11.2.2008: Podrobný materiál agentury J.L.M
V článku z Technického týdeníku jsme upravili pár nepřesností tak, jak BUSportálu doplnil Luděk Janík: elektromotor má výkon 120kW a energetické zdroje přes 200kW, a vodík nebude v kapalné, ale plynné formě.
Technický týdeník /J.L.M./31.ledna 08

Pilotní projekt prvního vodíkového autobusu v nových členských zemích Evropské unie vstoupil do druhého poločasu. Už začátkem příštího roku vyjede do ulic středočeských Neratovic vůz, který vyvíjí od roku 2006 Ústav jaderného výzkumu v Řeži u Prahy. Informoval o tom vedoucí oddělení vodíkových technologií řežského ústavu Luděk Janík. Čeští vědci a výzkumníci tak přispívají ke prosazení vodíkového hospodářství v dopravě, které podle všeho vystřídá v polovině století éru uhlovodíkových, především ropných paliv. Základním zdrojem energie pro elektromotor o výkonu kolem 120 kW budou palivové články, akumulátory pro rekuperaci energie při brždění a ultrakapacitory k pokrytí proudových špiček při rozjezdu autobusu. (Energetické zdroje přes 200kW)

Na zhruba 20 kg vodíku, který si poveze na střeše v tlakových lahvích v plynném stavu (tlak 35 Mpa), dojede téměř 300 kilometrů. Úprava vozu na vodíkový pohon vyjde na 30 miliónů Kč.

Vodík pro nový autobus bude dodávat neratovická Spolana, kde vzniká jako vedlejší produkt při parním reformingu zemního plynu. V budoucnosti se pak jako nejvhodnější technologie výroby vodíku jeví elektrolýza nebo vysokoteplotní rozklad vody. Potřebné obrovské množství energie v obou případech nejvýhodněji zajistí právě vyvíjené jaderné reaktory čtvrté generace, které budou s to „spalovat“ i odpad ze současných jaderných elektráren, jež se tak nebude muset na tisíciletí ukládat pod zem.
BUSportál: Hydrogenbus bude provozovat dopravce Nerabus, vyrobí ho Škoda Electric ve spolupráci s německými a norskými subdodavateli v tradiční karosérii Citelis (jako trolejbus).

Zdroj z Technického týdeníku: http://www.techtydenik.cz/tech_zpravy.php?id=1922