Elektrický provoz MHD v Jihlavě výrazně omezují nejnovější parciální trolejbusy, cestující musí často jezdit náhradní dopravou v osmnáct let starých autobusech. Hořkou zkušenost s vysoutěženou dodávkou čtyř nových trolejbusů má za sebou také Dopravní společnost Zlín – Otrokovice. Nové trolejbusy nezískala, kvůli nedodržení termínu propadla evropská dotace, zaplacení smluvních pokut se domáhá soudně. S novými vozy počítala pro rozšíření tratí v Otrokovicích. Obě společnosti vydaly tiskové zprávy.
Elektrický provoz MHD v Jihlavě výrazně omezují nejnovější parciální trolejbusy, cestující musí často jezdit náhradní dopravou v osmnáct let starých autobusech. Hořkou zkušenost s vysoutěženou dodávkou čtyř nových trolejbusů má za sebou také Dopravní společnost Zlín – Otrokovice. Nové trolejbusy nezískala, kvůli nedodržení termínu propadla evropská dotace, zaplacení smluvních pokut se domáhá soudně. S novými vozy počítala pro rozšíření tratí v Otrokovicích. Obě společnosti vydaly tiskové zprávy.
Šest parciálních trolejbusů SOR TNS 12, které jsou v Jihlavě v provozu od konce roku 2023 má podle Dopravního podniku města Jihlavy neustále závady. Místo moderních, tichých a pohodlných trolejbusů musí lidé v Jihlavě cestovat dlouho vysloužilými náhradními naftovými autobusy. Potýkat se musejí i s vynecháním nebo dlouhým zpožděním některých spojů. To je realita provozu nejnovějších trolejbusů v jihlavské MHD, které místo aby jezdily, čekají s poruchami na opravy. A cestující se proto oprávněně zlobí, uvedl v tiskové zprávě dopravní podnik.
„Omlouváme se cestujícím za náhradní autobusovou dopravu, ale chyba není na naší straně. Dodavatelská společnost Tram for envi má vážné komplikace se subdodavatelským řetězcem a nezvládá záruční opravy, kterých je navíc nezvykle mnoho,“ zlobí se ředitel jihlavského dopravního podniku Radim Rovner. Podle jeho slov se počítalo s mnohem vyšším nájezdem kilometrů. Nejnovější vozy přitom najezdí jen asi 60% výkonů starších parciálů. Opakovaně se na nich projevují závady s bateriemi, s trakčními motory, se sběrači a s elektrickou výzbrojí vozu.
„Je již více než zřejmé, že jde o špatně poskládané prototypové řešení trolejbusu od různých subdodavatelů, kteří nestíhají dodávat nové nebo opravovat porouchané díly. Jsme s trolejbusy a s jejich dodavatelem velmi nespokojeni. Náklady za náhradní autobusovou dopravu a vícenáklady spojené s odstávkami nejnovějších bateriových trolejbusů už dosahují mnoha set tisíc korun,“ uvedl Radim Rovner. „Dodavatel nebyl ani za 3,5 roku od podpisu smlouvy schopen zajistit spolehlivost svých vozů a dostát všem závazkům. Smlouvu jsme podepisovali v dubnu 2021, trolejbusy nám dodali až na poslední chvíli na konci roku 2023 a celý rok 2024 se potýkáme s problémy a poruchami. Tak si nepředstavujeme dobrou spolupráci.“
Dopravní podnik dostával po celou dobu zpoždění dodávky od dodavatele opožděně změny harmonogramu, který nakonec opakovaně nedokázal dodržet. Tímto svým jednáním v podstatě znemožnil obstarat si jiného náhradního dodavatele.
„Firma Tram for envi zásadně podcenila proces vývoje, výroby, zkušebního provozu i schválení typu a spolehlivou dodávku trolejbusů do Jihlavy a výrazně také ohrozila financování celé zakázky z IROPu,“ uzavírá Radim Rovner.
Dopravní podnik v září 2023 zveřejnil výběrové řízení na dvanáct nových trolejbusů, které ale v červnu 2024 zrušil.
Na Dopravní společnost Zlín – Otrokovice (DSZO) dopadají negativní důsledky zmařené dodávky čtyř parciálních trolejbusů SOR TNS 12. „S těmito čtyřmi trolejbusy jsme počítali zejména pro rozšíření bezemisní MHD v Otrokovicích. Některé starší vozy v našem provozu MHD již měly být vyřazeny a nahrazeny těmito novými trolejbusy. Takto musíme opravovat a nasazovat na linky i značně opotřebovaná vozidla, abychom cestujícím zajistili standardní rozsah provozu,“ říká prostřednictvím tiskové zprávy ředitel DSZO Josef Kocháň.
Dopravní společnost Zlín – Otrokovice v letech 2021–2022 soutěžila, vyhodnotila a vybrala dodavatele čtyř bateriových trolejbusů SOR TNS 12 s termínem dodání na jaře 2023. SOR Libchavy termín nedodržel a nebyl schopen dodat do Zlína objednané trolejbusy ani do podzimu minulého roku. Nedodržením termínu pro uvedení trolejbusů do provozu DSZO přišla o přiznanou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 85 procent pořizovacích nákladů. Proto dopravní společnost po marném upomínání dodavatele od smlouvy odstoupila. Dosud probíhá soudní spor o zaplacení smluvních pokut. Škody, které dopravní společnosti nedodáním trolejbusů vznikly a které spočívají v ušlé dotaci a v nákladech na opravy starých vozů, se vyčíslují.
„Ukazuje se, že i když dodržíme všechna pravidla o zadávání veřejných zakázek a zvítězí nabídka s nejnižší cenou, výsledek nemusí být ekonomicky a provozně příznivý,“ popsal zkušenosti s nedodanými trolejbusy ředitel DSZO Josef Kocháň. „Na trhu jsou bohužel společnosti, které něco slibují, ale nedodají včas a v potřebné kvalitě.“
Také DSZO nakoupí nové trolejbusy, soutěž na 25 parciálních standardních i kloubových zveřejnila v únoru 2024. Výsledky zatím nezveřejnila.
SOR Libchavy v souvislosti s dodávkou trolejbusů TNS 18 pro Prahu v dubnu 2023 uvedl jako důvod zpoždění komplikace s elektrotechnickými součástkami od subdodavatelů, týkající se hlavně společnosti Cegelec, která dodávala do vozidel elektrovýzbroj. K aktuálním zprávám dopravních podniků se výrobce trolejbusů nechtěl vyjadřovat.