Reklama
Reklama
person rebus  date_range 17.06.2025

Umělá inteligence, účelná mediální prezentace, chytré Brno i chytrá Vídeň: Zpráva z konference Smart city v praxi. Jako součást veletrhu URBIS The Smart Cities Meetup proběhl 10. června 2025 jubilejní 10. ročník. Podívejte se na souhrn novinek a prezentace.

Konference se konala pod záštitou ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka a města Brna. To bylo rovněž jedním z hlavních partnerů konference, spolu se Středočeským krajem a veletrhem Urbis. Koncept chytrých měst považuje ministerstvo pro místní rozvoj za velmi důležitý a podporuje ho metodickými i finančními nástroji. Pojem Smart city zahrnuje strategické řízení města, obce či regionu, při němž jsou využívány moderní technologie spolu se zelenou infrastrukturou s cílem zvýšit kvalitu života občanů, tím zvýšit atraktivitu pro bydlení a podnikání, a následně tak zvýšit jeho ekonomickou úroveň. Rozhodující je strategický přístup s využitím odpovídajících manažerských nástrojů. Již tradičně si proto na konferenci Smart city v praxi chodí pro informace o nových technologiích, řízení a financování výkonní představitele municipalit, krajů a jejich institucí, zejména v oboru služeb pro občany. V poslední době se seznamují i s možnostmi využití umělé inteligence a dalšími moderními podpůrnými nástroji pro usnadnění své práce i komunikace občanů s úřady. Zpráva z konference, kterou provázel Ing. Jakub Slavík, MBA, majitel pořádající konzultační firmy, zkušený expert v oboru chytrých měst a moderní dopravy a odborný garant konference, je k dispozici zde . Zpětně se můžete podívat i na prezentace.

Zpravodajství
Nasazení do provozu umožnilo oficiální schválení vozidel Škoda 46T pro provoz s cestujícími. Ve městě je aktuálně osm vozidel, další dvě dorazí v následujících dnech. Poslední tři tramvaje jsou ve finální fázi výroby. Tramvaje jsou nedílnou součástí života ve Frankfurtu už více než 125 let. Nyní, díky nasazení nového typu Škoda 46T, začíná dopravní podnik Stadtverkehrsgesellschaft mbH Frankfurt nad Odrou postupně nahrazovat stárnoucí vozový park tramvají KT4.
Reklama
Poprvé v historii MAN Truck & Bus Česká republika a Slovensko byl jmenován jednatel z místního prostředí. 16. června 2025 ukončil své působení ve funkci dlouholetý jednatel Jan Kohlmeier. Jeho nástupcem se stal Radek Liška, který přichází do MAN s dlouholetými zkušenostmi v segmentu nákladní dopravy.
V ostravském Trojhalí Karolina a na nedaleké železniční vlečce proběhl od 10. do 12. června další ročník mezinárodního železničního veletrhu Rail Business days. Reportáž z veletrhu pochází z druhého dne.
Podle auditovaných hospodářských a přepravních výsledků společnosti RegioJet za rok 2024 dosáhly tržby z vlakové dopravy téměř 4,1 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 20%. Zisk před zdaněním přesáhl 408 milionů korun – meziročně vzrostl o více než 100 milionů, tedy zhruba o třetinu. O více než milion vzrostl počet přepravených cestujících ve vlacích. Autobusy využívá přibližně stejný počet lidí.
V sobotu 14. června se v Brně uskuteční tradiční Dopravní nostalgie INGNIS BRUNENSIS, která nabídne veřejnosti jedinečnou příležitost svézt se historickými vozidly městské hromadné dopravy. Do provozu vyjede celkem 28 vozidel. Odpoledne se veřejnosti u příležitosti 125 let elektrické tramvajové dopravy otevře vozovna v Pisárkách. Ve Středočeském kraji se můžete vypravit na Regionální den PID v Milovicích. V Českých Budějovicích si užijete jízdy historickými vozidly a podívat se zajděte do Dopravního podniku na Den otevřených dveří.
Chtěli byste vědět, jestli ingredience pro vaše jídlo dorazily bez emisí? Společnost Volvo Trucks se spojila s celosvětově uznávaným šéfkuchařem Marcusem Samuelssonem v rámci nové kampaně – Prostřený stůl pro změnu. O jakou výzvu se jednalo? Připravit gurmánské jídlo z ingrediencí, které byly přepraveny nákladním vozidlem se sníženými nebo minimálními emisemi výfukových plynů. Elektrická nákladní vozidla sehrála v této iniciativě klíčovou roli, jejímž cílem je inspirovat kupující přepravy v potravinářském průmyslu k přijetí udržitelnějších možností přepravy.
V Holýšově na Plzeňsku sídlí jeden z nejmodernějších výrobních závodů Daimler Buses v Evropě. V sobotu 14. června od 14 do 20 hodin se můžete podívat do prostor, ve kterých se vyrábí komponenty i kompletní karosérie autobusů značek Mercedes-Benz a Setra. Autobusem se můžete vydat na některou z vyhlídkových jízd, prohlédnout si trucky a užít si zábavu pro malé i velké.
Provoz opavské pouliční dráhy byl v Opavě slavnostně zahájen 4. prosince 1905. Letošní 120. výročí zahájení MHD oslavil Městský dopravní podnik v sobotu 7. června na Dni otevřených dveří na ul. Bílovecká.
Ikonická londýnská flotila červených autobusů bez emisí je jednou z největších v západní Evropě, větší než v Paříži, Berlíně a Madridu. S nižšími emisemi CO2 na osobokilometr ve srovnání s jinými světovými městy jako je New York a Vancouver je i jednou z nejzelenějších na světě. Elektrické a vodíkové autobusy smluvních dopravců Transport for London (TfL) obsluhují 107 linek a dalších 30 částečně.
Na tratě v Moravskoslezském kraji na začátku června poprvé vyjela elektrická jednotka RegioPanter Českých drah s celovozovým polepem v červených barvách Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS. V tomto týdnu se slavnostně představí veřejnosti na železničním veletrhu Rail Business Days v Ostravě a následně bude k vidění na regionálních spojích. Jde o čtvrté propagační vozidlo na veřejnou dopravu, v Ostravě jezdí tramvaj a trolejbus , v Opavě trolejbus .
Aktuálně
Belgická dopravní společnost De Lijn investuje 185 milionů eur na nákup 100 kloubových autobusů Iveco a 50 od VDL, dalších 140 standardních elektrických autobusů vyrobí pro Belgii čínská BYD. Do roku 2035 bude díky výrazné podpoře vlámské vlády celá flotila bez emisí.
Veřejná zakázka na dodávku použitých nízkopodlažních autobusů je rozdělena podle požadované velikosti na dvě části. Autobusy musí být vyrobené v roce 2015 a výše, za jeden s délkou do 13 metrů zaplatí maximálně 5,3 mil. Kč, za kloubový 7,8 mil. Kč. Dodání očekává do 12. prosince 2025.
Do garáže Klíčov Dopravního podniku hlavního města Prahy dorazil v pondělí 16. června 2025 první trolejbus Bozankaya SNG 12T s elektrovýzbrojí Medcom. Vůz ještě není součástí dodávky trolejbusů, které dopravní podnik vysoutěžil ve veřejné zakázce , proto není v barvách PID.
Daimler Buses zahájí v červnu 2025 dodávky 111 moderních autobusů Mercedes-Benz a Setra společnosti Busitalia patřící pod italskou státní železniční společnost Ferrovie dello Stato Italiane.
Reklama
Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) a Mikroelektronika dokončily modernizaci odbavovacích zařízení ve vozidlech. Výměna 226 starých terminálů PT02 podporujících pouze Plzeňskou kartu, za nové multifunkční validátory CVP45 s barevným displejem, začala na konci minulého roku. Validátory VEGA 4. generace v PMDP obsahují nový bankovní terminál CRE11, který splňuje nejaktuálnější bezpečnostní a certifikační požadavky bankovních asociací. Plzeň zavedla tento systém plateb jako první město u nás před 10 lety.
Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova bude pokračovat s obnovou svých autobusů. Po několika nových dieselových vozech zůstává u pohonu na stlačený zemní plyn. Má zájem o financování z dotačních programů EU.
Patnáct elektrických autobusů IVECO CROSSWAY Elec pro udržitelnější dopravu na regionálních linkách v Pomořském vojvodství u Baltského moře. Nové vozy zajistí společnost ABP Bus & Coach ze Słupsku, dealer IVECO BUS. Cestující je budou potkávat na meziměstských linkách do Człuchówa, Miastka a na poloostrově Hel už na konci března 2026
Zveřejněná veřejná zakázka počítá s nákupem nových osmi elektrických sólo autobusů. Podmínkou je získání dotací od Ministerstva životního prostředí.
Od 1. července 2025 dojde v Jablonci nad Nisou k rozšíření městské hromadné dopravy s poptávkovou dopravou zajišťovanou Jabloneckou dopravní. V pracovních dnech bude obsluhovat více než 50 nástupních a výstupních míst elektrická Toyota pro sedm cestujících jako náhrada za zrušené linky č. 117 a 118 i na nových místech. Jízdné je dle tarifu IDOL.
Dokonale zrestaurovaný vůz do prototypu dálkového autokaru: Škoda 706 RTO LUX č. 1 byl pokřtěn na festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto 7. června 2025. Muzeum velkých volantů v Loučeni rodiny Koutkových má další vzácný kousek.
Reklama
One System
Reklama
Busworld 2025
Reklama
Bustec
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací