České projekty obstály na prestižní soutěži eInclusion Awards 2008.
Jednatel firmy APEXJaroslav BÁRTA předvádí Lence Ptáčkové systém TYFLOSET®

V kategorii E-Acessibility hájil barvy České republiky i projekt společnosti APEX Jesenice "Systém TYFLOSET".
V kategorii E-Acessibility hájil barvy České republiky i projekt společnosti APEX Jesenice "Systém TYFLOSET".
Celkem tři české projekty se probojovaly do finále mezinárodní soutěže eInclusion Awards 2008 vyhlášené Evropskou komisí za účelem zvýšení povědomí a uznání projektů a řešení, které prostřednictvím ICT mohou pozitivně ovlivnit sociálně znevýhodněné nebo digitálně vyloučené skupiny občanů.

Soutěžilo se v následujících sedmi kategoriích: Důstojné stáří, Opomíjení mladí lidé, Geografické začlenění, Kulturní rozmanitost, Počítačová gramotnost, e-Dostupnost (e-Accessibility) a Veřejné služby pro všechny (inkluzivní e-Government). Vyhlášení výsledků a slavnostní ocenění vítězů každé kategorie proběhne během ministerské konference k eInclusion 1. prosince 2008 ve Vídni. Z celkem 469 přihlášených projektů postoupilo do finále této prestižní soutěže 35 projektů z celé Evropy, z toho tři projekty z České republiky.

V kategorii kulturní rozmanitost se mezi pět nejlepších probojovala obecně prospěšná společnost ERUDIS se svým projektem „Internetové kluby ČH@VE“, který podporuje rozvoj informační a počítačové gramotnosti u znevýhodněných dětí 2. stupně ZŠ, kteří mají ztížený přístup k moderním informačním technologiím, zejména k počítači a internetu.

V kategorii e-Acessibility budou barvy České republiky hájit dokonce dva projekty. Prvním úspěšným finalistou je projekt společnosti APEX Jesenice - „Systém TYFLOSET“ (elektronický orientační a informační systém pro nevidomé a slabozraké) s řešením usnadňujícím navigaci nevidomých občanů v prostředcích MHD a vybraných budovách v několika městech ČR.

Druhým finalistou v této kategorii je společný projekt ČVUT a firmy MEDICTON group „Systém I4Control“, jenž představuje tzv. speciální brýle, které nahrazují myš u počítače a umožňují ovládání počítače pouhým zrakem.

V pořadí zemí podle počtu finalistů se Česká republika spolu s Holandskem zařadila na třetí místo. Ke zviditelnění českých projektů v soutěži podporující začleňování občanů do informační společnosti významně přispěl workshop „eInclusion Awards“ pořádaný 11. srpna tohoto roku Ministerstvem vnitra za podpory náměstkyně ministra vnitra Lenky Ptáčkové - Melicharové, která k výsledkům soutěže říká: „Jsem velmi ráda, že české projekty obstály v tvrdé evropské konkurenci a věřím, že umístění v soutěži eInclusion Awards 2008 pomůže rozšíření českých řešení v dalších zemí Evropy.“

Součástí ministerské konference eInclusion Awards byla výstava, kde soutěžící prezentovali své projekty v jednotlivých stáncích. Dne 1.prosince 2008 navštívil stánek firmy APEX evropský komisař pan Gerard Comyn a předal jednateli společnosti APEX zlatou pamětní medaili pro finalistu soutěže. Téhož dne si prohlédla stánek firmy APEX náměstkyně ministra vnitra ČR Lenka Ptáčková.
TI APEX