTEMS. Praxí ověřené úspory PHM v Lyonu, Toulonu a Lyonu vykazují 30 - 39 % v běžném provozu. Na hybridy společnost Iveco Irisbus dostala přes 200 objednávek, realizováno bylo 20 dodávek.
Od uvedení na trh v březnu 2005 bylo vyrobeno již více než 10000 autobusů Citelis (modernizace a facelift předchozího modelu Citybus, v součtu by bylo číslo daleko vyšší), a to ve formě dokončených vozů, podvozků pro přední evropské výrobce karoserií, nebo PKD (rozpracovaných vozů) pro trolejbusové nástavby v různých zemích střední a východní Evropy. Autobusy Citelis se v současnosti vyrábějí ve Francii v Annonay a ve Vysokém Mýtě. Konkrétně vy Vysokém Mýtě jde o výrobu standardních 12m včetně CNG, v Annonay se pak vyrábí celé portfolio modelů Citelis včetně krátkých a Crealis včetně hybridu a kloubových vozidel (hybridy jsou ve verzi 12 i 18 m) nebo jako podvozky a karoserie, které jsou vyráběny v Rorthais pod názvem Access'Bus GX 327 a GX 427.
(BUSportál: Jeden běžný autobus s delfínem Access'Bus z Rothrais najdete jako zajímavost na konci obrazové části. Zatímco značka Karosa byla odkázána do historie, karosář HEULIEZ BUS si svoji identitu evidentně zachoval.)Určitě by se hodilo, aby se vyráběl i model Crosway LE na CNG, logicky ve Vysokém Mýtě, snad se této nabídky dopravci také dočkají.
Dieselový motor Iveco Cursor 8 Euro 5 autobusů Citelis může být volitelně dodán ve verzi vyhovující požadavkům pro označení EEV (Vozidlo obzvláště ohleduplné k životnímu prostředí). Cursor 8 EEV je k dostání bez částicového filtru, což umožňuje snížení pořizovacích a servisních nákladů a je výhodné z hlediska celkových provozních nákladů vozidla.
Autobusy Citelis s pohonem na zemní plyn jsou vybaveny motorem Cursor 8 CNG, který je speciálně vyvinut pro CNG palivo. Výsledkem jsou výkonové parametry od 180kW do 243kW a velmi nízké emise, jejichž hodnoty již nyní plní budoucí emisní limity Euro 6.
K hybridu podrobněji
Sériově vyráběný sériový hybrid s diesel-elektrickým pohonem, vyvinutý společností Iveco Irisbus ve spolupráci se společností BAE na dodávky elektrických komponentů k trakčnímu řetězci, spojuje zmenšený dieselový motor (šestilitrový Tector vyráběný společností FPT Industrial) a elektrický motor/generátor, který využívá energii nashromážděnou během brzdění.
Dieselový motor (obecně u motorů technologie SCR bez využití EGR) má o 25% menší zdvihový objem ve srovnání s motory, které se dodávají do tradičních vozů stejné řady. Generátor spojený s dieselovým motorem dodává elektrickou energii, aniž by využíval startér, alternátor a řemeny. Vysoce výkonný elektrický motor přenáší trakci do vozidla přes nápravu, která je totožná s těmi, které jsou používány v dieselových modelech. Tato konstrukce sériového hybridu vede k eliminaci převodovky. Nejnovější generace lithium iontových baterií akumuluje energii uvolňovanou během brzdění a uvolňuje ji během zrychlování.
Výsledky dopadu na životní prostředí jsou také velmi uspokojivé s průměrným snížením emisí CO2 a spotřeby paliva o 25 % - 35 %. Je třeba mít na paměti, že při takovémto 35ti procentním snížení spotřeby paliva, může dojít k snížení emisí o přibližně 500g CO2 na kilometr. Pokud tedy vozidlo ujede 50 000km ročně (což je průměrná roční vzdálenost pro městské autobusy), emise oxidu uhličitého do atmosféry se sníží o 25 tun.Komentář ke grafu různých provozních fází hybridního vozu:
Graf ukazuje přínos hybridní technologie od počátečního zrychlení autobusu do jeho opětovného nastartování včetně příslušných rolí naftového motoru a baterie po dobu tohoto procesu. Rozjezd (Zrychlení): menší motor Iveco Tector 6 EEV je při zrychlení méně zatěžován (6 litrů v porovnání s 8 litry u Cursor 8), jelikož dodatečný výkon pro zrychlení zajišťují lithium-iontové baterie. Konstantní jízdní rychlost: baterie již nejsou po dosažení jízdní rychlosti zapotřebí. Motor Tector má dostatečný výkon na to, aby udržel jízdní rychlost. Brzdění (Rekuperace): při zpomalování vozidla pracuje elektromotor jako generátor rekuperující kinetickou energii autobusu a dobíjí baterie. Zastavení: naftový motor se vypne a emise výfukových plynů se zastaví (Funkce START/STOP), což představuje další úsporu paliva a výrazné snížení znečištění ovzduší a hlučnosti. Opětovné nastartování: baterie dodají energii generátoru a ten nastartuje motor sešlápnutím plynového pedálu a vozidlo se opět rozjede.Iveco Irisbus úspěšně provedlo testy SORT („Standardized On-Road Test Cycles“) u německé společnosti TÜV Süd, uznávaného certifikačního orgánu, které potvrzují výsledky testů provedených v Lyonu. Výsledky testů SORT jsou důležitým požadavkem ve výběrových řízeních po celé Evropě. Už 22 hybridních vozů bylo od února 2011 dodáno a je provozováno v Poitiers, Toulon, Monze (Miláno), Paříži, na ostrově La Reunion, v Orléans (v rámci partnerství uzavřeného se společností Keolis na tři roky) a v Kanadě (Société de Transport de Montréal a Réseau de Transport de Longueuil budou testovat 18-ti metrový hybridní autobus Citelis po dobu několika měsíců na jejich městských sítích). Hybridní vozy jsou dále testovány v rámci partnerské spolupráce s různými francouzskými a evropskými operátory.
Testování hybridního Citelisu by časem mohlo proběhnout i u dopravců v ČR.
BUSportál s využitím TZ IVECO IRISBUS
Z tiskové zprávy
© BUSportál
Jan Kimla © BUSportál
Roman Koblása © BUSportál
Katarina Kutliková (ve dveřích).
© BUSportál
© BUSportál
© BUSportál
© BUSportál
© BUSportál
© BUSportál
© BUSportál
Někteří návštěvnícu po shlédnutí motorové části zkameněli :-) © BUSportál
© BUSportál
© BUSportál
CNG Citelis navštívil nedávno DOD v Plzni© BUSportál
© BUSportál
2010 © BUSportál
2010 IAA Hannover © BUSportál
BUSWORLD 2011 © BUSportál
2010 IAA Hannover: Expozice dealera Haller - Access Bus © BUSportál