AUTOTEC: Od 3. do 7. června
AUTOTEC 2004. Foto BUSportál.

Nákladní vozy, autobusy, trolejbusy, vybavení tradičně na brněnském výstavišti. 2. 6. pro odborníky a tisk.
Reklama
Nákladní vozy, autobusy, trolejbusy, vybavení tradičně na brněnském výstavišti. 2. 6. pro odborníky a tisk.
(čtk)Na letošní veletrh Autotec do Brna míří více než stovka firem, které vyrábějí či prodávají užitkové automobily a příslušenství. Od 3. do 7. června se návštěvníkům představí například sedm velkých evropských výrobců "trucků". "Nebudou chybět ani české značky Avia a Tatra nebo běloruský MAZ," řekl dnes manažer výstavy Jiří Čikl. K vidění budou i autobusy, trolejbusy a náhradní díly. Další obdobný veletrh bude na podzim v německém Hannoveru.

Mezi autobusy se podle Čikla objeví domácí Karosa, ale i méně známé značky. Chybět nebudou rovněž trolejbusy, v jejichž výrobě má Česká republika silné postavení. "Očekáváme také přes stovku asijských vystavovatelů, zvláště z Číny a Tchajwanu, zřejmě však přivezou automobilové díly a doplňky," uvedl Čikl.

Letošní jedenáctý ročník Mezinárodního veletrhu užitkových automobilů, příslušenství a servisní techniky Autotec bude doprovázet také řada odborných konferencí, seminářů, přednášek a diskusí. Většinu návštěvníků, kolem 70 procent, tvoří pravidelně odborníci, necelá třetina zbývá na veřejnost. Na minulou výstavu v roce 2004 přišlo přes 64.000 lidí.
Z http://www.bvv.cz/autotec:

Alternativní pohon motorových vozidel na Autotecu

Významnou konferencí, která se premiérově uskuteční v rámci doprovodného programu letošního 11. ročníku veletrhu AUTOTEC bude mezinárodní konference s názvem Silniční doprava a životní prostředí. Konference věnovaná aktuálnímu tématu alternativních druhů pohonu motorových vozidel navazuje na celosvětovou snahu budoucího využívání právě alternativních energetických zdrojů. O významu této problematiky svědčí nejen snaha výzkumných a vývojových pracovišť o nalezení optimálního vztahu mezi cenou a efektivností takových zdrojů, ale také výzvy předních státních představitelů v čele s prezidentem USA Georgem Bushem orientovat se na tyto energetické zdroje. V souvislosti s tím jsou očekávány dramatické změny v energetické politice USA, které by měly výrazně snížit závislost země na dovozu ropy z Blízkého východu a naopak směřovat k alternativním pohonům automobilů, investicím do hybridních vozidel či k využívání motorů, které jsou poháněny biopalivy. Podobné priority si klade také Rakousko a řada evropských států.

K tomuto aktuálnímu a ve světě stále častěji diskutovanému tématu se v rámci konference vyjádří technické vysoké školy a univerzity České republiky, které budou referovat o svých výsledcích v oboru motorových pohonů na vodík, ethanol, zemní plyn, palivové články, elektromobily či motory využívající hybridní pohon. Účast potvrdili také výrobci a uživatelé uvedených zdrojů, stejně tak i zahraniční specialisté pro tuto oblast. Zkušenosti s provozem ekologických autobusů bude prezentovat francouzský IRISBUS, hybridní pohon přiblíží Technická univerzita z Mnichova, v jednání je účast expertů z Nordic Folkencenter for Reewable Energy, dánské společnosti RISO a řady dalších. Významné zastoupení na konferenci budou mít také výrobci biopaliv a specialisté zabývající se související legislativou, kteří budou informovat o možnostech výroby tohoto druhu v České republice.

Kromě uživatelů nákladní, osobní či veřejné dopravy a zástupců měst, v jejichž kompetenci již provoz dopravy je, přispěje informovanost v této problematice také k dalšímu vývoji zejména v zemědělství (výroba biopaliv), průmyslu (výroba bioethanolu, lisovny, míchací zařízení) a v neposlední řadě také již zmíněném dopravním průmyslu.

AUTOTEC: Od 3. do 7. června
AUTOTEC 2004. Foto BUSportál.