Citea nové generace v Eindhovenu v Nizozemsku
V Eindhovenu se představuje nejnovější generace 100% elektrických autobusů VDL, které byly v Brabantsku vyvinuty a vyrobeny a také vozí cestující. Foto BRAVO

Dopravní společnost Hermes patřící pod Transdev představila nové autobusy Citea LF-122 veřejnosti v pondělí 27. května 2024. Zatím je v provozu 32 z celkem 64 objednaných vozů. Dalších 32 autobusů, tentokrát pro regionální linky mimo Eindhoven, bude následovat ještě letos.

Dopravní společnost Hermes patřící pod Transdev představila nové autobusy Citea LF-122 veřejnosti v pondělí 27. května 2024. Zatím je v provozu 32 z celkem 64 objednaných vozů. Dalších 32 autobusů, tentokrát pro regionální linky mimo Eindhoven, bude následovat ještě letos.

Autobusy nasazené Hermes v regionu Jihovýchodní Brabantsko jsou vybaveny řadou technologických specifikací, včetně takzvaného balíčku „Brainport“ upozorňuje VDL, zahrnuje bezpečnostní systémy, jako je varování před čelní srážkou a systém detekce mrtvého úhlu. S plně elektrickým hnacím ústrojím, kde jsou baterie instalovány v podlaze a motory jsou integrovány do kol, je na palubě místo až pro 92 cestujících.

Objednávka od Hermes byla první pro zcela novou generaci Citea  vyvinutou a vyrobenou v Nizozemsku a Hermes je nyní prvním dopravcem, který nasadil nové autobusy do pravidelného provozu. Jsou založeny na zcela nové elektrické platformě, která je dostupná ve čtyřech délkách – v případě Hermes se jedná o LF-122, 12,2 metru dlouhý sólo autobus. Baterie již nejsou instalovány na střeše vozidla, ale v podlaze. Celou boční stranu navíc tvoří souvislý dílec z kompozitního materiálu, který by měl snížit hmotnost a tím zvýšit dojezd – kromě pozitivních vlivů na vibrace, hlukový komfort a díky vylepšené izolaci také na spotřebu energie při vytápění nebo chlazení interiéru.

Myslelo se také na řidiče, říká VDL, "Při navrhování autobusu bylo věnováno mnoho času a pozornosti vytvoření optimálního prostředí pro řidiče, bez ústupků v oblasti ergonomie, snadného ovládání, pohodlí a bezpečnosti."

Hermes nasadí své nové autobusy na městské linky v Eindhovenu a sousedních obcích. Pohodní nových vozů si mohou vyzkoušet bezplatně s "Kartou s nulovými emisemi mimo špičku", tzn od 9:00 hodin, na čtrnácti městských linkách až do 30. června.

Martijn Mentink, regionální ředitel Hermes: „S těmito novými městskými autobusy s nulovými emisemi děláme další krok k vozovému parku zcela bez emisí v Jihovýchodním Brabantsku a v provincii Severní Brabantsko. Cílem je nabízet do roku 2030 autobusovou dopravu zcela bez emisí. Přitom naši cestující jsou na prvním místě, jsme přesvědčeni, že tyto nové autobusy přispějí k ještě lepšímu zážitku z cestování.“  Autobusy jezdí bez emisí a jsou nabíjené elektřinou získavanou v Brabantsku ze "slunce a větru".

Richard van den Dungen, CCO VDL Bus & Coach: „Jsme nesmírně hrdí na to, že naše Citea nové generace zaplní ulice Eindhovenu a přilehlé oblasti. Hermes a Eindhoven tak dosáhly v Nizozemsku prvenství. Cestující a řidič zažijí mimořádně pohodlné jízdy a navíc oproti předchozím generacím autobusů šetrnější k životnímu prostředí.“

Hermes uvedla už na konci roku 2016 do provozu v Severním Brabantsku 43 elektrických 18metrových elektrických autobusů Citea SLFA, v té době šlo o největší vozový park elektrických autobusů v Evropě. Z jejich provozu v Eindhovenu a okolí získali provozovatel i výrobce řadu poznatků. Po více než šesti letech byly baterie první generace nahrazeny novými s téměř dvojnásobnou kapacitou.