* Sokolov už vybral dodavatele 4 nízkopodlažních autobusů * Dopravní podnik Karlovy Vary mění jízdní řády * Kroměřížské ulice brázdí další nízkopodlažní autobus Volvo * Úspěch cyklobusů visí hlavně na počasí *
* Sokolov už vybral dodavatele 4 nízkopodlažních autobusů * Dopravní podnik Karlovy Vary mění jízdní řády * Kroměřížské ulice brázdí další nízkopodlažní autobus Volvo * Úspěch cyklobusů visí hlavně na počasí *

Sokolov už vybral dodavatele autobusů

www.zapad.cz 7.12.2005

Sokolovská radnice už vybrala dodavatele čtyř nízkopodlažních autobusů, které začnou v průběhu příštího roku jezdit na linkách zdejší městské hromadné dopravy. Moderní vozidla koupí město za více než 24 milionů korun od společnosti Karosa, která byla jediným účastníkem nedávného výběrového řízení.

Pořízení autobusů přijde ale Sokolov zhruba jenom na sedm milionů, protože zbytek pokryje dotace ze strukturálních fondů Evropské unie. Nové vozy potom radnice pronajme firmě Autobusy Karlovy Vary, která hromadnou dopravu ve městě provozuje. Tento dosud nepříliš obvyklý postup byl zvolen proto, aby se vyhovělo podmínkám dotačního titulu, ze kterého mohou čerpat pouze města a obce.

Nízkopodlažní autobusy nabídnou cestujícím v porovnání s nyní používanými vozidly podstatně vyšší komfort. Díky tomu, že mají výklopnou nástupní plošinu, umožňují bezproblémovou přepravu také vozíčkářům, případně maminkám s kočárky. Vedle toho jsou vybaveny i zvukovým zařízením ohlašujícím jednotlivé zastávky, které značně ulehčuje cestování lidem s poruchami zraku.

Dopravní podnik mění jízdní řády

Karlovarské noviny - 7.12.2005 www.karlovarskenoviny.cz

Karlovy Vary - V jízdních řádech Dopravního podniku Karlovy Vary, a. s. dojde ke změnám. Upravené jízdní řády budou platit od neděle 11. prosince.

Dopravní podniky připravily následující změny. Na linkách do Jáchymova a Božího Daru dojde pouze k menším časovým úpravám spojů. Na lince do Jáchymova je zrušen spoj číslo 9, který jezdil v neděli ráno ve 4.50 z Karlových Varů do Ostrova. Naopak jsou zavedeny nové spoje ve večerních hodinách pro pracovníky odpoledních směn. Z Ostrova bude autobus odjíždět ve 22.05 do Abertam a Perninku. Zpět z Perninku bude do Ostrova odjíždět ve 22.45 hodin. Tyto nové spoje jsou vedeny na linkách číslo 420103 a 420104.

Dálkový autobus z Ostrova do Plzně pojede v neděli z Ostrova o 10 minut déle, to znamená odjezd v 15.15 hodin. Na dálkové lince do Prahy jsou zrušeny spoje v pátek odpoledne z Jáchymova do Prahy a zpět. Také je zrušen spoj v 6.40 v neděli ráno z Jáchymova do Prahy. Odjezdy do Prahy jsou tak z Jáchymova v 6.40 v pondělí až sobotu a ve 12.00 v neděli. Z Karlových Varů pak v 7.30 v pondělí až sobotu a ve 12.30 v neděli. Zpět z Prahy pojedou autobusy v 15.30 v pondělí až pátek, ve 13.25 v sobotu a v 17.30 v neděli a ve svátky.

"K změnám jsme přistoupili kvůli požadavkům občanů a obcí. Přidali jsme například nové večerní spoje do Abertam a Perninku, protože vedení obcí a občané nás o to žádali. Ke zrušení některých spojů nás přinutily ekonomické důvody," vysvětlil Pavel Bohánek, ředitel Dopravních podniků Karlovy Vary a. s. Změnám se nevyhne ani Městská hromadná doprava v Karlových Varech.

"Určité změny nastanou prvního ledna 2006, protože občané i různé podniky nás o ně žádají. Podali jsme žádost na karlovarský magistrát. Veřejnost budeme včas informovat," dodal Bohánek.

Kroměřížské ulice brázdí další nízkopodlažní autobus Volvo

Zlínské noviny - 7.12.2005 www.denikymoravia.cz Kroměříž - Další krok směrem k cestování bez bariér udělali v Kroměříži. Kroměřížské technické služby, provozovatel tamní městské hromadné dopravy (MHD), totiž mají k dispozici zbrusu nový nízkopodlažní autobus. Včetně něho tak ve městě jezdí již čtyři bezbariérové stroje. Do dvou let by měly MHD v Kroměříži zajišťovat výhradně nízkopodlažní autobusy, celkem jich bude sedm. Nákup těchto vozidel je součástí rozsáhlého projektu, jehož cílem je odstranění veškerých bariér v městské dopravě. "Nový stroj, jehož cena přesahuje šest milionů korun, jsme dostali v polovině listopadu a právě je ve zkušebním provozu. Montujeme na něj potřebná zařízení a informační systém. V nových jízdních řádech, které začnou platit od desátého prosince, už ale počítáme s jeho plným nasazením,"uvedl ředitel Kroměřížských technických služeb Leo Berka. Podle něj zatím nízkopodlažní autobusy jezdí na nejvytíženějších okružních linkách, ale postupem času a s přibývajícím počtem strojů budou jezdit na všech linkách. V novém jízdním řádu také cestující podle symbolu zřetelně uvidí, na kterých linkách a v jakých časech budou bezbariérové autobusy nasazeny. Tato vozidla usnadní nástup nejen tělesně postiženým občanům, ale i matkám s dětmi či starším občanům. Vedle samotné bezbariérové dopravy projekt počítá také s úpravami nástupišť a zastávek i se zavedením nového elektronického informačního systému. Realizace celého projektu bude stát asi třicet milionů korun, třiadvacet milionů pokryje dotace ze strukturálních fondů Evropské unie. Autobusy MHD v Kroměříži ročně převezou asi dva miliony cestujících a dohromady urazí asi dvě stě osmdesát tisíc kilometrů za rok. (voj)

Viz na BUSportálu: Do dvou let MHD v Kroměříži výhradně s moderními nízkopodlažními autobusy.

Stalo se na MADI: Úspěch cyklobusů visí hlavně na počasí

www.cot.cz 25.11.2005 Autor: Dean Valášek

„Výrazným způsobem podpory cykloturistiky je provoz cyklobusů, díky nimž nemusí cyklista plánovat výlet dokolečka, aby se vrátil na původní start do místa ubytování nebo k autu. Ale jako ve všem, i u cyklobusů hrají velkou roli peníze. Nejenže cyklobusy musí být finančně podporovány státní správou. Velké rezervy jsou i v době provozu – cyklisté by uvítali jejich provozování od jara do podzimu. Jak věci organizovat lépe a efektivněji, to je téma pro současné i budoucí organizátory cyklobusů.“ Tak zněla část zadání semináře, který jsem měl na veletrhu MADI moderovat.

Prolezl jsem tedy všechny dostupné materiály a promluvil se všemi klíčovými lidmi v oblasti organizování provozu cyklobusů v Královéhradeckém kraji, abych se lehce dostal do problematiky. A zjistil jsem následující mechanismus: hlavním organizátorem cyklobusů je vždy svazek měst a obcí (kraj má 4), který vypracuje projekt, zažádá o dotaci kraj a nasmlouvá provoz s některou soukromou firmou. V zadání grantu je jasně uvedeno, že příjemcem dotace musí být svazky obcí nebo právnické osoby, jejichž členy jsou obce. Takže například Dobrovolný svazek obcí Orlické hory naplánuje linky, určí dobu provozu, zažádá o dotaci a provozem pověří společnosti Orlobus a Audisbus. Kraj ovšem nehradí celý provoz, jenom jeho část. Na zbytek musí Sdružení sehnat peníze jinde, nejčastěji u obcí.

Vladimír Votřel z Jihotransu, společnosti, která začala zřejmě provozovat cyklobusy jako první, ovšem popisuje jiné schéma: Jihotrans, jako provozovatel, dostává dotace od kraje přímo, tedy resp. kraj jí hradí ztráty do určité výše. Jeho kolegové z Jizerských hor potvrdili tento princip, ale dodali, že se snaží získat ještě peníze od obcí a od soukromých podnikatelů na trasách příslušných cyklostezek.

Jedno ale z debaty, která spíše než seminář připomínala brainstorming, vyplynulo jasně: „Samozřejmě, že můžeme jezdit od začátku dubna. Ale nemůžeme vézt čtyři lidi tam a dva zpátky,“ konstatoval Vladimír Votřel. V nedostatku peněz od kraje to není, problém spočívá v obsazenosti. „Jakmile jednou vyvěsíme jízdní řád, jsme pravidelná linka a musíme vyjet i prázdní. A když přijde tak poonděný červenec jako letos, proděláváme kalhoty i o prázdninách.“ Prodělává tedy ten, kdo je odpovědný za projekt. I Dobrovolný svazek obcí Orlické hory přišel o řádné peníze, když nedokázal poručit větru dešti. Není to tedy tím, že by kraj nedal peníze. Zakopaný pes je v tom, že kolouši nejezdí, když prší.

Mimochodem, vím o firmě, která vyrábí skvělé cyklopláštěnky...

Dean Valášek

Viz na BUSportálu: BUSportál na MADI Travel Market 2005.