AMSBus má opět mistra ČR v závěsném létání

Dan Vyhnalík získal zlatou medaili na Rogalistickém Mistrovství ČR & French Open 2023. Znamená to již osmnácté vítězství v nejvyšší soutěži v závěsném létání.

Letošní mistrovství proběhlo společně s francouzským French Open od 9. do 14. července v Pyrenejích. Původně bylo v plánu odlétat soutěž v 1 700 km vzdáleném Val Louron u městečka Loudenvielle ve Francii. Nakonec se piloti z důvodu silného větru přemístili ještě dál, do  španělského Ageru, mekky závěsného létání vyhlášeného svými dobrými podmínkami ležícího na jižním okraji Pyrenejí.

Na Otevřené mistrovství Francie a České republiky přijelo 30 Francouzů, 18 Čechů a 13 pilotů z dalších zemí. Zatímco start ve Val Louron měl být ve výšce 2 240 m, v Ageru se všechna 4 kola létala z hřebenu ve výšce 1 560 m a s různou délkou okolo 100 km trasy končily u města Tremp a jezera Pantá de Sant Antoni v nadmořské výšce 500 m. I zde nebyla ideální termika a nakonec se pobyt v Ageru protáhl do čtvrtka 13. července. Poslední den na trati dlouhé 115 km měli Češi štěstí, do cíle u jezera doletělo jen devět pilotů, z toho šest bylo z České republiky.

Češi nakonec obsadili celé stupně vítězů. Dan Vyhnalík se stal mistrem České republiky už po osmnácté!

Val Louron je známá lyžařská oblast, oblíbený je také u nadšenců do sportovního létání. Několikrát byl cílem etap Tour de France. Zdejší letiště pro sportovní letadla ležící ve výšce 2 000 m s přistávající dráhou do kopce si vybrali filmaři pro natáčení filmu o Jamesi Bondovi Zítřek nikdy neumírá.

AMSBus je předprodejní systém pro dálkové a mezinárodní linky autobusové dopravy společnosti ČSAD SVT Praha. Jízdenky všech významných dopravců lze zakoupit v e-shopu nebo na IDOS. Dan Vyhnalík má na starost provoz ve vlastních kancelářích a v téměř 250 předprodejních pokladnách v ČR a SR.

Dan Vyhnalík, Jiří Gut a Robert Kulhánek na stupních vítězů. Na mistrovství České republiky a Francie přijelo 62 rogalistů. Celkovým vítězem a mistrem ČR pro rok 2023 je Dan Vyhnalík. Čtvrtý skončil Francouz Mario Alonzi, jako nejlepší z Francouzů, stal se tak mistrem Francie 2023. Foto Stanislava V.
Mistrovství se létalo ve španělském Ageru na jižním okraji Pyrenejí. Foto delta.ffvl.fr
Údolí Val Louran ve Francii. Foto Stanislava V.