Busitalia nasadila v Terni první vodíkové autobusy Karsan
Dva autobusy na vodíkový pohon e-ATA pro město Terni v Ubrii. Foto Karsan

Italský dopravce Busitalia uvedl do provozu dva vodíkové autobusy Karsan e-ATA Hydrogen ve městě Terni v regionu Umbrie. Projekt podporovaný evropským programem LIFE a italským plánem udržitelné mobility představuje další krok k rozvoji vodíkové infrastruktury v Itálii. Velké projekty připravují ve městech Bologna, Bolzano nebo v Benátkách.

Reklama

Italský dopravce Busitalia uvedl do provozu dva vodíkové autobusy Karsan e-ATA Hydrogen ve městě Terni v regionu Umbrie. Projekt podporovaný evropským programem LIFE a italským plánem udržitelné mobility představuje další krok k rozvoji vodíkové infrastruktury v Itálii. Velké projekty připravují ve městech Bologna, Bolzano nebo v Benátkách.

Město Terni  představilo dva nové vodíkové autobusy Karsan e-ATA Hydrogen pro linky místní veřejné dopravy provozované společností Busitalia. Pořízení autobusů bylo realizováno prostřednictvím státního nákupního systému Consip a financováno z Národního strategického plánu pro udržitelnou mobilitu.

Terni je součástí programu zaměřeného na zlepšení kvality ovzduší v Umbrii, který region uzavřel s italským ministerstvem životního prostředí. Právě doprava patří mezi hlavní oblasti, kde chce region snižovat emise znečišťujících látek. Nasazení autobusů s nulovými lokálními emisemi má podle města významně přispět ke zlepšení ovzduší.

Podle zveřejněných údajů dokáže jeden vodíkový autobus při denním nájezdu přibližně 300 kilometrů zcela eliminovat emise pevných částic PM10, které u srovnatelného dieselového vozidla dosahují 25 až 35 gramů denně. Současně dochází také k výraznému omezení emisí oxidu uhličitého a oxidů dusíku. Dvojice nových autobusů tak ročně zabrání vypuštění přibližně 15 až 20 kilogramů PM10 oproti nahrazovaným dieselovým vozům. PM10 jsou velmi jemné prachové částice o velikosti do 10 mikrometrů, které vznikají hlavně spalováním paliv v dopravě. Mohou pronikat do dýchacích cest a negativně ovlivňovat zdraví.

Dodaná vozidla jsou dvanáctimetrové autobusy Karsan e-ATA Hydrogen od tureckého výrobce Karsan.Podle zástupců města byla důležitým faktorem také včasná dodávka. Národní program totiž stanovuje přísné termíny pro čerpání financí a jejich splnění bývá u technologicky náročných projektů komplikované.

Projekt je součástí evropské iniciativy LIFE3H spolufinancované programem LIFE Evropské unie. Na přípravě se podílela mimo jiné Abruzzská oblast jako vedoucí partner projektu a také Univerzita v Perugii, které pomáhaly městu řešit technické i administrativní otázky spojené se zavedením vodíkové technologie do veřejné dopravy.

Současně pokračují práce na budování potřebné infrastruktury. Do roku 2027 má v Terni vzniknout stálá vodíková plnicí stanice. Dočasné řešení tankování pro první období provozu zajistila společnost Linde Gas Italia, aby autobusy mohly být nasazeny do pravidelného provozu okamžitě po dodání.

Busitalia, která je součástí skupiny FS Group, se zapojila do testování a uvádění autobusů do provozu. Nové vozy budou nasazeny především na hlavních městských linkách, kde budou ověřovány v běžném provozu.

Město zároveň oznámilo další investice do ekologické dopravy. V nejbližší době plánuje představit dalších 15 nových autobusů, tentokrát s bateriovým elektrickým pohonem, které mají dále omladit a ekologizovat flotilu městské dopravy.

Turecký výrobce Karsan pokračuje v rozšiřování své vodíkové nabídky. Firma aktuálně přechází na nové palivové články od společnosti Ballard Power Systems a během veletrhu Next Mobility Exhibition v Miláně oznámila, že v příštím roce uvede na trh také osmnáctimetrovou kloubovou verzi modelu e-ATA Hydrogen.

Vodíkové autobusy se v posledních měsících rozšiřují také do dalších italských měst. Vedle Terni  uvedl SASA v Bolzanu v Jižním Tyrolsku do provozu pět vodíkových autobusů Caetano City Gold, které doplnily tři bateriové elektrobusy Rampini Eltron. Nasazení vozidel souvisí s projektem Hydrogen Adige Valley zaměřeným na výrobu zeleného vodíku a další rozvoj bezemisní veřejné dopravy v oblasti údolí Adige. Rozsáhlé nasazení vodíkových autobusů připravuje Bologna, kde dopravce TPER postupně uvádí do provozu flotilu až 127 autobusů Solaris Urbino 12 Hydrogen. První vozy byly dodány již v roce 2025, velké rozšíření provozu proběhne letos společně s dokončením nové vodíkové plnicí stanice. Pilotní provoz vodíkových autobusů již od roku 2025 funguje také ve městě Ferrara. Další velký projekt připravuje dopravce AVM v Benátkách, který objednal nejméně 90 vodíkových autobusů Solaris. 


Busitalia nasadila v Terni první vodíkové autobusy Karsan
Busitalia nasadila v Terni první vodíkové autobusy Karsan
Dva autobusy na vodíkový pohon e-ATA pro město Terni v Ubrii. Foto Karsan