DPD jako první přepravce balíků v Česku převáží zásilky elektrickým Volvem těžké řady

Volvo FH Electric bude jezdit denně mezi centrálním překladištěm v Modleticích a depy ve středních Čechách a v okolí Prahy, na jedno nabití ujede až 300 km.

Volvo FH Electric bude jezdit denně mezi centrálním překladištěm v Modleticích a depy ve středních Čechách a v okolí Prahy, na jedno nabití ujede až 300 km.

Společnost DPD, součást největší sítě balíkové přepravy v Evropě Geopost, začíná využívat pro přepravu balíků mezi jednotlivými depy v okolí Prahy plně elektrické nákladní vozidlo Volvo FH Electric těžké řady. S akumulátory o kapacitě 540 kWh ujede až 300 km a uveze až 2 000 balíčků standardní velikosti. DPD má v rámci svých dep k dispozici vlastní elektronabíječky, takže pohyb mezi depy by měl fungovat plynule a bez problému. Volvo FH Electric dokáže snížit roční emise CO2 až o 5 tun.

Udržitelná přeprava a s ní spojené zdravější životní prostředí je v DPD stále na prvním místě. Proto i zařazení tohoto vozidla do naší flotily je pro nás i naše zákazníky velmi důležitým milníkem. Další tahače na alternativní paliva, jako je elektřina, bioplyn nebo vodík, postupně nasadíme nejen po celé České republice, ale do roku 2040 na ně skupina Geopost přejde ze 100 % i po celé Evropě. Je pro nás důležité, že v této oblasti máme my i naši smluvní partneři tak silného partnera jako je právě Volvo Trucks, ” říká Miloš Malaník, generální ředitel DPD.

Jsme nadšeni, že můžeme do České republiky dodat naše první plně elektrické Volvo FH našemu dlouholetému zákazníkovi, společnosti WhiteTrans, s.r.o. se sídlem ve Velkých Přílepech. White Trans spolupracuje s globálním poskytovatelem doručovacích služeb DPD Group. Jsem přesvědčen, že nabízet elektrickou přepravu bez emisí se stává klíčovou konkurenční výhodou. Toto je významný krok směrem k naší vizi udržitelného dopravního systému a jsme hrdí na to, že stojíme v čele této transformace. Věříme, že elektrická nákladní vozidla jsou budoucností dopravy“, říká John Muldoon, generální ředitel Volvo Group Czech Republic.

Společnost DPD se zavázala, že bude do roku 2025 nízkoemisně doručovat v Praze a Ostravě a do roku 2035 pak v rámci celé Evropy. Znamená to například 100% přechod na alternativní paliva, typicky elektrifikaci dodávek. Již od roku 2012 DPD doručuje všechny balíky v režimu 100% uhlíkové neutrality. V Praze zároveň provozuje dvě cyklodepa, ze kterých obsluhuje širší centrum pomocí cyklo a pěších kurýrů. V rámci hlavního města také monitoruje ovzduší pomocí 70 dodávek a 20 měřících zařízení na budovách. Kvalitu ovzduší v místě svého bydliště si každý občan může ověřit v reálném čase na speciální webové stránce.

Volvo Trucks Česká republika zaznamenala v prodejích nových vozidel historicky vloni neúspěšnější rok za celou dobu své působnosti na českém trhu. Svým zákazníkům předala 1 630 nových vozidel, což je nejvíce od roku 1997, kdy bylo otevřeno oficiální zastoupení této tradiční švédské značky na českém trhu. Dosažený tržní podíl pak byl nejvyšší mezi všemi konkurenty v těžké řadě, tedy v kategorii nad 16 (18) tun. Podařilo se také prodat elektrické Volvo FL, FE Electric pro distribuci po městě i první elektrické vozidlo určené pro svoz odpadu.

V Evropě je Volvo Trucks lídrem na trhu, v roce 2022 s 32% podílem na trhu těžkých elektrických nákladních vozidel, v Severní Americe byla téměř polovina všech těžkých elektrických nákladních vozidel registrovaných v roce 2022 značky Volvo.

 


DPD jako první přepravce balíků v Česku převáží zásilky elektrickým Volvem těžké řady
DPD jako první přepravce balíků v Česku převáží zásilky elektrickým Volvem těžké řady
Historicky první těžký elektrický tahač v ČR předaný do komerčního provozu. Volvo FH Electric. Foto Volvo Group Czech Republic