Převážná většina řidičů postižených bodovým hodnocením má ve svém registru zapsáno méně než 12 bodů. Jakým způsobem se mohou tito řidiči zbavit bodových záznamů ?
Převážná většina řidičů postižených bodovým hodnocením má ve svém registru zapsáno méně než 12 bodů. Jakým způsobem se mohou tito řidiči zbavit bodových záznamů ?
Každý řidič jistě ví, že zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích (zákon o silničním provozu) zavedl v roce 2005 ohodnocování protiprávních jednání (přestupků a trestných činů) určitým počtem bodů zapsaných v registru řidičů (některé sdělovací prostředky stále nesprávně mluví o trestných bodech). Bodovým systémem se zajišťuje sledování opakovaného protiprávního jednání v silničním provozu.

V čem spočívá toto opatření? Řidič se dopustil přestupku nebo trestného činu spáchaného porušením vybraných povinností stanovených předpisy o silničním provozu. Takováto jednání jsou ohodnocena určitým počtem bodů (od jednoho do sedmi). Proto po potrestání řidiče přidělí správní úřad, v jehož obvodu má řidič trvalý pobyt, určitý počet bodů, a toto rozhodnutí zapíše do registru řidiče. Jakmile tyto záznamy dosáhnou 12 bodů, je řidič povinen odevzdat správnímu úřadu na dobu jednoho roku řidičský průkaz; po tuto dobu řidič nesmí řídit motorová vozidla. Po uplynutí této doby správní úřad řidiči vrátí řidičský průkaz, pokud se řidič podrobil úspěšnému přezkoušení z odborné způsobilosti.

Převážná většina řidičů postižených bodovým hodnocením má ve svém registru zapsáno méně než 12 bodů. Jakým způsobem se mohou tito řidiči zbavit bodových záznamů ?

Zákon o silničním provozu zná tzv. odečítání bodů. Nedopustí-li se řidič od posledního záznamu po dobu 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců dalšího protiprávního jednání ohodnoceného body, odečte mu správní úřad z celkového počtu zapsaných bodů 4 body. Pokud se řidič chová ukázněně i po dobu dalších 12 měsíců, odečte mu správní úřad další 4 body. A dělá-li řidič dobrotu i po dalších 12 měsíců, odečte mu správní úřad zbývající body.

Druhý způsob odečtení určitého počtu bodů zapsaných v registru řidičů zavedl zákon o silničním provozu od 1. září 2008. Řidič, který má ve svém registru zapsáno nejvýše 10 bodů, přičemž zaznamenaná protiprávní jednání jsou ohodnocena nejvýše 5 body, může se dobrovolně zúčastnit zdokonalování své odborné způsobilosti ve středisku, ve kterém takovému řidiči zajistí školení bezpečné jízdy.

Školení bezpečné jízdy se skládá z výuky a výcviku v celkové době trvání 7 hodin. Doba výuky trvá 3 hodiny, doba výcviku 3,5 hodin a závěrečné hodnocení 30 minut. Výuka se zabývá otázkami bezpečné a defenzivní jízdy, otázkami nejčastějších dopravních nehod a jejich předcházení, důsledky protiprávního jednání řidič a prevence a řešení mimořádných událostí v silničním provozu. Obsahem výcviku jsou otázky bezpečného ovládání vozidla za nejrůznějších provozních podmínek. S podrobným výčtem úkolů tvořících výuku a výcvik se zájemci mohou seznámit v § 20 a 21 vyhlášky č. 156/2008 Sb., kterou se provádí zákon č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel (v běžné mluvě nazývaný jako „autoškolský zákon“).

Po skončení výuky a výcviku vydá provozovatel střediska bezpečné jízdy řidiči potvrzení o ukončení školení bezpečné jízdy. Řidič poté písemně požádá správní úřad, který vede jeho řidičský registr, o odečtení 3 bodů. Je třeba upozornit, že správní úřad může tento odečet provést za kalendářní rok pouze jednou.

Řidiči mající zájem o odepsání 3 bodů mohou absolvovat školení bezpečné jízdy zatím pouze na cvičišti, které je součástí autodromu v Mostě; cena tohoto školení je 8.300 Kč.

AUTOKLUB ČR, září 2008