Reklama
Reklama
person rebus  date_range 23.06.2026

Nový závod ve městě Środa Wielkopolska bude fungovat paralelně se stávající továrnou v Bolechowo a umožní pokrýt rostoucí poptávku trhu po vozidlech s nulovými emisemi. Na 7 000 metrů čtverečních vyrobí 300 zaměstnanců 500 autobusů ročně.

Solaris Bus & Coach pokračuje v rozšiřování svých výrobních kapacit. Nový závod ve Środě Wielkopolské je součástí růstové strategie společnosti, která reaguje na rostoucí počet objednávek elektrobusů, vodíkových autobusů a trolejbusů v Evropě. V roce 2025 dodal Solaris zákazníkům 1 631 vozidel a získal objednávky na rekordních 2 780 autobusů a trolejbusů. Objem zakázek potvrzuje pokračující růst poptávky po bezemisních vozidlech a vytváří předpoklady pro další rozšiřování výroby. Nové zařízení není první investicí Solarisu ve Środě Wielkopolské. Již zde provozuje závod zaměřený na výrobu a svařování ocelových konstrukcí autobusů a trolejbusů. Otevření nové montážní haly přinese regionu také několik stovek nových pracovních míst. Podle výrobce má nová továrna zvýšit výrobní flexibilitu, zkrátit dodací lhůty a vytvořit prostor pro další růst společnosti v segmentu bezemisní mobility. Solaris dlouhodobě patří mezi nejvýznamnější evropské výrobce elektrobusů, vodíkových autobusů a trolejbusů a v posledních letech zaměřuje většinu svého portfolia právě na vozidla s alternativními pohony. Nový závod bude úzce spolupracovat s hlavním výrobním areálem v Bolechowo, kde probíhá finální montáž vozidel. Společnost očekává, že rozšíření kapacit jí umožní lépe reagovat na rostoucí poptávku evropských dopravců po bezemisních autobusech v souvislosti s pokračující transformací veřejné dopravy.

Zpravodajství
Vlaky svezly loni přibližně 192 milionů cestujících, autobusy linkové a nepravidelné dopravy 349 milionů a tramvaje, trolejbusy, městské autobusy a pražské metro přes 2 miliardy lidí. Po covidu lidé využívají veřejnou dopravu v menší míře, dojíždějí ale více na delší vzdálenosti. Připomínáme: dnes je mezinárodní den veřejné dopravy .
Reklama
V pátek 17. dubna 2026 si připomínáme Světový den veřejné dopravy. Jde o rostoucí oblast přepravy osob, na níž se v České republice podílí i Ministerstvo dopravy, a to především v segmentu hromadné železniční a autobusové osobní přepravy. Resort objednává rychlíkové vlakové linky a vybírá na nich dopravce. Dále hradí kompenzace za slevy na jízdném studentů a seniorů ve vlacích i autobusech, které se mají dle programového prohlášení vlády zvýšit z 50 na 75%. Kromě toho přispívá krajům na zajištění železniční regionální dopravní obslužnosti.
Mezinárodní veletrh věnovaný autobusové dopravě začíná v Berlíně 15. dubna. Již včera bylo předáno 15 ocenění. Za inovace a udržitelnost si je odnesly IVECO BUS za svůj elektrický Crossway, MAN Truck & Bus za Lion’s Coach E a za telematiku Digital Services, Daimler Truck za meziměstské eIntouro, TEMSA Škoda Sabanci za "druhý život baterií", Tremonia Mobility za elektrický autobus, HÖRMANN Vehicle Engineering za interiér vozidel, ZF Friedrichshafen za komponenty do ebusů, ale i Divadlo v Prátru, Lindner Hotels nebo město Berlín.
V neděli 19. dubna 2026 se Dopravní podnik města Brna (DPMB) rozloučí s ikonickými kloubovými tramvajemi Tatra K2. Brno bylo celosvětově největším provozovatelem tohoto typu tramvají; cestující se jimi vozili od roku 1967. Poslední provozní vůz č. 1080 dopravní podnik vypraví na speciální linku, aby se s ním fanoušci mohli rozloučit.
World Public Transport Day , který se poprvé uskuteční 17. dubna 2026, je novou globální iniciativou mezinárodní organizace UITP. Cílem Světového dne veřejné dopravy je upozornit na význam veřejné dopravy pro každodenní život obyvatel, fungování měst i ochranu životního prostředí. Nejde přitom o jednotně organizovanou akci s centrálním programem, ale o rámec, do kterého se mohou zapojit města, dopravci a regiony vlastními aktivitami. V České republice je největší událostí otevření Dvoreckého mostu v Praze. Díky publicitě prvního ročníku Dne veřejné dopravy se nový most pro tramvaje, autobusy, cyklisty a pro pěší zviditelní po celém světě.
MAN Truck & Bus a AeroGroun, dceřiná společnost Flughafen München, zrychlují přechod k elektromobilitě a společně na něj upozorňují kampaní s názvem "Boarding by eBus" na sociálních sítích. V centru pozornosti je elektrifikace letištních autobusů, klimatický cíl "Net Zero 2035" a také nový provozní model, v němž hrají klíčovou roli bezemisní autobusy MAN Lion’s City E a stážista Patrik.
Z hlediska prodejů nových silničních vozidel byla první část roku úspěšná. Registrace stouply v meziročním srovnání ve všech kategoriích, včetně autobusů. Těch bylo prodáno celkem 246 kusů, o tři více než ve stejném období roku 2025. Do statistik vstupuje opět Temsa.
Mezinárodní veletrh pro inovace v autobusové dopravě a udržitelné mobilitě se koná na výstavišti Messe v Berlíně od 15. do 16. dubna. Letos se představí více než 140 vystavovatelů z 25 zemí a více než 50 autobusů. Česká republika bude mít zastoupení z Vysokého Mýta i Dolních Libchav. SOR přiveze tři autobusy pro konkrétní zákazníky.
Hlavní město Praha a Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) si letos připomenou 90 let od okamžiku, kdy se v ulicích metropole poprvé objevily trolejbusy. Dne 28. srpna 1936 byl zahájen provoz na první pražské trolejbusové trati Střešovice – Svatý Matěj, obsluhované linkou K. Šlo o vůbec první moderní trolejbusovou trať v tehdejším Československu a jeden z nejvýznamnějších milníků v historii pražské městské dopravy. K výročí se pod sloganem TROLEJBUS SLAVÍ, PRAHA SE BAVÍ uskuteční řada akcí.
Jihokorejský výrobce Hyundai Motor Company do konce března 2026 prodal 3062 autobusů ElecCity a Universe s palivoými články, bez podpory dotací a rozšiřování infrastruktury by se rozvoj vodíkové technologie neobešel.
Aktuálně
Město Levice prodloužilo smlouvu se společností ARRIVA Nové Zámky na provoz městské dopravy do roku 2032. Dlouhodobá smlouva vytvoří podmínky pro modernizaci flotily. Dopravce pořídí osm elektrobusů Iveco Streetway ELEC a vybuduje novou nabíjecí infrastrukturu. Projekt je financován z fondů EU.
Společnost MAN Truck & Bus oznámila největší investiční program do své servisní sítě v historii. Do roku 2030 plánuje investovat přibližně 300 milionů eur do rozšíření a modernizace servisní infrastruktury v Evropě. Cílem je posílit síť pro nákladní vozidla, autobusy i dodávky a připravit ji na budoucnost mobility včetně elektromobility. Začíná s výstavbou nové prodejní a servisní pobočky v Portugalsku.
Jízdenka pro kolo na linkách FlixBusu z České republiky stojí v celé letošní sezoně 49 korun, proti dřívějším cenám o více než 80 procent méně. Kolo můžete přepravigt do Vídně, Berlína, Terstu, Benátek nebo na Rujánu.
Švédský dopravce Vy Buss modernizuje svou komerční flotilu. Jde o autobusy Volvo pro letištní linky i prémiové autobusy Setra a Scania Irizar pro dálkovou dopravu. V květnu bude nasazen na linku z centra Göteborgu na letiště elektrický autokar Volvo.
Reklama
Do středisek ČSAD Benešov, ČSAD Slaný a ČSAD Ústí nad Orlicí zamíří celkem 82 nových autobusů SETRA LE 515, které budou nasazeny především na regionálních a příměstských linkách včetně Pražské integrované dopravy (PID). Nové vozy nabídnou vyšší komfort, bezpečnost i nižší emise.
Svaz zaměstnavatelů ve veřejné autobusové dopravě (SZVAD) připravuje na 28. a 29. května 2026 členskou schůzi. Hlavním tématem bude aktuální situace ve veřejné dopravě, financování dopravní obslužnosti a legislativní změny. Jednání se zúčastní také zástupci Ministerstva dopravy, Středočeského kraje, IDSK, ROPID a hlavního města Prahy.
Mobilní aplikace Idolka rozšiřuje možnosti plateb za jednotlivé jízdenky a nově umožňuje jejich nákup také prostřednictvím kryptoměn. Platba probíhá přes platební bránu, která částku automaticky přepočítá na české koruny podle tarifu IDOL, přičemž samotný proces výběru jízdenky zůstává stejný jako u ostatních platebních metod.
Dopravní podnik města Brna (DPMB) pokračuje v rozvoji bezemisní městské dopravy. Po ověřeném provozu parciálních trolejbusů na lince 30 do Soběšic propojí trolejbusy centrum města s letištěm Brno–Tuřany. Od 18. května 2026 tak autobusovou linku E76 nahradí nová trolejbusová linka 21.
O výběru dopravců v rámci jednacího řízení bez uveřejnění rozhodla Rada Kraje Vysočina. Jedná se pokrytí provozu po dobu jednoho měsíce, od 1. července do 1. srpna. Od 2. srpna pak v obou oblastech vyjede podle nově uzavřených desetiletých smluv společnost ČSAD AUTOBUSY České Budějovice (BUSEM), která nahradí současného provozovatele ICOM transport. Ten smlouvu z roku 2021 o zajištění krajské autobusové dopravy v obou oblastech vypověděl na konci roku 2025, výpovědní doba skončí 30. června.
Dopravní společnost Zlín–Otrokovice (DSZO) převzala první nové bateriové trolejbusy, které se v nejbližších týdnech objeví v ulicích Zlína a Otrokovic. Než však vyjedou s cestujícími do běžného provozu, čekají je technické kontroly a testování. Veřejnost si nové vozy Škoda 33Tr bude moci poprvé prohlédnout při slavnostním představení 18. května v Otrokovicích a následně 21. a 22. května ve Zlíně.
Reklama
One System
Reklama
Czechbus 2026
Reklama
Bustec
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací