Cesta nákladních vozidel Scania napříč Latinskou Amerikou
Cesta nákladních vozidel Scania napříč Latinskou Amerikou dlouhá 14 000 kilometrů. Foto Scania

Výlet dvou Scanií S 500 byl plný objevů a setkání s lidmi. Cílem bylo ukázat, že správný přístup může přispět ke zlepšení životního prostředí.
Výlet dvou Scanií S 500 byl plný objevů a setkání s lidmi. Cílem bylo ukázat, že správný přístup může přispět ke zlepšení životního prostředí.
Dvě nákladní vozidla Scania S 500 nové generace zahájila svou cestu v jižní Brazílii. Po 54 dnech a 14 000 ujetých kilometrech dorazila do Peru.

Abyste mohli udávat trend při přechodu směrem k udržitelnému systému dopravy, je nutné poznat skutečný svět, setkat se s lidmi a pochopit, co prožívají. Christopher Podgorski, prezident a generální ředitel společnosti Scania v Latinské Americe, říká: „Chceme se nejen zabývat otázkami, jako je energetická účinnost, chytrá logistika, obnovitelná paliva a elektrifikace, ale i novým způsobem přemýšlení o ekosystému dopravy a logistiky bez emisí uhlíku.“

•    54 měst
•    14 různých řidičů
•    230 vysazených stromů
•    -7 °C až 41 °C
•    5 000 m nad hladinou moře

 
Ve státě Santa Catarina v jižní Brazílii se tým společnosti Scania setkal s občany, kteří usilují o zachování původního borovicového lesa (Araucaria angustifolia) i do budoucna. Místní výrobci spolupracují se společnostmi vyznávajícími hodnoty, které jsou v souladu s uvědomělou těžbou přírodních zdrojů. Jedná se také o domov velryby černé, tedy druhu, jenž před 30 lety téměř vyhynul, ale nakonec se s pomocí oddaných lidí podařilo opět rozšířit jeho populaci.

Od vody k vínu


Oblast Mendoza v Argentině, která se mezinárodně proslavila díky svým vinařstvím, je velmi závislá na vodě z tajícího sněhu a ledovců v Andách. Změna klimatu snižuje množství sněhu, které každý rok napadne. Ledovce se zmenšují, což omezuje jejich schopnost působit jako dodatečný zdroj vody v suchých obdobích. Výzkumný pracovník Lucas Ruiz: „Budoucí klimatické předpovědi ukazují, že tento trend bude pokračovat. Proto je třeba, aby místní výrobci při snaze o zachování vysoké kvality svých hroznů efektivněji využívali vodu a zajistili tak udržitelnost této tradiční činnosti i do budoucna.“

Obloha v Chile

V Chile si nákladní vozidla udělala přestávku uprostřed pouště Atacama. Smyslem bylo pochopit, jak nadměrné světlo z měst a silnic ohrožuje potenciál regionu stát se během několika let největší oblastí pro astronomická pozorování na světě. Podle astrofyzika Gaspara Galaze je temnota oblohy severního Chile stejně důležitým zdrojem pro lidstvo jako například voda a potraviny: „Umožňuje nám propojit lidstvo se vzdáleným vesmírem a nalézt v něm informace o našem vzniku a možná i našem osudu. Už jen z tohoto důvodu ji musíme chránit, podobně jako vodu a ohrožené druhy.“

Dobrý recept pro Peru

V Peru, cíli cesty a zemi, kde velká část obyvatelstva nemá přístup ke kvalitním potravinám, bylo možné spatřit práci na inovativních iniciativách, jejichž cílem je změnit tuto skutečnost. Šéfkuchař Palmiro Ocampo učil členy komunit, jak maximalizovat využití potravin za pomoci nejen technik používaných jejich předky, ale i nových postupů.
Všechna videa z cesty ZDE