Chytřejší cestování autobusy, vlaky a trolejbusy po Zlínském kraji
Od 1. července spouští ve Zlínském kraji novou aplikaci pro nákup jednorázových jízdenek. Foto KOVED

Od 1. července půjde koupit jednorázové jízdenky prostřednictvím aplikace FAIRTIQ, za jízdu mezi dvěma body zaplatí cestující jednotnou částku bez ohledu na trasu, kterou pojede. Za celý den částka nepřekročí cenu celodenní jízdenky. Stačí jen swipnutí.

Reklama

Od 1. července půjde koupit jednorázové jízdenky prostřednictvím aplikace FAIRTIQ, za jízdu mezi dvěma body zaplatí cestující jednotnou částku bez ohledu na trasu, kterou pojede. Za celý den částka nepřekročí cenu celodenní jízdenky. Stačí jen swipnutí.

Krajská společnost Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED) zahájila spolupráci se švýcarskou společností FAIRTIQ – světovým technologickým lídrem v placení jízdného systémem „Zaplať, co projedeš“. Integrovaná doprava Zlínského kraje (IDZK) se tak stává prvním systémem veřejné dopravy v Česku, v němž je možné cestovat právě s aplikací FAIRTIQ.

Před zahájením cesty stačí jedno swipnutí – přejetí prstu po obrazovce telefonu se systémem iOS nebo Android – a aplikace vyřeší zbytek: sama pomocí senzorů a technologií pro určování polohy vyhodnotí, jakými linkami probíhala cesta, a následně automaticky naúčtuje cenu nejvýhodnější jízdenky. Pokud by se uživatel zapomněl po výstupu odhlásit, aplikace dokáže cestu ukončit automaticky díky funkci ‚Smart Stop‘,“ uvádí jednatel společnosti KOVED Martin Štětkář. Systém rozpozná ujetou cestu na základě dat o poloze a spočítá férovou cenu na základě projeté vzdálenosti v regionu. Během jednoho dne však nebude vyšší než cena celodenní jízdenky, a to bez ohledu na počet cest či ujetou vzdálenost. FAIRTIQ umožní zakoupit jízdenky pro maximálně čtyři spolucestující.

Zapojena bude i zlínská městská hromadná doprava. S aplikací FAIRTIQ tak můžete bezproblémově cestovat autobusy, vlaky i trolejbusy ve Zlínském kraji.

Zlínský kraj investoval v posledních letech obrovské úsilí do zvyšování kvality a použitelnosti veřejné dopravy. „Modernizace způsobů placení a odbavování pro nás byla jednou z největších výzev. A právě implementace aplikace FAIRTIQ je základem skládačky nových, uživatelsky přívětivých způsobů odbavování, kterou chceme kompletně představit a zprovoznit do konce roku,“ doplňuje Martin Štětkář.

Jsme nesmírně potěšeni, že nyní mohou obyvatelé Zlína a celého kraje používat naše jednoduché řešení pro veřejnou dopravu,“ říká Gian-Mattia Schucan, zakladatel a výkonný spoluředitel FAIRTIQu. Systém je již používán v mnoha regionech napříč Evropou, uživatelé ze Zlínského kraje tak mohou použít tuto aplikaci i pro cestování například v autobusech a vlacích ve Švýcarsku. FAIRTIQ používají také pro cestování Lichtenštejnskem a částmi Německa, Rakouska a Francie. Nedávno ji také začali používat jako celonárodní aplikaci v Dánsku.

Jak už bylo zmíněno, systém FAIRTIQ započítá cestujícímu vždy nejvýhodnější cenu jízdenky za projetou trasu. V praxi to znamená, že na logických trasách zaplatí cestující vždy pouze cenu za nejkratší spojení. „Jako příklad můžeme uvést trasu Zlín – Vsetín, která je obsluhována přímými autobusovými linkami 110 (přes Valašskou Polanku), 120 (přes Jasennou), 130 (přes Slušovice) a 140 (přes Hošťálkovou). Jejich délka se liší od 36 až do 42 km. V případě, že cestující bude platit jízdné pomocí aplikace Fairtiq, zaplatí vždy stejnou cenu 57,- Kč, ať pojede jakoukoliv z uvedených linek,“ uvádí dále jednatel KOVEDu Martin Štětkář a doplňuje: „Fairtiq se tak stane první platformou, na níž aplikujeme tzv. jízdenky nové generace, kdy cestující bude za jízdu mezi dvěma body platit jednotnou částku bez ohledu na trasu, kterou pojede.“


Chytřejší cestování autobusy, vlaky a trolejbusy po Zlínském kraji
FAIRTIQ započítá cestujícímu nejvýhodnější cenu jízdenky za projetou trasu. Foto KOVED
Chytřejší cestování autobusy, vlaky a trolejbusy po Zlínském kraji